| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wznowienie działalności po jej zawieszeniu wymaga aktualizacji NIP-1

Czy wznowienie działalności po jej zawieszeniu wymaga aktualizacji NIP-1

Aktualizacja danych: Podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych, wznawiający działalność gospodarczą po jej zawieszeniu, nie ma obowiązku składania do urzędu skarbowego aktualizacji na druku NIP-1.

Jestem przedsiębiorcą opodatkowanym na zasadach ogólnych. Zachorowałem i zawiesiłem działalność gospodarczą. Wyrejestrowałem się z ZUS. Czy wznawiając działalność gospodarczą powinienem złożyć druk NIP-1?
Nie, gdyż zawiesić działalność może w praktyce tylko podatnik prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną za pomocą karty podatkowej. Rzeczywiście w NIP-1 jest rubryka (C.1) przeznaczona dla osób, które zawiesiły działalność gospodarczą, ale dotyczy ona podatników płacących podatki według karty podatkowej. Zwracamy na to uwagę podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych. Często sądzą oni, że po wyrejestrowaniu się z ZUS oraz poinformowaniu urzędu skarbowego o przerwie w prowadzeniu firmy zawiesili działalność gospodarczą.
W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o zawieszeniu działalności mówi art. 34 ust. 1 i 2. W przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni, w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Warunkiem jest zawiadomienie fiskusa o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia. Jedynie w sytuacji gdy przerwa w prowadzeniu działalności została spowodowana chorobą, podatnik zawiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie przerwy, wynikającym ze zwolnienia lekarskiego, w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie – nawet jeśli przepisy mówią o przerwie w prowadzeniu działalności gospodarczej w danym roku podatkowym, bez użycia pojęcia zawieszenia działalności gospodarczej.
Tomasz Król
Podstawa prawna
• ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619


Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »