REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż używanego samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodu osobowego wprowadzonego przez podatnika do ewidencji środków trwałych i używanego przez okres dłuższy niż 6 miesięcy jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług?
Towar używany: Jeżeli podatnik dokonał zakupu samochodu osobowego i skorzystał z ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego, wprowadził samochód do ewidencji środków trwałych i używał co najmniej przez 6 miesięcy, a następnie sprzedał go – dostawa tego samochodu osobowego jest objęta zwolnieniem przedmiotowym z podatku VAT.
 
Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że zwalnia się od podatku VAT dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy czym zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Ustawodawca uzależnia zwolnienie dostawy z opodatkowania przede wszystkim od faktu używania przez podatnika towaru będącego przedmiotem tej dostawy. Najważniejszym elementem definicji towarów używanych jest okres ich używania, w związku z czym przez towary używane rozumie się:
• budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
• pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Czytelnik w swoim pytaniu nie sprecyzował, czy dokonuje sprzedaży samochodu osobowego zakupionego przed 1 maja 2004 r., czy też po tej dacie. W związku z tym rozpatrzymy dwie sytuacje.
Jeśli podatnik dokonuje sprzedaży samochodu osobowego zakupionego przed 1 maja 2004 r., to na podstawie ustawy o VAT z 8 stycznia 1993 r. nie przysługiwało mu wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik używał tego samochodu, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, przez okres co najmniej 6 miesięcy. Dostawa tego samochodu osobowego jest objęta zwolnieniem przedmiotowym, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży samochodu osobowego zakupionego po 1 maja 2004 r.
Zakup tego samochodu, stosownie do art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT, pozwala podatnikowi na uprzednie skorzystanie z ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu jego nabycia. Kwota podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu, jednak nie więcej niż 5000 zł.
Jeżeli podatnik sprzedaje samochód przed upływem półrocznego okresu używania, to sprzedaż samochodu opodatkowana jest stawką 22%. Mimo że podatnik odliczył jedynie 50% kwoty podatku VAT naliczonego, musi zapłacić VAT od całej kwoty należnej z tytułu sprzedaży samochodu.
Przykład
Max Sp. z o.o. nabyła we wrześniu 2004 r. samochód osobowy. Transakcja zakupu opiewała na kwotę brutto 100 000 zł (netto 78 000 zł oraz podatek VAT 22 000 zł). W deklaracji podatkowej VAT-7 za wrzesień 2004 r. podatnik odliczył 5000 zł VAT naliczonego, ponieważ tylko taką kwotę mógł uwzględnić w rozliczeniach z tytułu podatku VAT. Następnie samochód osobowy został wpisany do ewidencji środków trwałych. W listopadzie 2004 r. właściciele spółki postanowili sprzedać samochód. Kolejny nabywca uregulował należność za samochód w wysokości 95 000 zł brutto (netto 74 100 zł oraz podatek VAT 20 900 zł). Z tytułu tej transakcji sprzedaży spółka Max ma obowiązek odprowadzić podatek VAT w wysokości 20 900 zł, mimo że odliczyła przy zakupie tylko 5000 zł.
Natomiast jeśli podatnik będzie chciał sprzedać samochód osobowy po upływie półrocznego okresu używania, znajdą zastosowanie przepisy wykonawcze do ustawy o VAT. Pozwalają one na zastosowanie zwolnienia przedmiotowego na dostawę samochodu osobowego.
I tak zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli samochody te i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.
Jeżeli więc na podstawie ustawy o VAT podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego (art. 86 ust. 3 i 5 ustawy) i używał on samochodu, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, przez okres co najmniej 6 miesięcy – dostawa tego samochodu osobowego jest objęta zwolnieniem przedmiotowym, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Aneta Szwęch
Podstawy prawne
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA