REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeniesienie własności samochodu tytułem zmniejszenia należności za dostarczone towary podlega pcc

REKLAMA

Spółka zakupiła towary, za które wpłaciliśmy już część należności. Jednakże ze względu na chwilową utratę płynności finansowej firmy umówiliśmy się z dostawcą, iż za pozostałą część należności przeniesiemy na niego własność samochodu. Czy taka umowa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Z opisanej sytuacji wynika, iż doszło do zamiany przedmiotu świadczenia. Czynność ta nie podlega pcc. Zatem nie jesteście Państwo zobowiązani ani do zapłaty tego podatku, ani do złożenia deklaracji PCC-1.
O tym, które czynności podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przesądza katalog zawarty w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o pcc). W katalogu tym wymieniono między innymi:
• umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
• umowy pożyczki,
• umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
• umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty itd.
Tylko czynności wymienione w tym przepisie podlegają pcc. Należy więc zastanowić się nad istotą czynności polegającej na przeniesieniu własności samochodu tytułem spłaty części należności za dostarczony towar. Umowa polegająca na takim uregulowaniu należności nie powinna być zakwalifikowana ani jako umowa sprzedaży, ani jako umowa zamiany. Istotą umowy sprzedaży jest bowiem przeniesienie własności rzeczy w zamian za zapłatę określonej ceny. Natomiast w tym przypadku przeniesienie własności samochodu jest wtórną czynnością w stosunku do umowy sprzedaży. Czynność tę poprzedzała bowiem umowa sprzedaży towarów. Bardzo podobna do umowy sprzedaży jest umowa zamiany. Istotą umowy zamiany jest wzajemne świadczenie stron. Zasadniczą różnicą między umową sprzedaży a umową zamiany jest fakt, iż nie występuje świadczenie wzajemne w postaci zapłaty ceny. W przypadku umowy zamiany świadczeniem wzajemnym może być bowiem jedynie przeniesienie własności innej rzeczy lub innego prawa majątkowego.
Przykład
Pan Józef K. sprzedał Wojciechowi R. samochód – strony ustaliły cenę w wysokości 30 000 zł. Umowa ta jest umową sprzedaży w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego i podlega pcc w wysokości 2% jego wartości rynkowej.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie: 30 000 zł x 2% = 600 zł, zakładając, iż cena sprzedaży jest równa wartości rynkowej.
Natomiast jeżeli Józef K. zamienił swój samochód (o wartości 30 000 zł) na samochód Wojciecha R. (o wartości 50 000 zł), to umowa taka jest umową zamiany. Również umowa zamiany podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości samochodu, od którego przypada wyższy podatek.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie: 50 000 zł x 2 % = 1000 zł.
Umowa polegająca na przeniesieniu własności samochodu w zamian za przeniesienie własności towarów może więc stanowić umowę zamiany. Jednakże w przypadku opisanym w pytaniu nastąpiły czynności:
• zawarcie umowy sprzedaży towarów,
• umówienie się z kontrahentem, iż część należności zostanie „spłacona” poprzez przeniesienie własności samochodu.
Ta druga umowa wypełnia przesłanki instytucji art. 453 k.c., czyli spełnienia przez dłużnika innego świadczenia w celu zwolnienia się z zobowiązania. Treścią tej umowy jest zgoda wierzyciela (czyli w przypadku opisanym w pytaniu – dostawcy towarów) na zmianę przedmiotu świadczenia (czyli zamiast zapłaty pozostałej części umówionej ceny przeniesienie własności samochodu).
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli (interpretacja z 30 stycznia 2004 r., sygn. US. III-443/... /2004) konstrukcja prawna spełnienia przez dłużnika innego świadczenia w celu zwolnienia się z zobowiązania nie wchodzi w skład zamkniętego katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem zmiana przedmiotu świadczenia nie podlega pcc.
Należy jednak pamiętać, iż aby organy skarbowe nie zakwalifikowały takiej czynności jako umowy zamiany, należy odpowiednio skonstruować treść umowy zawartej z dostawcą.
WAŻNE!
Zmiana przedmiotu świadczenia nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
• art. 1 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) i pkt 2 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1203
• art. 453 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. Nr 172, poz. 1804
Marta Balcer
prawnik, specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA