reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować zakup programu komputerowego od firmy norweskiej

Jak opodatkować zakup programu komputerowego od firmy norweskiej

W jaki sposób i według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować zakup oprogramowania z Norwegii, który został zrealizowany drogą elektroniczną? Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tej transakcji?

 W przypadku zakupu przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług oprogramowania od firmy norweskiej zachodzi import usługi elektronicznej, dla której miejscem opodatkowania jest Polska. Polski podatnik ma obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej i opodatkowania tej usługi stawką 22%.
Dostarczenie programu komputerowego stanowi usługę elektroniczną. Usługami elektronicznymi są bowiem m.in. usługi dostarczania oprogramowania oraz jego uaktualnień (art. 2 pkt 26 ustawy o VAT).
Generalną zasadą w przypadku nabywania usług jest określenie miejsca jej świadczenia jako miejsca, gdzie świadczący posiada siedzibę. Jednak w przypadku usług elektronicznych od tej zasady istnieje wyjątek.
Dla polskiego podatnika VAT, który nabywa program komputerowy od podmiotu norweskiego, czynność ta będzie stanowić import usługi.
W takim przypadku podatnik powinien udokumentować dokonany zakup programu komputerowego fakturą wewnętrzną. W fakturze należy wykazać kwotę podatku należnego od tego importu.
Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku kwota należna pomniejszona o kwotę należnego podatku. Czynność ta jest opodatkowana stawką podstawową 22%. Jednocześnie podatek należny od importu przekształca się w podatek naliczony. Podatek naliczony podlega odliczeniu na ogólnych zasadach w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, a jeżeli wykonanie powinno być potwierdzone fakturą – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od wykonania usługi.
Przykład 1
Y (Norwegia) świadczy usługi elektroniczne na rzecz X (Polska). Usługobiorca (X) zobowiązany jest do naliczenia VAT oraz wystawienia faktury wewnętrznej. W deklaracji ujmuje podatek należny oraz naliczony z tytułu importu usług.
Przykład 2
X (Polska) świadczy usługi elektroniczne na rzecz Y (Norwegia). Usługi takie nie będą opodatkowane w Polsce. X wystawi fakturę bez podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy odbiorca (Y).
W przypadku gdy odbiorca dokona zapłaty przed wykonaniem usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania zapłaty. Zapłata dokonana przed wykonaniem usługi spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Podatnik będzie obowiązany wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek należny i naliczony z tego tytułu.
• art. 2 pkt 26, art. 19 ust. 19 w zw. z ust. 4 i 11, art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Paweł Kosiacki
prawnik, konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama