REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie VAT dotacji do usługi dowozu dzieci niepełnosprawnych

REKLAMA

Jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym szkołę oraz zakład opieki zdrowotnej dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci są dowożone na zajęcia edukacyjne oraz rehabilitacyjne. Usługę dowozu zakupujemy u zewnętrznych przewoźników. Z tego tytułu otrzymujemy od gmin zwrot ponoszonych kosztów na dowóz (dopłata do dowozu dzieci). Czy według ustawy o VAT jest to usługa opodatkowana 7% stawką VAT, czy też należy ją sklasyfikować jako usługi w zakresie edukacji i opieki zdrowotnej zwolnione z VAT?
Usługi świadczone przez przewoźnika podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Natomiast zwrot kosztów (dopłata) otrzymany przez Stowarzyszenie nie podlega opodatkowaniu VAT.
 
Usługi transportu drogowego, jako zakwalifikowane pod symbolem PKWiU 60.23 usługi pasażerskiego transportu lądowego – opodatkowane są stawką 7%. Niezależnie od tego, na rzecz jakiego podmiotu są świadczone (zał. nr 3 poz. 144).
Dlatego, jeśli zakupują Państwo usługi przewozowe od podmiotu zewnętrznego, nie może on ich opodatkować stawką właściwą dla usług edukacyjnych czy zdrowotnych. W związku z tym, przewoźnik powinien wystawić fakturę ze stawką 7% VAT na świadczone usługi.
Jak wynika z pytania, stowarzyszenie otrzymuje refundację kosztów zakupionych usług przewozowych. W tym przypadku, przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie, czy opodatkować otrzymaną dopłatę, decydujące znaczenie ma jej zakwalifikowanie na gruncie ustawy o VAT.
Dotacje, dopłaty związane ze świadczoną usługą lub sprzedażą towarów stanowią obrót podlegający opodatkowaniu (art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Dlatego opodatkowaniu podlegają wyłącznie dotacje przedmiotowe. W tym konkretnym przypadku dopłaty nie dotyczą jednak usługi świadczonej przez stowarzyszenie. Są to tylko dopłaty do zakupu usługi zewnętrznej i służą dofinansowaniu zadań statutowych stowarzyszenia, do których należy m.in. dowóz dzieci. W związku z tym można je zakwalifikować jako dopłaty związane z ogólną działalnością stowarzyszenia. Nie podlegają one w ogóle opodatkowaniu VAT, gdyż nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ustawy.
Stanowisko to potwierdził m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu w piśmie z 2 lipca 2004 r. nr PPP/443-65/04 wydanym w podobnej sprawie. Stwierdzono w nim m.in., że dotacje otrzymane na sfinansowanie działań statutowych stowarzyszenia (zakup karmy dla zwierząt i zakup usług zewnętrznych w celu organizacji imprez ekologicznych) nie stanowią obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
Należy pamiętać, że w przypadku gdy stowarzyszenie będzie wykonywać usługi opodatkowane i zwolnione lub niepodlegające opodatkowaniu i nie będzie możliwe wyodrębnienie podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, to przy obliczaniu proporcji należy wliczyć do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, kwotę otrzymanych subwencji (dotacji), które nie stanowią obrotu.
Oprac. Joanna Dmowska
Podstawa prawna
• art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535)


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA