REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć zagraniczny podatek VAT

REKLAMA

Płatnik VAT zakupił części do maszyn w Niemczech i zapłacił kontrahentowi należność za fakturę. Płatnik nie jest zgłoszony do VAT UE. Czy może odliczyć ten VAT w deklaracji?
Nie ma możliwości odliczenia w Polsce zagranicznego podatku VAT. Możliwość taka istnieje jedynie w oparciu o przepisy danego państwa (w omawianym przypadku – o przepisy niemieckie) regulujące zwrot podatku podatnikom zagranicznym.
Należy również wskazać, że w przedstawionym stanie faktycznym jest bardzo prawdopodobne, iż u polskiego nabywcy doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
 
Ustawa o VAT pojęcie płatnika rezerwuje dla organów egzekucyjnych (art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług). Potocznie terminem „płatnik VAT” określa się najczęściej podatnika VAT, który jest obowiązany do składania deklaracji VAT, a więc, w nomenklaturze VAT, podatnika VAT czynnego.
Mając to na uwadze można wyjaśnić, że polskie przepisy nie przewidują i nigdy nie przewidywały możliwości odliczenia zagranicznego podatku VAT. Podkreślenie tego faktu jest o tyle istotne, że w pierwszych miesiącach obowiązywania nowej ustawy o podatku od towarów i usług zdarzały się wyjaśnienia organów podatkowych, w których organy te wskazywały taką możliwość. Wyjaśnienia te były całkowicie błędne i pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych.
Brak możliwości odliczenia zagranicznego podatku VAT nie oznacza, że odzyskanie go nie jest w ogóle możliwe. Wiele państw, w tym wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, przewiduje możliwość odzyskania takiego podatku w oparciu o przepisy regulujące zwrot podatku podatnikom zagranicznym. Przykładowo, w Polsce kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851).
W omawianej sprawie należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Wbrew częstemu przekonaniu przesłanką zaistnienia w Polsce wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) nie jest posiadanie przez polskiego podatnika numeru VAT UE (jak również nie jest taką przesłanką posiadanie takiego numeru przez unijnego kontrahenta). Innymi słowy – do WNT w Polsce dochodzi wtedy, gdy stronami transakcji są podmioty posiadające w swoich państwach status podatnika VAT czynnego, z których:
• obaj są podatnikami VAT UE (są zarejestrowani w swoich państwach jako podatnicy unijny),
• tylko jeden z nich jest podatnikiem VAT UE,
• żaden z nich nie jest podatnikiem VAT UE.
Oznacza to, że każdy polski podatnik (z wyjątkiem podatników zwolnionych podmiotowo oraz wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku – art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy) nabywający towar w państwie członkowskim i przywożący go do Polski dokonuje WNT. Fakt braku rejestracji VAT UE w tym przypadku oznacza jedynie naruszenie obowiązku rejestracji, nie wpływa natomiast na sam fakt zaistnienia WNT.
Reasumując, skoro w omawianym przypadku mamy do czynienia z podatnikiem VAT czynnym, który nabył w Niemczech towary i przywiózł je do Polski, należy uznać, że doszło u niego do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czynność tę powinien rozliczyć tak jak każdy podatnik VAT UE, dopełniając jednocześnie obowiązku rejestracji VAT UE.
• art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA