reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy korygować deklarację, jeśli nabywca otrzymał towar z opóźnieniem

Czy należy korygować deklarację, jeśli nabywca otrzymał towar z opóźnieniem

Nasza spółka dokonuje transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia z kontrahentem z Niemiec. Jak powinniśmy postąpić w przypadku, gdy otrzymaliśmy towar od dostawcy z kraju Unii dwa miesiące po tym, jak na podstawie otrzymanej faktury rozliczyliśmy tę transakcję w deklaracji VAT-7? Czy należy skorygować pierwotną deklarację podatkową i rozliczyć transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia w miesiącu faktycznego otrzymania towaru?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Jeśli polski podatnik, który dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, rozliczył fakturę otrzymaną od podatnika podatku od wartości dodanej w deklaracji VAT-7 w miesiącu jej wystawienia, a towar został mu dostarczony z opóźnieniem – nie ma obowiązku korygowania tego rozliczenia. W tej sytuacji nie ma bowiem znaczenia termin faktycznej dostawy towarów.
 
Nie ma konieczności korygowania pierwotnej deklaracji podatkowej VAT-7, w której rozliczyliście Państwo transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej, tj. kontrahent z Niemiec, wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 20 ust. 5–6 ustawy o VAT).
Przykład
Spółka ABC z Poznania dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od podatnika podatku od wartości dodanej mającego siedzibę w Austrii. Zagraniczny kontrahent dokonał dostawy towarów 10 stycznia br., ale fakturę potwierdzającą tę sprzedaż wystawił dopiero 18 lutego br. W tym przypadku obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał 15 lutego br.
Biorąc pod uwagę omówiony przepis i stan faktyczny opisany przez Czytelnika należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy powstał w miesiącu wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Nie ma w tym momencie żadnego znaczenia fakt, że otrzymaliście Państwo towar dwa miesiące później.
Jeśli podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę potwierdzającą sprzedaż przed dostawą towarów, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia tej faktury.
Kolejnym dowodem na to, że nie postąpiliście Państwo wbrew przepisom ustawy o VAT, jest art. 86 ust. 10 pkt 2. Zgodnie z tym przepisem w przypadku, gdy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W ramach podsumowania należy stwierdzić, że postąpiliście Państwo słusznie rozliczając fakturę otrzymaną od dostawcy towarów w miesiącu jej wystawienia. Prawo do odliczenia podatku związanego z tą transakcją wewnątrz-wspólnotowego nabycia przysługiwało bowiem w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, tj. w miesiącu wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama