reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy wykazać przychód z faktury korygującej

Kiedy należy wykazać przychód z faktury korygującej

W sierpniu br. wystawiliśmy kontrahentowi fakturę, pomyłkowo zaniżając cenę towaru. We wrześniu zauważyliśmy błąd i wystawiliśmy fakturę korygującą z podwyższoną ceną. W którym miesiącu należy wykazać przychód - w sierpniu poprzez korektę deklaracji PIT-5, czy we wrześniu - w dniu wystawienia faktury korygującej? Jak powinien wyglądać zapis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a jak postąpić z VAT?

Zaniżenie wartości faktury spowodowało zaniżenie kwoty przychodu. Należy zatem dokonać korekty deklaracji PIT-5 i VAT-7 za miesiąc, którego dotyczy korekta.
Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne z tytułu świadczeń dokonanych w ramach działalności. Oznacza to, że przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powstaje w chwili dokonania świadczenia objętego umową. Przy czym dla określenia chwili powstania przychodu bez wpływu pozostaje okoliczność, czy zapłata należności za świadczenie została rzeczywiście otrzymana, a jeżeli tak – to czy przed, czy po dokonaniu świadczenia (pismo Ministerstwa Finansów z 10 stycznia 1995 r., nr PO 2/4-8010-01964/94). Stwierdzenie więc pomyłki we wrześniu nie może decydować o tym, kiedy należy podwyższyć przychód. Dotyczy ona bowiem sierpnia, a zatem w rozliczeniu za ten miesiąc należy uwzględnić korektę. Podatek dochodowy jest wprawdzie uiszczany zaliczkowo w trakcie roku podatkowego, ale niezapłacona zaliczka jest również zaległością podatkową.
WAŻNE!
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest nie tylko podatek, ale także niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek.
A zatem należy skorygować deklarację PIT-5 za sierpień, dopłacić różnicę powstałą w zaliczce na podatek oraz uiścić należne odsetki. Podobnie należy postąpić z rozliczeniem VAT. Poprzez zaniżenie wartości faktury nastąpiło zaniżenie kwoty obrotu, a tym samym podatku należnego za sierpień. Należy zatem również dokonać korekty deklaracji VAT-7, której faktura dotyczy.
Co do błędów w zapisach dokonywanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, poprawia się je między innymi poprzez wprowadzenie do księgi dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. W tym przypadku będzie to faktura korygująca.
WAŻNE!
Ujęcia faktury korygującej należy dokonać w miesiącu, którego ona dotyczy, ponieważ w przeciwnym razie pomiędzy deklaracją podatkową sporządzoną w trybie korekty (PIT-5) a zapisami w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będą różnice. To z kolei może narazić podatnika na zarzut nierzetelności prowadzonej księgi.
• art. 51 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808
• § 11, § 12 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 224, poz. 2226
• art. 14 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Joanna Krawczyk
prawnik, doradca podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama