| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie podatku od dochodów uzyskanych w USA

Odliczenie podatku od dochodów uzyskanych w USA

Na jakich zasadach można odliczyć podatek zapłacony w USA od dochodu uzyskanego z tytułu wykonywanej tam pracy od podatku należnego w Polsce?

Kwestia ta uregulowana jest w art. 27 ust. 9 ustawy o p.d.o.f. (dot. tzw. metody zaliczenia zwykłego – taką metodę unikania podwójnego opodatkowania przewiduje również zawarta w tym zakresie umowa z USA).
Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium RP, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (chodzi o dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania) dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.
Sposób obliczenia podatku składa się zatem z trzech etapów: 1) zsumowanie dochodów krajowych i zagranicznych, 2) obliczenie podatku według skali podatkowej oraz 3) odjęcie kwoty podatku zapłaconego w obcym państwie – z zastosowaniem proporcji.
Jeżeli jednak podatnik nie uzyskał żadnych innych dochodów (w Polsce), od dochodów uzyskanych za granicą – opodatkowanych w Polsce zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. – odlicza się cały podatek zapłacony w USA (tzw. odliczenie pełne). Nie stosuje się wówczas odliczenia proporcjonalnego.
Stella Brzeszczyńska
Podstawa prawna:
art. 27 ust. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
art. 20 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK