REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odsetki od zaległego wynagrodzenia należy uwzględnić w zeznaniu rocznym

REKLAMA

W 2004 r. zostało mi wypłacone zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za pracę, którą wykonywałem u poprzedniego pracodawcy w latach 2002-2003. Podstawą do wypłaty był wyrok sądu rejonowego. W jaki sposób mam się rozliczyć w tej sytuacji z podatku dochodowego? Chciałbym nadmienić, że przez cały 2004 r. uzyskiwałem dochody ze stosunku pracy, a jedynie dodatkowo otrzymałem to zaległe wynagrodzenie. Dochodów z innego źródła nie uzyskiwałem. Czy w zeznaniu rocznym powinienem również uwzględnić odsetki za zwłokę naliczone od zaległego wynagrodzenia?
Zeznanie roczne PIT-36: Podatnik, który otrzymał w 2004 r. zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami, uwzględnia przychód z tego tytułu w rozliczeniu rocznym za 2004 r., bez odsetek, które zostały mu wypłacone tytułem zwłoki.
 
Uzyskany przez Pana dochód z tytułu wypłaty zaległego wynagrodzenia stanowi przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w przepisie art. 27 ust. 1 updof. Należy zaznaczyć, że wolne od podatku dochodowego są odsetki należne z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia. W związku z tym nie powinien Pan uwzględniać ich wartości w zeznaniu rocznym za 2004 r.
Czytelnik nie podaje w swoim pytaniu, czy wypłaty zaległego wynagrodzenia wraz z odsetkami dokonał komornik sądowy na podstawie prawomocnego wyroku sądu, ale należy przyjąć, że tak właśnie było, ponieważ tak wygląda procedura w podobnych przypadkach.
Jeśli egzekucji zaległego wynagrodzenia od niesumiennego pracodawcy dokonuje komornik sądowy, pracodawca ten nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy od tego wynagrodzenia. To nie pracodawca dokonał bowiem bezpośrednio wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, lecz komornik. Natomiast były pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11 z wykazanymi kwotami wyegzekwowanego wynagrodzenia, bez kwoty odsetek, i przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
Podatnik na podstawie informacji o osiągniętych przychodach PIT-11 powinien rozliczyć się za 2004 r., składając zeznanie podatkowe PIT-36 w tym samym urzędzie skarbowym do końca kwietnia 2005 r. W zeznaniu tym podatnik powinien uwzględnić również przychody uzyskane z innych źródeł i od sumy łącznych dochodów obliczyć należny podatek dochodowy.
W przypadku naszego Czytelnika w zeznaniu rocznym PIT-36 powinien on uwzględnić przychody uzyskane w 2004 r. ze stosunku pracy oraz przychody z tytułu wypłaconego mu zaległego wynagrodzenia, bez odsetek od tej zaległości. Jeżeli zakład pracy, w którym pracował i w którym obecnie pracuje, mieści się w tej samej miejscowości, w której Czytelnik mieszka, ma on prawo zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 102,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy – nie więcej niż 1227 zł. Jeśli roczne koszty uzyskania przychodów określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są niższe aniżeli wydatki na dojazd do zakładu pracy środkami komunikacji miejskiej, transportu autobusowego, kolejowego, promowego, podatnik w rozliczeniu rocznym może przyjąć koszty w takiej wysokości, w jakiej faktycznie je poniósł.
Wydatki te muszą być udokumentowane wyłącznie okresowymi biletami imiennymi.
Ewa Michalak
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA