reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Według jakiej stawki opodatkować doradztwo komputerowe

Aktualizacja: 08.11.2005

Zajmuję się doradztwem komputerowym oraz świadczę usługi w zakresie oprogramowania użytkowego, a także pakietów oprogramowania systemowego i narzędziowego. Usługi świadczę w kraju na rzecz krajowych osób prywatnych, przedsiębiorców i instytucji. Czy powinienem opodatkować świadczone usługi i jaką stawką VAT? »

Czy spółka cywilna rozliczająca się w formie pkpir ma obowiązek prowadzenia kasy spółki i księgi udziałów wspólników

Aktualizacja: 08.11.2005

Prowadzimy spółkę cywilną i rozliczamy się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy mamy obowiązek prowadzenia kasy spółki i ewidencji wkładów wspólników? »

Jak są opodatkowane usługi budowlane świadczone na terytorium Niemiec

Aktualizacja: 07.11.2005

Świadczę usługi budowlane na terenie Niemiec. W Polsce zgłosiłem działalność do ZUS oraz zamierzam rozliczać się na podstawie ryczałtu 5,5%. Nie zarejestrowałem się natomiast jako czynny podatnik VAT (nie wypełniłem druków VAT-R oraz VAT-R/UE) ze względu na brak takiej pozycji w tych deklaracjach. W jaki sposób będę rozliczał podatek VAT? Czy przy wystawieniu faktury muszę posiadać NIP z oznaczeniem PL? Jaką stawkę VAT zastosować na fakturach? W jaki sposób rozliczać się z przychodu w Polsce, skoro ustawa o VAT nie definiuje pojęcia "eksport usług"? »

Jak postąpić w przypadku otrzymania faktury, ale nieotrzymania towaru

Aktualizacja: 04.11.2005

Czy otrzymanie faktury dokumentującej dostawę towarów handlowych, których w rzeczywistości nie otrzymałam, obliguje mnie do jej ujęcia w kolumnie 10 pkpir? Nadmieniam, że w związku z brakiem dostawy nie podpisałam ani faktury, ani dokumentu WZ. Firma dostarczająca towar w następnym miesiącu przysłała mi korektę "zerową" do tej faktury. Czy ją też powinnam ująć w pkpir, czy też nie? »

Samochód za dotację

Aktualizacja: 04.11.2005

Jestem podatnikiem VAT i otrzymałem dotację z Unii Europejskiej. Z otrzymanej dotacji zamierzam nabyć samochód osobowy. W cenie będzie zawarty podatek VAT, którego jednak nie będę mógł odliczyć od podatku naliczonego. Podatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu. Czy mogę uznać w takim przypadku VAT jako koszt kwalifikowany? »

Czy mały podatnik, który zrezygnował z metody kasowej, może odliczyć VAT naliczony z faktur otrzymanych w tym okresie

Aktualizacja: 04.11.2005

Firma w 2003 r. jako mały podatnik rozliczała się z VAT metodą kasową kwartalną. Po roku zrezygnowała z tego typu rozliczenia. Jednak w 2003 r. zostały zaewidencjonowane zakupy, które do obecnego momentu nie zostały zapłacone. Kiedy firma będzie mogła odliczyć podatek od tych faktur - czy tylko wtedy, kiedy ureguluje całe zobowiązanie, czy gdy zobowiązanie ulegnie przedawnieniu? »

Kiedy w 2006 r. można wybrać opodatkowanie ryczałtem

Aktualizacja: 03.11.2005

Jestem zainteresowana kontynuacją opodatkowania jednoosobowej firmy ryczałtem w 2006 r. (usługi parkingowe). Jest jednak możliwe, że zrezygnuję z tej działalności, a identyczną będzie prowadził mój brat (rozpoczynając działalność w tym samym czasie co likwidacja mojej firmy). Jest możliwe, że w miejsce mojej likwidowanej firmy powstanie (bez mojego udziału) rodzinna spółka cywilna. Jakie warunki muszą zostać przez nas spełnione? »

Czy umowa zwalnia z obowiązku sporządzania zasad rachunkowości

Aktualizacja: 03.11.2005

Zawarliśmy umowę z biurem rachunkowym na prowadzenie ksiąg naszej firmy. Czy prowadzenie przez biuro rachunkowe ksiąg rachunkowych zwalnia od obowiązku sporządzenia dokumentacji przyjętych zasad (polityki) rachunkowości? »

Czy prawidłowo ujęliśmy obciążenie zakładu kosztami zarządzania

Aktualizacja: 03.11.2005

Spółka z o.o. posiada w Niemczech samobilansujący się zakład, który zarządzany jest bezpośrednio ze spółki macierzystej w Polsce. Zarządzanie z tytułu pełnienia funkcji zarządczej dla potrzeb zakładu następuje poprzez comiesięczne obciążenie kosztami zarządzania zakładu w Niemczech w formie noty obciążeniowej. Nota księgowa w spółce macierzystej księgowana jest w następujący sposób: DT 500-01 - koszty działalności podstawowej, CT 550-10 - koszty zarządu, DT 249 - rozrachunki wewnątrzzakładowe, CT 500-01 - koszty działalności podstawowej. Czy takie księgowanie jest prawidłowe? »

Jakie są skutki likwidacji środka trwałego, jeśli w jego miejsce zostanie wytworzony nowy

Aktualizacja: 02.11.2005

Likwiduję lakiernię, w jej miejsce zostanie uruchomiona nowa - nowocześniejsza. Stara nie jest jeszcze zamortyzowana w 50%. Czy niezamortyzowana część zwiększa wartość początkową nowej lakierni? Jeśli tak, to kiedy będzie ona stanowić koszt uzyskania przychodu? Jakie muszę posiadać dokumenty? Czy opłaty dotyczące pozwolenia na wprowadzanie do środowiska spalin i koszty betonu do umocowania lakierni zwiększają jej wartość początkową? »

Jak obliczać limit przychodów pozwalający na zastosowanie ryczałtu w 2006 r.

Aktualizacja: 02.11.2005

Działalność opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Rozpocząłem ją od początku września 2005 r. Obrót z tej działalności najprawdopodobniej do końca 2005 r. nie przekroczy 500 000 zł. Czy moja firma może być nadal objęta zryczałtowanym podatkiem w 2006 r.? »

Jak zaewidencjonować częściowo odpłatne nabycie środka trwałego

Aktualizacja: 02.11.2005

Spółka kupiła we wrześniu 2005 r. dwuletni samochód osobowy od osoby fizycznej za kwotę wynikającą z umowy sprzedaży równą 200 zł. Wartość rynkowa takiego samochodu w cennikach ubezpieczycieli i informacjach giełdowych wynosi 15 000 zł. Według jakiej wartości mamy wprowadzić ten samochód do ewidencji księgowej? »

W jakim terminie przysługuje zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

Aktualizacja: 27.10.2005

W firmie zajmującej się sprzedażą usług na terenie Wspólnoty pojawiła się wątpliwość, czy na wysokość zwrotu mają wpływ faktury, stanowiące podatek naliczony z przeniesienia niezapłacone na moment złożenia deklaracji z wnioskiem o dokonanie zwrotu w terminie przyspieszonym? »

Czy można odliczać VAT od paliwa przed przeprowadzeniem badania technicznego

Aktualizacja: 27.10.2005

Czy można odliczyć VAT od paliwa do samochodu dostawczego (do 3,5 t), w którym zamontujemy trwałą przegrodę oddzielającą część bagażową, przed przeprowadzeniem badania technicznego? Część bagażowa przekracza 50% długości pojazdu. »

Jak zaksięgować wkłady w konsorcjum

Aktualizacja: 27.10.2005

Przedsiębiorstwo, w którym pracuję, podpisało umowę utworzenia konsorcjum. W jego skład wchodzi pięć podmiotów mających osobowość prawną. Wyznaczono moją firmę na prowadzącego sprawy konsorcjum. Każda z firm została w umowie zobowiązana do wniesienia pewnej kwoty na jego rzecz. Konsorcjum nie jest odrębnie działającą spółką. Jak zaksięgować takie wpłaty? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama