reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dom nabyty przez żonę przed ślubem może zostać obciążony zaległościami podatkowymi męża

Czy dom nabyty przez żonę przed ślubem może zostać obciążony zaległościami podatkowymi męża

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Mamy z żoną wspólnotę majątkową, ale żona jest właścicielem domu, który nabyła w drodze darowizny przed wstąpieniem w związek małżeński. Uważam, że jest to jej majątek odrębny. Czy istnieje ryzyko, że w razie utraty przeze mnie wypłacalności z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wierzyciele (fiskus lub kontrahenci) będą zaspokajani z majątku odrębnego żony (np. ze wspomnianego domu)? Jakie są zasady obciążenia majątku żony moimi zaległościami podatkowymi?

Tak, dom, zwłaszcza otrzymany w wyniku darowizny jeszcze przed zawarciem małżeństwa, stanowi majątek odrębny, więc w razie utraty wypłacalności podatnika z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wierzyciele (fiskus lub kontrahenci) nie będą mogli żądać zaspokojenia z niego.
W czasie trwania małżeństwa żona nie odpowiada za zaległości podatkowe męża ze swojego majątku odrębnego. Zaległościami podatkowymi może zostać obciążony jedynie Pana majątek odrębny oraz Państwa majątek wspólny. Zasada ta ma zastosowanie w sytuacji, gdy ustawowa wspólność małżeńska nie została wyłączona lub ograniczona.
Pamiętać przy tym należy, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:
• zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej,
• zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu,
• ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka,
• uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.
Przykład
Mariola i Tadeusz Kwiecińscy są małżeństwem od 1997 r. Od 1998 r. Tadeusz Kwieciński prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2004 r. małżonkowie zawarli umowę o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy Tadeuszowi Kwiecińskiemu została określona zaległość podatkowa w podatku dochodowym za 2002 i 2003 r. na kwotę (odpowiednio) 10 546 zł i 12 378 zł z tytułu niezapłaconego podatku. Za zobowiązania te odpowiedzialność z majątku wspólnego będzie ponosiła również Mariola Kwiecińska, gdyż powstały one jeszcze przed datą zawarcia przez małżonków umowy wyłączającej wspólność majątkową.
Wyłączenie lub ograniczenie wspólności majątkowej nie skutkuje jednak wyłączeniem odpowiedzialności małżonka podatnika. Może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności na zasadach dotyczących odpowiedzialności członka rodziny podatnika (art. 111 § 1 i 4 Ordynacji).
Odpowiedzialność członka rodziny obejmuje wyłącznie zaległości podatkowe wynikające z działalności gospodarczej powstałe w okresie, w którym żona stale współdziałała z podatnikiem w jej wykonywaniu, osiągając korzyści z tego tytułu.
Odpowiedzialność ta nie obejmuje niepobranych należności w związku z pełnieniem funkcji płatnika lub inkasenta, z wyjątkiem należności, które nie zostały pobrane od członków rodziny oraz małżonków niepozostających we wspólności majątkowej lub będących w separacji.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama