| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wynajmujący powinien płacić VAT od zwrotu kosztów podatku od nieruchomości

Czy wynajmujący powinien płacić VAT od zwrotu kosztów podatku od nieruchomości

Spółka jako właściciel budynków i gruntu jest obciążana podatkiem od nieruchomości. Użytkownicy wynajmujący nasze pomieszczenia i grunty płacą czynsz i podatek od nieruchomości, zgodnie z zawartymi umowami. Do czynszu doliczamy VAT. Natomiast do podatku od nieruchomości nie doliczamy VAT wynajmującym. W związku z tym mamy wątpliwości, czy postępujemy prawidłowo, nie doliczając VAT do faktur wystawianych na wynajmujących z tytułu podatku?

Postępują Państwo prawidłowo, nie naliczając VAT od podatku od nieruchomości. Nie powinni Państwo jednak dokumentować refundacji kosztów podatku za pomocą faktur VAT.
W opisanej w pytaniu sytuacji spółka została obciążona podatkiem od nieruchomości zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Należy zauważyć, że obciążenie podatkiem od nieruchomości ma charakter fiskalny i nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług ani za dostawę towarów. Przeniesienie kosztów tej daniny na wynajmującego jest często spotykane w umowach najmu.
Jeżeli wartość tego podatku jest wliczana w wartość czynszu, to od uzyskanej całej kwoty czynszu najmu ustala się podatek należny z tytułu VAT.
Z listu wynika jednak, że kwota podatku od nieruchomości stanowi odrębny element umowy najmu i nie wlicza się jej do wartości czynszu. W takim przypadku równowartości podatku nie można „przefakturować”, ponieważ pobieranie podatku nie jest czynnością opodatkowaną VAT. Nie występuje więc również w tym przypadku faktura pierwotna, która mogłaby stanowić podstawę do „refakturowania” kosztów tego podatku.
Podatek od nieruchomości stanowi koszt uzyskania przychodów u podatnika, który poniósł ciężar tego podatku. Jeżeli ciężar ekonomiczny tego podatku poniósł wynajmujący, a koszty te zostały mu zwrócone przez najemcę, to wynajmujący nie może zaliczyć wydatków poniesionych na ten podatek do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast najemca, który opłacił ten podatek, może poniesiony wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
• art. 5 w zw. z art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Ewa Sławińska
prawnik, specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK