REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łączenie spółek kapitałowych - obowiązek złożenia deklaracji CIT-2 i CIT-8

REKLAMA

Nasza spółka ma zostać przejęta przez przeniesienie całego majątku spółki na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej. Proszę wyjaśnić, która spółka, przejmująca czy przejmowana, ma obowiązek sporządzenia deklaracji CIT-2 i CIT-8?
Przejęcie spółki: W przypadku łączenia spółek przez przeniesienie całego majątku spółki na spółkę przejmującą za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej, istnieje obowiązek złożenia deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego przez spółkę przejmowaną, od początku roku podatkowego (CIT-2) oraz zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (CIT-8) przez tę spółkę. Deklarację CIT-2 i zeznanie CIT-8 będzie musiała złożyć także spółka przejmująca.
 
Zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą:
• przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie, tj. inkorporację),
• przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki, tj. przez fuzję).
Z pytania wynika, że w tym przypadku nastąpi połączenie spółek przez przejęcie (inkorporację).
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zobowiązują podatników do składania deklaracji, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych od początku roku. Deklaracje i zaliczki miesięczne za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20. dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego, natomiast ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok (art. 25 ust. 1 updop – z zastrzeżeniem ust. 2a, 3–6a oraz art. 21 i 22 updop).
W przypadku łączenia się spółek w formie inkorporacji kwestia złożenia deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego, tj. deklaracji CIT-2, nie jest unormowana w sposób odrębny w przepisach ustawy. Przepis art. 25 updop nie przewiduje więc zwolnienia z obowiązku składania deklaracji i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy w sytuacji, gdy np. pierwszy miesiąc roku podatkowego jest jednocześnie ostatnim miesiącem tego roku.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują zwolnienia z obowiązku składania deklaracji CIT-2 w przypadku łączenia się spółek.
Spółka przejmowana zostaje rozwiązana w dniu wykreślenia jej z rejestru (art. 493 § 1 k.s.h.), natomiast połączenie spółek następuje z dniem wpisania spółki przejmującej do KRS. Konsekwencją procesu połączenia spółek jest to, że zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu tego połączenia do rejestru.
Jednocześnie powstaje obowiązek sporządzenia przez spółkę przejmowaną sprawozdania finansowego (art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości; art. 8 ust. 6 updop).
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli z odrębnych przepisów (a takimi przepisami jest ustawa o rachunkowości) wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Zakończenie roku podatkowego zaś skutkuje obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego CIT-8, gdyż podatnicy, na podstawie art. 27 ust. 1 updop, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego oznacza do celów podatkowych zakończenie roku podatkowego.
Należy więc stwierdzić, że istnieje obowiązek złożenia deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego przez spółkę przejmowaną od początku roku podatkowego (CIT-2) oraz obowiązek złożenia zeznania rocznego o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (CIT-8) przez wspomnianą spółkę, w terminie do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Deklarację CIT-2 i zeznanie CIT-8 będzie musiała złożyć także spółka przejmująca, gdyż zgodnie z art. 93 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, dotyczącym uniwersalnej sukcesji praw i obowiązków podatkowych, obowiązek ten ze spółki przejmowanej przechodzi na spółkę przejmującą.
Patrycja Nowak
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA