REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować zakup programu komputerowego od firmy norweskiej

REKLAMA

W jaki sposób i według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować zakup oprogramowania z Norwegii, który został zrealizowany drogą elektroniczną? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tej transakcji?
 W przypadku zakupu przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług oprogramowania od firmy norweskiej zachodzi import usługi elektronicznej, dla której miejscem opodatkowania jest Polska. Polski podatnik ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i opodatkowania tej usługi stawką 22%.
Dostarczenie programu komputerowego stanowi usługę elektroniczną. Usługami elektronicznymi są bowiem m.in. usługi dostarczania oprogramowania oraz jego uaktualnień (art. 2 pkt 26 ustawy o VAT).
Generalną zasadą w przypadku nabywania usług jest określenie miejsca jej świadczenia jako miejsca, gdzie świadczący posiada siedzibę. Jednak w przypadku usług elektronicznych od tej zasady istnieje wyjątek.
Dla polskiego podatnika VAT, który nabywa program komputerowy od podmiotu norweskiego, czynność ta będzie stanowić import usługi.
W takim przypadku podatnik powinien udokumentować dokonany zakup programu komputerowego fakturą wewnętrzną. W fakturze należy wykazać kwotę podatku należnego od tego importu.
Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku. Czynność ta jest opodatkowana stawką podstawową 22%. Jednocześnie podatek należny od importu przekształca się w podatek naliczony. Podatek naliczony podlega odliczeniu na ogólnych zasadach w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie powinno być potwierdzone fakturą – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od wykonania usługi.
Przykład 1
Y (Norwegia) świadczy usługi elektroniczne na rzecz X (Polska). Usługobiorca (X) zobowiązany jest do naliczenia VAT oraz wystawienia faktury wewnętrznej. W deklaracji ujmuje podatek należny oraz naliczony z tytułu importu usług.
Przykład 2
X (Polska) świadczy usługi elektroniczne na rzecz Y (Norwegia). Usługi takie nie będą opodatkowane w Polsce. X wystawi fakturę bez podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy odbiorca (Y).
W przypadku gdy odbiorca dokona zapłaty przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty. Zapłata dokonana przed wykonaniem usługi spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Podatnik będzie obowiązany wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek należny i naliczony z tego tytułu.
• art. 2 pkt 26, art. 19 ust. 19 w zw. z ust. 4 i 11, art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Paweł Kosiacki
prawnik, konsultant podatkowy


Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

REKLAMA

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

REKLAMA