| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Tłumaczenie faktur a import usług

Tłumaczenie faktur a import usług

Czy w przypadku, gdy spółka otrzyma rachunek za tłumaczenie faktur dotyczących WNT od tłumacza niemieckiego, który nie prowadzi działalności gospodarczej, będzie miała do czynienia z importem usług?

Przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski.
Przez import usług rozumie się więc usługi spełniające łącznie następujące warunki:
• usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski,
• usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej bądź osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, zobowiązana do rozliczania się z polskim fiskusem.
Jeśli więc usługodawca nie jest podatnikiem, nie mamy do czynienia z importem usług.
Na marginesie warto zwrócić uwagę na art. 17 ust. 2 ustawy o VAT, który stanowi, że art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług wymienionych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca. Przepis art. 27 ust. 3 ustawy o VAT mówi o usługach wymienionych w art. 27 ust. 4, świadczonych na rzecz:
1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego,
2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.
Tłumaczenie jest usługą wymienioną w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT, a zatem gdyby miał miejsce import usługi tłumaczenia, podatnikiem byłby wyłącznie usługobiorca.
Anna Piszcz
Podstawa prawna:
art. 2 pkt 9, art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 oraz art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK