REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć podatek od zysku ze sprzedaży akcji na GPW w 2004 r.

REKLAMA

Udało mi się kupić akcje PKO BP w publicznej ofercie przeprowadzonej w 2004 r. na GPW. Zarobiłem na tej inwestycji 25%. Czy od tego zysku (około 3000 zł) mam samodzielnie zapłacić podatek dochodowy, czy też zrobi to biuro maklerskie? Czy biuro maklerskie pobierze zaliczkę w momencie wypłaty zgromadzonych środków z tej inwestycji? Jak rozlicza się ten dochód?
Podatek wynosi 19% osiągniętego dochodu. Od zysku osiągniętego na GPW można odjąć koszty prowizji oraz opłat za prowadzenie rachunku maklerskiego. Podatek musi Pani zapłacić samodzielnie. Biuro maklerskie nie pobrało żadnej zaliczki od osiągniętego dochodu, nie pobierze jej również w momencie wypłaty pieniędzy z rachunku maklerskiego po rozliczeniu całej transakcji. Pozostałe informacje w uzasadnieniu.
Ubiegły rok był pierwszym rokiem obowiązywania podatku od dochodów osiągniętych na GPW. Cechą szczególną tego podatku jest to, że inwestor nie płaci od dochodów osiągniętych ze sprzedaży akcji zaliczek w trakcie roku podatkowego. Zazwyczaj, jeżeli osiągniemy dochody w ciągu trwania roku podatkowego, są one obciążone zaliczką na podatek dochodowy. W przypadku dochodów z inwestycji na GPW taka praktyka jest nieuzasadniona.
Przykład
Andrzej K. kupił w 2004 r. akcje KGHM po 30 zł. Cena akcji wzrosła do 35 zł wraz ze wzrostem cen miedzi do poziomu około 3000 $ za tonę. Zyski z tej transakcji wyniosły po uwzględnieniu prowizji około 15%. Andrzej K. nabył następnie akcje Impela po 20 zł. Akcje te spadły na początku jesieni 2004 r. do poziomu około 8 zł. Inwestor zaakceptował straty i sprzedał akcje Impela po 11,3 zł – stracił około 55% zainwestowanego kapitału. Andrzej K. nabył następnie akcje browaru Strzelec, płacąc za jedną 1,05 zł. Akcje sprzedał po kilku dniach przy kursie 1,25 zł, osiągając zysk około 15%. Uwzględniając pozostałe drobne transakcje tego bardzo aktywnego inwestora, okazało się, że poniósł w 2004 r. stratę w wysokości 3500 zł.
Tak więc ze względu na dużą zmienność i niepewność zysków na GPW bezcelowe byłoby obciążanie biur maklerskich obowiązkiem obliczenia i odprowadzenia zaliczki do urzędów skarbowych po każdej udanej transakcji. Na GPW zyski błyskawicznie mogą się zamienić w straty. Dlatego rozliczenie zysków z GPW odbywa się po zakończeniu roku. W 2004 r. odbędzie się to według następującego schematu:
• za cały 2004 r. biuro maklerskie prowadzące Pani rachunek dokona obliczenia wysokości dochodu albo straty za cały 2004 r. z tytułu m.in. sprzedaży akcji PKO BP. Biuro nie pobierze zaliczek na ten podatek ani podatku dochodowego,
• po obliczeniu wysokości dochodu albo straty do końca lutego 2005 r. informacja o zrealizowanych przez Panią zyskach z inwestycji w akcje PKO BP zostanie przez biuro maklerskie przekazana Pani oraz do urzędu skarbowego. Odbędzie się to na PIT-8C,
• na podstawie przekazanych przez biuro maklerskie informacji sporządzi Pani zeznanie PIT-38 za 2004 r. – należy je złożyć do końca kwietnia 2005 r., niezależnie od zeznania rocznego PIT-36 albo PIT-37.
Przykład
Joanna Z. kupiła 500 akcji PKO BP po 19,7 zł. Akcje te sprzedała po 25 zł. Zysk bez uwzględnienia kosztów, jakie poniosła w związku z grą na GPW, wyniósł prawie 27%. Joanna Z. zapłaciła prowizję na rzecz biura maklerskiego w wysokości 149,63 zł. Koszt prowadzenia rachunku wyniósł 40 zł. Joanna Z. wykazała w zeznaniu podatkowym następujące wartości:
przychody 500 × 25 zł = 12 500 zł,
koszty uzyskania przychodu 500 × 19,7 zł + 149,63 zł + 40 zł = 10 039,63 zł.
• art. 30b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619
Tomasz Król
prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA