reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy biuro rachunkowe może składać zapytania o interpretacje przepisów podatkowych

Czy biuro rachunkowe może składać zapytania o interpretacje przepisów podatkowych

Czy jako biuro rachunkowe możemy składać zapytania w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej do naszego urzędu skarbowego w imieniu naszych klientów bez podawania ich nazw?

Nie. Artykuł 14a zobowiązuje organ podatkowy do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, ale tylko podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi w ich indywidualnych sprawach.
Do składania wniosków o udzielenie interpretacji prawa podatkowego Ordynacja podatkowa uprawnia wyłącznie: podatnika, płatnika i inkasenta. Pytający musi wykazać, że zapytanie dotyczy zindywidualizowanego, opisanego w zapytaniu, problemu związanego z prawem podatkowym. W przypadku zadania pytania przez biuro rachunkowe w imieniu klienta po stronie organu podatkowego nie powstanie obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Warto tu dodać, że w opinii organów podatkowych, jeśli z zapytaniem opisanym wystąpi podmiot nieuprawniony, organ ten nie ma wręcz prawa udzielenia informacji.
• art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
Sławomir Biliński
prawnik


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama