REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odszkodowanie za wadliwe płyty chodnikowe jest kosztem podatkowym

REKLAMA

Jestem właścicielem firmy zajmującej się m.in. produkcją ozdobnych płyt chodnikowych. Moimi klientami są głównie zarządcy dróg publicznych oraz samorządy. Jedna z partii dostarczonych przeze mnie płytek okazała się wadliwa. Przegrałem przed sądem proces wytoczony przez klienta i jestem zobowiązany do zwrotu klientowi 45 000 zł. W skład tej kwoty wchodzą zwrot wartości oraz koszt wymiany na nowe już ułożonych płytek chodników, które popękały. Czy zapłacone 45 000 zł będzie dla mnie kosztem uzyskania przychodu?
Kwota 45 000 zł, przyznana nabywcy płytek jako odszkodowanie, nie będzie kosztem uzyskania przychodu Pana firmy.
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Zasada ta jest zapisana w art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorcy często zwracają się zarówno do naszej redakcji, jak i bezpośrednio do organów podatkowych w sprawach związanych z odszkodowaniami wypłaconymi w związku ze sprzedanymi towarami bądź usługami. Często uważają, że są krzywdzeni przez prawo. Przecież najpierw uzyskali przychód, od którego – po odjęciu kosztów uzyskania przychodu – zapłacili podatek. Następnie klient składa reklamację i żąda pokrycia szkody. Zysk z danej transakcji zamienia się w stratę. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przedsiębiorca powinien mieć prawo odzyskania podatku dochodowego w sytuacji, kiedy – uwzględniając odszkodowanie – poniósł stratę na danej transakcji. Prawo zakazując wpisania do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług – premiuje rzetelnych przedsiębiorców.
Przykład
Anna K. prowadzi firmę budowlaną. Z tytułu remontu kamienicy w Krakowie osiągnęła przychód 76 000 zł. Zapłaciła podatek dochodowy w wysokości 4000 zł. Prace remontowe zostały jednak wadliwie wykonane i kwota odszkodowania wyniosła 23 000 zł. Kwota ta nie zwiększyła kosztów uzyskania przychodów.
Jak uniknąć znalezienia się w sytuacji przedsiębiorcy, który zapłacił podatek dochodowy, a jednocześnie poniósł stratę na transakcji po wypłacie odszkodowania, np. za źle wykonaną usługę? Przedsiębiorca może doprowadzić do odstąpienia od umowy sprzedaży. W takiej sytuacji pomniejsza przychody i odzyskuje podatek.
WAŻNE!
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Warunki rozwiązania umowy sprzedaży określa Kodeks cywilny. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy. Może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania (art. 494 Kodeksu cywilnego). Zasadę tę stosuje się w razie rozwiązania umowy wzajemnej. Umowa sprzedaży jest umową wzajemną, gdyż obie jej strony przekazują sobie jakąś wartość – z jednej strony są to pieniądze, z drugiej np. płyty chodnikowe.
Przykład
Andrzej K. jest właścicielem firmy produkującej m.in. płyty chodnikowe. W lutym 2004 r. sprzedał płyty o wartości 250 000 zł Przedsiębiorstwu Robót Drogowych w Z. Zysk brutto z transakcji Andrzej K. oszacował na 50 000 zł, a podatek dochodowy na 9500 zł – przedsiębiorca płaci podatek według liniowej stawki 19%. Transakcja nie miała wpływu na wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż przedsiębiorca płaci je w sposób uproszczony w stałej wysokości każdego miesiąca. Po zbudowaniu z płytek chodnika po roku okazało się, że 30% z nich popękało. Andrzej K. oszacował, że odszkodowanie, jakie każe mu zapłacić sąd, może sięgnąć nawet 450 000 zł. Zgodził się więc z żądaniem swojego klienta i rozwiązał umowę sprzedaży. Zwrócił 250 000 zł. O tę kwotę pomniejszył przychody, a o 9500 zł zmniejszył wartość podatku za 2004 r. Zapłacił też 13 000 zł odszkodowania za koszty robót poniesionych przez klienta – kwota ta nie powiększyła kosztów uzyskania przychodu.
W sprawie odszkodowań – jak już wspomniano – często zajmują stanowisko organy podatkowe. Przykładowo takie zapytanie zadał podatnik z Kielc, który sprzedał wadliwe dachówki i mocą sądowego orzeczenia poniósł koszty rozebrania i ponownego położenia dachu. W sprawie tej stanowisko organów podatkowych było następujące: Z załączonego do wniosku wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który oddalił Pańską apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach, wynika, iż Sąd uznał prawo kupującego, który otrzymał towar z wadami do roszczenia odszkodowawczego o naprawienie szkody poniesionej wskutek istnienia wad – zgodnie z art. 471 k.c. w związku z art. 566 § 1 k.c. Wobec powyższego – w świetle zacytowanych przepisów prawa podatkowego – nie może Pan uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu kwoty, którą na drodze sądowej został Pan obciążony za sprzedaną wadliwą dachówkę w wys. 10 415,79 zł i kosztami rozebrania i ponownego położenia dachu w wys. 20 799,53 zł. Także zasądzona ww. wyrokiem na rzecz powoda kwota kosztów postępowania sądowego nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych) u Pana jako strony pozwanej (dłużnika), ponieważ nie zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu. W świetle powołanego art. 22 ust. 1 ustawy kosztem uzyskania przychodu będą uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Istotne jest tu ustalenie istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem (kosztem) a uzyskaniem przez podatnika konkretnego przychodu. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że proces został wytoczony przez klienta (wierzyciela) w celu zwrotu kosztów związanych z ponownym pokryciem dachu, a nie przez podatnika (dłużnika) w celu osiągnięcia przez niego przychodu z tytułu działalności gospodarczej.
W przedstawionej sytuacji nie zachodzi więc związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zapłatą przez pozwanego (Pańską firmę) kosztów procesowych i sądowych a uzyskaniem przychodu. Dotyczy to zarówno kosztów poniesionych przez samego dłużnika, jak i zwróconych wierzycielowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach (KW-005/29/2003).
Tomasz Król
prawnik
• art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA