reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Pożyczki dla członków spółdzielni mieszkaniowej

Pożyczki dla członków spółdzielni mieszkaniowej

Dowiedziałam się, że mogę się ubiegać o pożyczkę od spółdzielni mieszkaniowej, której jestem członkiem. Czy taka pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Umowy pożyczki należą do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu nie podlegają jednak czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniona. Wyjątkiem są umowy sprzedaży i zamiany zwolnione od VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Aby zatem ustalić, czy dana czynność (tutaj: pożyczka udzielona przez spółdzielnię mieszkaniową jej członkowi) podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, należy ustalić, czy konkretna umowa jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, zwolniona od tego podatku czy też w ogóle nie podlega przepisom regulującym opodatkowanie VAT.
Zwolnienia przedmiotowe w VAT stosuje się do usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pozycji 3 tego załącznika znajdują się usługi pośrednictwa finansowego: PKWiU sekcja J ex (65-67). Oznacza to, że udzielanie pożyczek przez spółdzielnie na rzecz swoich członków, jako usługa udzielania pożyczek, świadczona poza systemem bankowym (PKWiU65.22.10-00.90), jest zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Reasumując, umowy pożyczki udzielane przez spółdzielnię mieszkaniową swoim członkom są zwolnione od VAT. Dlatego nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Katarzyna Lisiecka
Podstawa prawna:
art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz art. 2 ust. 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. Nr 86, poz. 959 z późn.zm.),
art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama