REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dokonywać odpisów aktualizujących należności firmy, wobec której wszczęto postępowanie upadłościowe z możliwością układu

REKLAMA

Nasza jednostka posiada należności od firmy, wobec której wszczęto postępowanie upadłościowe z możliwością wszczęcia układu. Czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek tworzenia odpisów aktualizujących i czy są one kosztem uzyskania przychodów?
Tak. Państwa jednostka ma obowiązek utworzenia w księgach rachunkowych odpisu aktualizującego te należności. Odpisy te na podstawie uregulowań ustaw podatkowych będą stanowić koszt uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać o wpływie dokonania obowiązkowych odpisów na własną sytuację majątkową wynikającą z prawa upadłościowego.
Jeżeli jednostka ma jakiekolwiek wątpliwości co do realności swojej należności, ma realne podstawy do utworzenia odpisu aktualizującego (art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości).
Odpisy w ustawie o rachunkowości
Tworzenie odpisu wynika z faktu, że taka należność nie spełnia definicji aktywu, to znaczy nie spowoduje w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 1 pkt 12 u.o.r.). W tym przypadku ma zastosowanie również zasada ostrożności wyceny, nakazująca przedstawianie majątku w minimalnej, realnej wartości.
WAŻNE!
Jeżeli wobec dłużnika zostało wszczęte postępowanie upadłościowe, to jednostka ma obowiązek utworzenia odpisu aktualizującego do wysokości nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności zgłoszonej sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym (art. 35b ust. 1 pkt 1 u.o.r.).
Odpisy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych
W opisywanej sytuacji utworzone odpisy aktualizujące stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a w powiązaniu z art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Pierwszy z przytoczonych przepisów stanowi, że nie są kosztem uzyskania przychodów wszystkie odpisy aktualizujące, dotyczące nie tylko należności, ale też środków trwałych, zapasów, inwestycji, czyli dotyczące wszystkich składników aktywów.
Ustawodawca uznaje za koszt uzyskania przychodów odpisy aktualizujące należności określone w ustawie o rachunkowości, gdy są spełnione dwa warunki:
• powstały w związku z przychodami opodatkowanymi na podstawie art. 12 ust. 3,
• ich nieściągalność została uprawdopodobniona, w myśl przepisów podatkowych.
Należność uznaje się za nieściągalną, gdy wobec dłużnika zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w znaczeniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego (art. 16 ust. 2a pkt 1 ppkt b).
Innymi przypadkami uwiarygodniającymi nieściągalność należności, wynikającymi z tego przepisu, są:
• śmierć dłużnika albo postawienie jego działalności w stan likwidacji lub ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku,
• wydanie w sprawie tej wierzytelności prawomocnego orzeczenia przez sąd albo skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego,
• kwestionowanie wierzytelności przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.
Zagrożenia płynące z prawa upadłościowego i naprawczego
Każdy z dłużników jednostki ma prawo do złożenia w sądzie wniosku o ogłoszeniu upadłości, w przypadku gdy jednostka ta jest niewypłacalna, to znaczy gdy zobowiązania przekraczają wartość majątku. Jednostka jest uznawana za niewypłacalną nawet wtedy, gdy na bieżąco wykonuje swoje zobowiązania, lecz ma ujemne kapitały własne (art. 11).
W takiej sytuacji sąd może jednak oddalić wniosek o ogłoszeniu upadłości, pod warunkiem że opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika (art. 12). Sąd nie może skorzystać z tej możliwości, gdy nieregulowanie zobowiązań ma charakter trwały lub gdy oddalenie wniosku może spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.
Jeżeli więc jednostka ma, na podstawie art. 35b ustawy o rachunkowości, ustawowy obowiązek utworzenia odpisu aktualizującego z powodu wszczęcia wobec dłużnika postępowania upadłościowego i jednocześnie taki odpis spowoduje u niej ujemne wartości kapitałów własnych, to wobec niej samej można także wszcząć podobne postępowanie upadłościowe i tylko bieżące opłacanie zobowiązań może przekonać sąd, aby oddalił wniosek o ogłoszeniu upadłości.
Warto o tym pamiętać, zawierając umowy z niesolidnymi kontrahentami, szczególnie w sytuacji ostrej konkurencji na rynku.
•  art. 3 ust. 1 pkt 12, art. 28 ust. 7, art. 35b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 1546; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 213, poz. 2155
•  art. 16 ust. 1 pkt 26a, art. 16 ust. 2 pkt 1, art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz 654; ost.zm. Dz.U z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
•  art. 11 i 12 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze – Dz.U. Nr 60, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Grażyna Pałyska
biegły rewident


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA