REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktoring mieszany w ujęciu księgowym

REKLAMA

Nasza firma jest zainteresowana skorzystaniem z usługi faktoringu. Ze względu na niewielką wiedzę w tym zakresie proszę o dokładne wyjaśnienie istoty tej usługi oraz przedstawienie szczegółowych zapisów na kontach księgowych.
Faktoring to nabycie krótkoterminowych, pieniężnych wierzytelności handlowych przez faktora przed terminem ich wymagalności za określonym wynagrodzeniem, z lub bez przejęcia ryzyka wypłacalności dłużnika.
Umowa faktoringu ma charakter bilateralny. Zawiera ją zbywca wierzytelności – dostawca towarów lub usług (faktorant) oraz nabywca wierzytelności – bank, spółka faktoringowa (faktor).
Z uwagi na ryzyko wypłacalności dłużnika wymienia się faktoring pełny, niepełny oraz najczęściej spotykany, będący przedmiotem niniejszego opracowania – faktoring mieszany.
Przy faktoringu mieszanym, faktor może ustalić limit kwotowy, do którego wykupuje wierzytelności w trybie faktoringu pełnego, bez prawa regresu wobec faktoranta, po jego przekroczeniu zastrzega sobie prawo przelania ryzyka z powrotem na faktoranta. Istotę faktoringu mieszanego przedstawia schemat 1.
Schemat 1. Istota faktoringu mieszanego
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Operacje dotyczące faktoringu mieszanego w księgach rachunkowych faktoranta i faktora zaprezentowano w układzie tabelarycznym (tabele 1, 2).
Tabela 1. Ewidencja faktoringu w księgach faktoranta
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 2. Ewidencja faktoringu w księgach faktora
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mocne i słabe strony faktoringu
Korzystanie z systemu faktoringowego obok licznych zalet, wiąże się także z pewnymi zagrożeniami. W ujęciu kompleksowym może jednak okazać się konkurencyjne w relacji do innych metod pozyskiwania kapitału. Do zalet faktoringu zalicza się: możliwość zaliczenia opłat (odsetki, prowizje, marże) do kosztów uzyskania przychodu, likwidacja skutków opóźnień płatniczych odbiorców, redukcja wydatków administracyjnych, dotyczących windykacji należności, uproszczona procedura realizacji umowy, przyspieszenie obiegu kapitału obrotowego (poprawa płynności finansowej, generowanie wyższych zysków), z reguły brak dodatkowych zabezpieczeń majątkowych, możliwość negocjowania dodatkowych pożyczek i kredytów, pozytywny wpływ na strukturę kapitałową (bilansową), poprawa wskaźników ekonomicznych, poprawa wizerunku firmy, możliwość wydłużania odbiorcom terminów płatności faktur, możliwość korzystania z rabatów oferowanych przez dostawców, dostęp do kompleksowej obsługi prawno-finansowej. Wady to: wysokie koszty obsługi systemu, osłabienie powiązań faktoranta z klientami, faktoring może być postrzegany jako oznaka słabości finansowej przedsiębiorstwa, dublowanie funkcji administracyjnych, reorganizacja obiegu dokumentów w firmie.
Porady udzielił:
Marek Barowicz – specjalista z dziedziny finansów;
Pytania: czytelnicy.rfa@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA