REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeniesienie własności samochodu tytułem zmniejszenia należności za dostarczone towary podlega pcc

REKLAMA

Spółka zakupiła towary, za które wpłaciliśmy już część należności. Jednakże ze względu na chwilową utratę płynności finansowej firmy umówiliśmy się z dostawcą, iż za pozostałą część należności przeniesiemy na niego własność samochodu. Czy taka umowa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Z opisanej sytuacji wynika, iż doszło do zamiany przedmiotu świadczenia. Czynność ta nie podlega pcc. Zatem nie jesteście Państwo zobowiązani ani do zapłaty tego podatku, ani do złożenia deklaracji PCC-1.
O tym, które czynności podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przesądza katalog zawarty w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawy o pcc). W katalogu tym wymieniono między innymi:
• umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
• umowy pożyczki,
• umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
• umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty itd.
Tylko czynności wymienione w tym przepisie podlegają pcc. Należy więc zastanowić się nad istotą czynności polegającej na przeniesieniu własności samochodu tytułem spłaty części należności za dostarczony towar. Umowa polegająca na takim uregulowaniu należności nie powinna być zakwalifikowana ani jako umowa sprzedaży, ani jako umowa zamiany. Istotą umowy sprzedaży jest bowiem przeniesienie własności rzeczy w zamian za zapłatę określonej ceny. Natomiast w tym przypadku przeniesienie własności samochodu jest wtórną czynnością w stosunku do umowy sprzedaży. Czynność tę poprzedzała bowiem umowa sprzedaży towarów. Bardzo podobna do umowy sprzedaży jest umowa zamiany. Istotą umowy zamiany jest wzajemne świadczenie stron. Zasadniczą różnicą między umową sprzedaży a umową zamiany jest fakt, iż nie występuje świadczenie wzajemne w postaci zapłaty ceny. W przypadku umowy zamiany świadczeniem wzajemnym może być bowiem jedynie przeniesienie własności innej rzeczy lub innego prawa majątkowego.
Przykład
Pan Józef K. sprzedał Wojciechowi R. samochód – strony ustaliły cenę w wysokości 30 000 zł. Umowa ta jest umową sprzedaży w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego i podlega pcc w wysokości 2% jego wartości rynkowej.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie: 30 000 zł x 2% = 600 zł, zakładając, iż cena sprzedaży jest równa wartości rynkowej.
Natomiast jeżeli Józef K. zamienił swój samochód (o wartości 30 000 zł) na samochód Wojciecha R. (o wartości 50 000 zł), to umowa taka jest umową zamiany. Również umowa zamiany podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości samochodu, od którego przypada wyższy podatek.
Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie: 50 000 zł x 2 % = 1000 zł.
Umowa polegająca na przeniesieniu własności samochodu w zamian za przeniesienie własności towarów może więc stanowić umowę zamiany. Jednakże w przypadku opisanym w pytaniu nastąpiły czynności:
• zawarcie umowy sprzedaży towarów,
• umówienie się z kontrahentem, iż część należności zostanie „spłacona” poprzez przeniesienie własności samochodu.
Ta druga umowa wypełnia przesłanki instytucji art. 453 k.c., czyli spełnienia przez dłużnika innego świadczenia w celu zwolnienia się z zobowiązania. Treścią tej umowy jest zgoda wierzyciela (czyli w przypadku opisanym w pytaniu – dostawcy towarów) na zmianę przedmiotu świadczenia (czyli zamiast zapłaty pozostałej części umówionej ceny przeniesienie własności samochodu).
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli (interpretacja z 30 stycznia 2004 r., sygn. US. III-443/... /2004) konstrukcja prawna spełnienia przez dłużnika innego świadczenia w celu zwolnienia się z zobowiązania nie wchodzi w skład zamkniętego katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zatem zmiana przedmiotu świadczenia nie podlega pcc.
Należy jednak pamiętać, iż aby organy skarbowe nie zakwalifikowały takiej czynności jako umowy zamiany, należy odpowiednio skonstruować treść umowy zawartej z dostawcą.
WAŻNE!
Zmiana przedmiotu świadczenia nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
• art. 1 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) i pkt 2 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 lit. a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – Dz.U. Nr 86, poz. 959; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1203
• art. 453 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. Nr 172, poz. 1804
Marta Balcer
prawnik, specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA