reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy jest podatek od dopłat do studiów?

Czy jest podatek od dopłat do studiów?

Pracodawca sfinansował w części moje studia podyplomowe. Wiem, że nie ma już indywidualnych odliczeń i ulg w związku z wydatkami tego rodzaju, chciałabym jednak wiedzieć, czy otrzymana przeze mnie dopłata w kwocie 5000 zł jest opodatkowana podatkiem dochodowym? Czy istnieją jakieś limity tego rodzaju świadczeń?

NIE. Otrzymane przez panią dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już od kilku lat wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zwolnienie to nie dotyczy jednak wynagrodzenia otrzymywanego w czasie urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę.
Przypomnę tylko, że zgodnie z przepisami regulującymi zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, do tego rodzaju form kształcenia należy kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych. Zatem w ramach tego zwolnienia mieszczą się m.in. wydatki na studia podyplomowe, kursy, seminaria.
Przepisy podatkowe nie wprowadzają limitów zwolnień z tego tytułu, zatem każda kwota, którą pracodawca przeznaczy na podnoszenie kwalifikacji i kształcenie pracowników, jest zwolniona z podatku. Tego rodzaju wydatki stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, są więc rozwiązaniem korzystnym dla obu stron.
Iwona Gibalska
PODSTAWA PRAWNA
• Rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472).
• Artykuł 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama