reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży samochodów

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od sprzedaży samochodów

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie odsprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w akcyzie od sprzedaży takich samochodów? W jakiej wysokości powinienem wykazać kwotę akcyzy na fakturze od odsprzedaży samochodu oraz czy istnieje możliwość pomniejszenia akcyzy w deklaracji AKC-3 o kwotę akcyzy zapłaconą w deklaracji AKC-U?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrz- wspólnotowego. W przypadku sprzedaży samochodu osobowego w kraju przed jego pierwszą rejestracją obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu (art. 80 ust. 3 pkt 1).
Podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju mają obowiązek po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną AKC-U do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokonać zapłaty podatku akcyzowego nie później niż z chwilą rejestracji tego samochodu w kraju. W przypadku sprzedaży tego samochodu przed jego pierwszą rejestracją, podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia jest obowiązany przekazać nabywcy dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Przykład
Pan X sprowadził 15 października 2004 r. samochód osobowy w ramach wewnątrz- wspólnotowego nabycia towarów na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z dokonaną transakcją wypełnił uproszczoną deklarację AKC-U i 19 października 2004 r. złożył ją do właściwego dla siebie urzędu celnego oraz zapłacił podatek akcyzowy.
Podatnicy podatku akcyzowego mają obowiązek składać we właściwym urzędzie celnym deklaracje dla tego podatku AKC-3 za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje możliwość obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu (art. 79).
Jeżeli chodzi o kwotę akcyzy, jaką podatnik powinien wykazać na wystawionej fakturze od dokonanej sprzedaży samochodu osobowego, jest ona uzależniona od stawki podatku akcyzowego.
Zgodnie z § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, stawki akcyzy określone w pozycji 30 załącznika nr 1 do rozporządzenia mają zastosowanie do każdej sprzedaży samochodu osobowego dokonanej przed pierwszą jego rejestracją na terenie kraju, w trybie określonym w przepisach ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama