REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dom nabyty przez żonę przed ślubem może zostać obciążony zaległościami podatkowymi męża

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Mamy z żoną wspólnotę majątkową, ale żona jest właścicielem domu, który nabyła w drodze darowizny przed wstąpieniem w związek małżeński. Uważam, że jest to jej majątek odrębny. Czy istnieje ryzyko, że w razie utraty przeze mnie wypłacalności z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wierzyciele (fiskus lub kontrahenci) będą zaspokajani z majątku odrębnego żony (np. ze wspomnianego domu)? Jakie są zasady obciążenia majątku żony moimi zaległościami podatkowymi?
Tak, dom, zwłaszcza otrzymany w wyniku darowizny jeszcze przed zawarciem małżeństwa, stanowi majątek odrębny, więc w razie utraty wypłacalności podatnika z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wierzyciele (fiskus lub kontrahenci) nie będą mogli żądać zaspokojenia z niego.
W czasie trwania małżeństwa żona nie odpowiada za zaległości podatkowe męża ze swojego majątku odrębnego. Zaległościami podatkowymi może zostać obciążony jedynie Pana majątek odrębny oraz Państwa majątek wspólny. Zasada ta ma zastosowanie w sytuacji, gdy ustawowa wspólność małżeńska nie została wyłączona lub ograniczona.
Pamiętać przy tym należy, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
• zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej,
• zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu,
• ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka,
• uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
Przykład
Mariola i Tadeusz Kwiecińscy są małżeństwem od 1997 r. Od 1998 r. Tadeusz Kwieciński prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2004 r. małżonkowie zawarli umowę o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy Tadeuszowi Kwiecińskiemu została określona zaległość podatkowa w podatku dochodowym za 2002 i 2003 r. na kwotę (odpowiednio) 10 546 zł i 12 378 zł z tytułu niezapłaconego podatku. Za zobowiązania te odpowiedzialność z majątku wspólnego będzie ponosiła również Mariola Kwiecińska, gdyż powstały one jeszcze przed datą zawarcia przez małżonków umowy wyłączającej wspólność majątkową.
Wyłączenie lub ograniczenie wspólności majątkowej nie skutkuje jednak wyłączeniem odpowiedzialności małżonka podatnika. Może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności na zasadach dotyczących odpowiedzialności członka rodziny podatnika (art. 111 § 1 i 4 Ordynacji).
Odpowiedzialność członka rodziny obejmuje wyłącznie zaległości podatkowe wynikające z działalności gospodarczej powstałe w okresie, w którym żona stale współdziałała z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z tego tytułu.
Odpowiedzialność ta nie obejmuje niepobranych należności w związku z pełnieniem funkcji płatnika lub inkasenta, z wyjątkiem należności, które nie zostały pobrane od członków rodziny oraz małżonków niepozostających we wspólności majątkowej lub będących w separacji.
Przykład
Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą zatrudnia żonę, z którą posiada rozdzielność majątkową. Żona przez dwa lata otrzymywała wynagrodzenie w kwocie netto 1500 zł miesięcznie. Podczas kontroli okazało się, że za trzy kolejne miesiące zaliczki na podatek dochodowy były odprowadzane w zaniżonej wysokości. Wysokość tego zaniżenia wyniosła łącznie 4000 zł. Za zaległość z tego tytułu będzie odpowiadać również żona Jana Kowalskiego, pomimo istnienia między nimi rozdzielności majątkowej. W okresie, w którym powstały zaległości, stale współdziałała z meżem w prowadzeniu działalności, osiągając z tego tytułu korzyść w postaci wynagrodzenia.
Ustanie małżeństwa również nie wyłącza odpowiedzialności małżonka podatnika. Rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada bowiem całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, ale tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Należy pamiętać, że przepis ten ma odpowiednie zastosowanie w razie unieważnienia małżeństwa lub separacji.
Odpowiedzialność ta nie obejmuje:
1) niepobranych należności w związku z pełnieniem funkcji płatnika lub inkasenta,
2) odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.
Pamiętać ponadto należy, że małżonkowie wspólnie opodatkowani na podstawie odrębnych przepisów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku (art. 92 § 3 Ordynacji).
Przykład
Przed zawarciem małżeństwa Alina Wolska kupiła samochód osobowy. Po dwóch latach od zawarcia związku małżeńskiego rodzice podarowali jej dom wraz z działką. Mąż Aliny Wolskiej krótko po ślubie rozpoczął działalność gospodarczą. Z tytułu zaległości podatkowych powstałych w związku z tą działalnością została wszczęta egzekucja. Jednak zarówno dom z działką, jak i samochód stanowią majątek odrębny Aliny Wolskiej, dlatego te przedmioty nie będą podlegać zajęciu w ramach postępowania egzekucyjnego.
• art. 29 i 111 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Anna Welsyng-Zielony
prawnik, doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA