REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wewnątrzwspólnotową usługę transportu na rzecz podatnika z kraju Unii

REKLAMA

Organizujemy załadunek i transport towaru z Polski do Niemiec dla kontrahenta z UE. Towar jest własnością tego kontrahenta. Faktury za te usługi będą wystawiane przez polskie firmy dla nas. Jak obciążyć kontrahenta z UE za taką usługę?
Podwykonawcy usługi transportowej: Podwykonawcy usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów wystawiają fakturę VAT ze stawką krajową 22%, ponieważ usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce, jako miejscu rozpoczęcia transportu.
 
Usługi świadczone na rzecz kontrahenta niemieckiego przez polską firmę są usługami transportu i spedycji towarów. W związku z tym, że rozpoczęcie i zakończenie usługi transportowej ma miejsce na terenie dwóch różnych państw członkowskich jest to wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów. Wewnątrz-wspólnotowa usługa transportu towarów podlega opodatkowaniu w państwie, w którym transport towarów się rozpoczyna, z jednym wyjątkiem. Jeżeli nabywca usługi transportowej podał wykonawcy usługi transportowej numer NIP UE, pod którym jest zidentyfikowany w kraju innym niż kraj rozpoczęcia wysyłki towarów, to miejscem opodatkowania jest kraj, który wydał nabywcy ten numer. Jeżeli więc kontrahent niemiecki podał podatnikowi polskiemu swój numer NIP UE, to usługa ta będzie podlegała opodatkowaniu u nabywcy. W celu udokumentowania tej usługi polski podatnik wystawia fakturę, w której wykazuje kwotę należności bez podatku. Nie wykazuje również stawki i kwoty podatku. Faktura powinna zawierać stwierdzenie, że podatek rozliczy nabywca usługi, zgodnie z art. 28 ust. 3–6 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura powinna zawierać również numer NIP UE nabywcy usługi.
Jeżeli nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał wykonawcy usługi NIP UE, usługa podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy.
Z pytania wynika, że polski podmiot posługuje się podwykonawcami. Zakładam, że są to polskie firmy przewozowe. Nabywcą ich usług jest polski podatnik VAT, a nie kontrahent zagraniczny. W związku z tym, zgodnie z przytoczoną ogólną zasadą opodatkowania wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, usługa przez nich świadczona podlega opodatkowaniu w miejscu, gdzie transport się rozpoczyna, czyli w Polsce. Podmiot świadczący usługę wystawia fakturę ze stawką krajową VAT na usługi transportu (22%). Mimo że podatek naliczony jest związany z czynnościami, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (por. art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład
Podatnik polski A świadczy usługę transportową podatnikowi niemieckiemu B. W celu wykonania usługi posługuje się firmą transportową C.
Podatnik C wystawia fakturę w związku z wykonaniem wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów ze stawką 22%.
Podatnik A odlicza podatek naliczony z faktury VAT otrzymanej od firmy C.
Następnie podatnik A wystawia fakturę dokumentującą usługę świadczoną na rzecz kontrahenta niemieckiego bez stawki i kwoty podatku, wykazując w niej NIP UE klienta niemieckiego. Kwoty należności z tytułu świadczonej usługi nie wykazuje w deklaracji VAT-7, ponieważ usługę tę uznaje się za opodatkowaną poza terytorium RP.
Ewa Sławińska
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA