REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wewnątrzwspólnotową usługę transportu na rzecz podatnika z kraju Unii

REKLAMA

Organizujemy załadunek i transport towaru z Polski do Niemiec dla kontrahenta z UE. Towar jest własnością tego kontrahenta. Faktury za te usługi będą wystawiane przez polskie firmy dla nas. Jak obciążyć kontrahenta z UE za taką usługę?
Podwykonawcy usługi transportowej: Podwykonawcy usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów wystawiają fakturę VAT ze stawką krajową 22%, ponieważ usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce, jako miejscu rozpoczęcia transportu.
 
Usługi świadczone na rzecz kontrahenta niemieckiego przez polską firmę są usługami transportu i spedycji towarów. W związku z tym, że rozpoczęcie i zakończenie usługi transportowej ma miejsce na terenie dwóch różnych państw członkowskich jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów. Wewnątrz-wspólnotowa usługa transportu towarów podlega opodatkowaniu w państwie, w którym transport towarów się rozpoczyna, z jednym wyjątkiem. Jeżeli nabywca usługi transportowej podał wykonawcy usługi transportowej numer NIP UE, pod którym jest zidentyfikowany w kraju innym niż kraj rozpoczęcia wysyłki towarów, to miejscem opodatkowania jest kraj, który wydał nabywcy ten numer. Jeżeli więc kontrahent niemiecki podał podatnikowi polskiemu swój numer NIP UE, to usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu u nabywcy. W celu udokumentowania tej usługi polski podatnik wystawia fakturę, w której wykazuje kwotę należności bez podatku. Nie wykazuje również stawki i kwoty podatku. Faktura powinna zawierać stwierdzenie, że podatek rozliczy nabywca usługi, zgodnie z art. 28 ust. 3–6 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura powinna zawierać również numer NIP UE nabywcy usługi.
Jeżeli nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał wykonawcy usługi NIP UE, usługa podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy.
Z pytania wynika, że polski podmiot posługuje się podwykonawcami. Zakładam, że są to polskie firmy przewozowe. Nabywcą ich usług jest polski podatnik VAT, a nie kontrahent zagraniczny. W związku z tym, zgodnie z przytoczoną ogólną zasadą opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, usługa przez nich świadczona podlega opodatkowaniu w miejscu, gdzie transport się rozpoczyna, czyli w Polsce. Podmiot świadczący usługę wystawia fakturę ze stawką krajową VAT na usługi transportu (22%). Mimo że podatek naliczony jest związany z czynnościami, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (por. art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład
Podatnik polski A świadczy usługę transportową podatnikowi niemieckiemu B. W celu wykonania usługi posługuje się firmą transportową C.
Podatnik C wystawia fakturę w związku z wykonaniem wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów ze stawką 22%.
Podatnik A odlicza podatek naliczony z faktury VAT otrzymanej od firmy C.
Następnie podatnik A wystawia fakturę dokumentującą usługę świadczoną na rzecz kontrahenta niemieckiego bez stawki i kwoty podatku, wykazując w niej NIP UE klienta niemieckiego. Kwoty należności z tytułu świadczonej usługi nie wykazuje w deklaracji VAT-7, ponieważ usługę tę uznaje się za opodatkowaną poza terytorium RP.
Ewa Sławińska
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA