reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy można odliczyć darowiznę z przeznaczeniem na wsparcie określonej osoby fizycznej

Aktualizacja: 29.12.2005

Przekazaliśmy darowiznę dla Ludowego Klubu Sportowego z przeznaczeniem na wsparcie finansowe zawodnika wymienionego z nazwiska na przelewie. Wspomniany LZS jest na liście organizacji pożytku publicznego. Czy taką darowiznę można odliczyć od podatku? »

Jak opodatkować otrzymanie nagrody od kontrahenta

Aktualizacja: 29.12.2005

Czy nagroda otrzymana w konkursie w ramach działalności gospodarczej podlega u obdarowanego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Czy podstawą opodatkowania będzie kwota brutto czy netto? Czy późniejsza sprzedaż nagrody przez obdarowaną firmę osobie trzeciej będzie podlegać opodatkowaniu VAT i PIT? »

Jak rozliczyć projekt przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Aktualizacja: 29.12.2005

Czy koszt projektu przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej (ok. 60 tys. zł) należy zakwalifikować jako koszt ulepszenia, czy jako koszt usługi? Natomiast koszt faktury za pomoc w uzyskiwaniu dotacji unijnych (wiem, że nie jest to koszt uzyskania przychodów) w koszt przyszłego zakupu? »

Czy konieczna jest korekta błędnie wykazanego obowiązku podatkowego przez firmę budowlaną

Aktualizacja: 31.01.2006

Przez ostatnie dwa lata prowadziłam firmę budowlaną (pkpir), uznając za moment powstania obowiązku podatkowego dzień wystawienia faktury (będący dniem wykonania usługi, a nie moment zapłaty lub 30 dzień od dnia wykonania usługi). Czy w związku z tym konieczne jest złożenie deklaracji korygujących za ostatnie dwa lata? »

Czy mycie cysterny samochodowej, wykonywane na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowane jako usługa na mieniu ruchomym

Aktualizacja: 29.12.2005

Czy usługa mycia cysterny samochodowej, wykonywana na rzecz kontrahenta z UE, może być traktowana jako usługa na mieniu ruchomym? Jeżeli tak, w jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję i jakie dokumenty należy posiadać? »

Jak ujmować w księgach patenty

Aktualizacja: 29.12.2005

Nasza firma prowadzi pełną księgowość. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatnikiem VAT. Proszę podać sposób wyceny i ewidencji uzyskanego przez firmę patentu na produkowane urządzenie. »

Jaki podatek w przypadku budowy w etapach

Aktualizacja: 29.12.2005

Prowadzimy budowę, która jest realizowana w etapach. Jak wygląda sprawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków, których budowa została już zakończona? Czy powinniśmy to zgłosić, w jakim terminie i komu? Co z pozostałymi budynkami, przy budowie których prace jeszcze trwają? »

Gdzie podlega opodatkowaniu usługa transportu towarów przez niemieckiego kontrahenta na zlecenie polskiej firmy

Aktualizacja: 29.12.2005

Gdzie podlega opodatkowaniu VAT usługa transportu i jaka jest potrzebna dokumentacja w przypadku, gdy firma polska, posiadająca VAT UE, przy wywozie towarów z Polski do Niemiec najmuje niemiecką firmę transportową? »

Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Aktualizacja: 29.12.2005

Na jaki dzień sporządza się bilans otwarcia likwidacji - na dzień otwarcia czy na dzień przed? W jakim czasie od otwarcia likwidacji bilans musi być przedłożony do zatwierdzenia walnemu zgromadzeniu? Czy bilans ten również składa się w KRS? »

Ryczałt samodzielnie i w spółce

Aktualizacja: 29.12.2005

Jak liczyć limit dla ryczałtu, jeżeli podatnik prowadzi działalność zarówno w formie spółki, jak i indywidualnie? Czy jeżeli limit ten został przekroczony tylko w działalności indywidualnej, przychody osiągnięte w spółce nadal mogą być objęte ryczałtem ewidencjonowanym? Czy można wówczas opłacać ryczałt kwartalnie? »

Jak udokumentować usługę międzynarodowego transportu osób

Aktualizacja: 28.12.2005

Jak powinny wyglądać prawidłowo wystawione faktury za transport osób, jeżeli spółka z o.o. ma uprawnienia do transportu międzynarodowego na przewóz osób i przewozi osoby z Polski do Włoch i z Włoch do Polski, lecz nie jest podatnikiem VAT UE? Faktura jest wystawiana dla biura turystycznego, zarejestrowanego jako podatnik VAT UE. Jak powinna być opodatkowana taka usługa? Obecnie Spółka wystawia jedną fakturę za cały miesiąc ze stawką 7% w kraju i "nie dotyczy", jeśli chodzi o kraje UE. »

Jak ewidencjonować upłynnienie aktywów trwałych

Aktualizacja: 28.12.2005

W naszej firmie zaczął się proces likwidacji. W tej chwili spłacamy zobowiązania. Skąd brać środki na ich spłatę? Jak to ewidencjonować? »

Jakie są konsekwencje naruszenia terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego

Aktualizacja: 28.12.2005

Jakie konsekwencje rodzi przekroczenie o jeden dzień terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT? Badanie potwierdziło spełnianie przez samochód wymogów art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy. Ostateczny termin badania przypadał na 12 października 2005 r., badanie zaś zostało przeprowadzone 13 października 2005 r. Czy tracę prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa od 22 sierpnia 2005 r.? Jeżeli tracę, to czy z dniem przeprowadzenia badania, tj. 13 października 2005 r., nabywam ponownie prawo do odliczania podatku od zakupionego paliwa? »

Jak rozliczać w deklaracji podatek związany z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

Aktualizacja: 27.12.2005

Proszę o wyjaśnienie, czy podatek VAT od zakupu usług związanych ze środkiem trwałym w budowie (budowa zakładu), nie oddanym jeszcze do użytkowania, wykazujemy w deklaracji VAT-7 w polu 42 czy 44? »

Czy zwrot pracownikowi części kosztów Internetu w systemie "praca w domu" jest opodatkowany

Aktualizacja: 27.12.2005

Spółka cywilna stosuje system "praca w domu". Pracownicy dwa dni w tygodniu pracują w domu za pomocą Internetu (łącze szerokopasmowe). Pracodawca zwraca pracownikom część poniesionych przez nich opłat abonamentowych na rzecz dostawcy Internetu. Czy przekazanie miesięcznie z tego tytułu każdemu pracownikowi kilkudziesięciu złotych podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama