| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie podatku od dochodów uzyskanych w USA

Odliczenie podatku od dochodów uzyskanych w USA

Na jakich zasadach można odliczyć podatek zapłacony w USA od dochodu uzyskanego z tytułu wykonywanej tam pracy od podatku należnego w Polsce?

Kwestia ta uregulowana jest w art. 27 ust. 9 ustawy o p.d.o.f. (dot. tzw. metody zaliczenia zwykłego – taką metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje również zawarta w tym zakresie umowa z USA).
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium RP, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (chodzi o dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Sposób obliczenia podatku składa się zatem z trzech etapów: 1) zsumowanie dochodów krajowych i zagranicznych, 2) obliczenie podatku według skali podatkowej oraz 3) odjęcie kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie – z zastosowaniem proporcji.
Jeżeli jednak podatnik nie uzyskał żadnych innych dochodów (w Polsce), od dochodów uzyskanych za granicą – opodatkowanych w Polsce zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. – odlicza się cały podatek zapłacony w USA (tzw. odliczenie pełne). Nie stosuje się wówczas odliczenia proporcjonalnego.
Stella Brzeszczyńska
Podstawa prawna:
art. 27 ust. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 20 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178).


Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »