reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odsetki od zaległego wynagrodzenia należy uwzględnić w zeznaniu rocznym

Czy odsetki od zaległego wynagrodzenia należy uwzględnić w zeznaniu rocznym

W 2004 r. zostało mi wypłacone zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za pracę, którą wykonywałem u poprzedniego pracodawcy w latach 2002-2003. Podstawą do wypłaty był wyrok sądu rejonowego. W jaki sposób mam się rozliczyć w tej sytuacji z podatku dochodowego? Chciałbym nadmienić, że przez cały 2004 r. uzyskiwałem dochody ze stosunku pracy, a jedynie dodatkowo otrzymałem to zaległe wynagrodzenie. Dochodów z innego źródła nie uzyskiwałem. Czy w zeznaniu rocznym powinienem również uwzględnić odsetki za zwłokę naliczone od zaległego wynagrodzenia?

Zeznanie roczne PIT-36: Podatnik, który otrzymał w 2004 r. zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami, uwzględnia przychód z tego tytułu w rozliczeniu rocznym za 2004 r., bez odsetek, które zostały mu wypłacone tytułem zwłoki.
 
Uzyskany przez Pana dochód z tytułu wypłaty zaległego wynagrodzenia stanowi przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w przepisie art. 27 ust. 1 updof. Należy zaznaczyć, że wolne od podatku dochodowego są odsetki należne z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia. W związku z tym nie powinien Pan uwzględniać ich wartości w zeznaniu rocznym za 2004 r.
Czytelnik nie podaje w swoim pytaniu, czy wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami dokonał komornik sądowy na podstawie prawomocnego wyroku sądu, ale należy przyjąć, że tak właśnie było, ponieważ tak wygląda procedura w podobnych przypadkach.
Jeśli egzekucji zaległego wynagrodzenia od niesumiennego pracodawcy dokonuje komornik sądowy, pracodawca ten nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od tego wynagrodzenia. To nie pracodawca dokonał bowiem bezpośrednio wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, lecz komornik. Natomiast były pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11 z wykazanymi kwotami wyegzekwowanego wynagrodzenia, bez kwoty odsetek, i przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
Podatnik na podstawie informacji o osiągniętych przychodach PIT-11 powinien rozliczyć się za 2004 r., składając zeznanie podatkowe PIT-36 w tym samym urzędzie skarbowym do końca kwietnia 2005 r. W zeznaniu tym podatnik powinien uwzględnić również przychody uzyskane z innych źródeł i od sumy łącznych dochodów obliczyć należny podatek dochodowy.
W przypadku naszego Czytelnika w zeznaniu rocznym PIT-36 powinien on uwzględnić przychody uzyskane w 2004 r. ze stosunku pracy oraz przychody z tytułu wypłaconego mu zaległego wynagrodzenia, bez odsetek od tej zaległości. Jeżeli zakład pracy, w którym pracował i w którym obecnie pracuje, mieści się w tej samej miejscowości, w której Czytelnik mieszka, ma on prawo zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy – nie więcej niż 1227 zł. Jeśli roczne koszty uzyskania przychodów określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są niższe aniżeli wydatki na dojazd do zakładu pracy środkami komunikacji miejskiej, transportu autobusowego, kolejowego, promowego, podatnik w rozliczeniu rocznym może przyjąć koszty w takiej wysokości, w jakiej faktycznie je poniósł.
Wydatki te muszą być udokumentowane wyłącznie okresowymi biletami imiennymi.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama