reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak ująć w księgach rachunkowych podpisanie z biegłym rewidentem umowy o badanie sprawozdania finansowego za rok 2005

Aktualizacja: 13.10.2005

Jak ująć w księgach rachunkowych podpisanie z biegłym rewidentem umowy o badanie sprawozdania finansowego za 2005 r.? Na mocy tej umowy ustalono koszt badania na 18 000 zł (netto). Jednocześnie ustalono, że część tej kwoty, tj. 6000 zł, zostanie wypłacona w 2005 r., a ostateczne rozliczenie usługi nastąpi w 2006 r. »

Jakie dane powinna zawierać wewnętrzna faktura korygująca

Aktualizacja: 13.10.2005

Czy wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą do noty kredytowej przy WNT (w związku ze zwrotem towaru) należy ująć w wewnętrznej fakturze korygującej tylko zwrócony towar (ograniczyć się do ujęcia pozycji, które dotyczą zwróconego towaru), czy też ująć wszystkie pozycje z pierwotnej faktury? »

Jak ująć w księgach rachunkowych przewalutowanie w celu zapłaty za materiał

Aktualizacja: 13.10.2005

Za pośrednictwem banku prowadzącego nasze rachunki walutowe zakupiliśmy z posiadanych środków pieniężnych wyrażonych w USD inną walutę, tj. euro, przeznaczoną na zakup materiałów. Jak prawidłowo wycenić tę operację? Czy w jej wyniku powstaną różnice kursowe i jak je prawidłowo wyliczyć pod względem podatkowym? »

Jakie skutki podatkowe wywołuje sprzedaż nieruchomości w drodze przetargu

Aktualizacja: 13.10.2005

Jakie podatki i w jakich terminach musi uiścić spółka, zbywając zabudowaną nieruchomość i prawo wieczystego użytkowania gruntu w drodze przetargu? Wycena została dokonana w następujący sposób: wartość rynkowa nieruchomości, w tym wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu. Jeżeli w drodze przetargu spółka uzyska wyższą cenę niż na wycenie - czy zwiększa tylko wartość nieruchomości, czy również wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu? »

Jak ustalić cenę wykupu leasingowanego lokalu biurowego

Aktualizacja: 13.10.2005

Leasingujemy lokal biurowy. Jest to leasing operacyjny. Jak przy wykupie takiego lokalu ustalić cenę? Czy leasingobiorca będzie mógł ustalić dla tego lokalu indywidualne stawki amortyzacyjne? »

Jakie elementy powinna zawierać korekta faktury VAT marża

Aktualizacja: 13.10.2005

Moja firma handluje tzw. towarami używanymi. Dlatego też potwierdzając dokonaną sprzedaż wystawiamy faktury VAT marża. Teraz z powodu podwyższenia ceny będziemy musieli wystawić kilka faktur korygujących i stąd nasze pytanie: czy korekta tej faktury musi zawierać jakieś szczególne elementy, odróżniające ją od innych faktur korygujących? »

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 13.10.2005

W czerwcu 2004 r. otrzymałem jako agent fakturę VAT za niedobory towarów z naliczonym 22% VAT. Czynność ta nie powinna być opodatkowana VAT. Jednak odliczyliśmy podatek z tej faktury. Czekamy na korektę faktury. Czy mieliśmy prawo odliczyć VAT i kiedy ewentualnie możemy go skorygować? »

Gdzie należy opodatkować nabycie i eksport towarów poza terytorium kraju

Aktualizacja: 12.10.2005

Firma polska, zarejestrowana jako podatnik VAT i działająca na terenie kraju, ma zamiar kupować towar u kontrahenta unijnego i sprzedawać na eksport (poza obszar Wspólnoty). Przy czym, towar będzie wysyłany bezpośrednio od kontrahenta unijnego do odbiorcy spoza Unii, a polska firma będzie wystawiała jedynie faktury. Jaką stawkę VAT zastosować w tej sytuacji przy sprzedaży? Czy przy zakupie wystąpi nabycie wewnątrzwspólnotowe? »

Jak rozpocząć sprzedaż znaków opłaty skarbowej i blankietów wekslowych

Aktualizacja: 12.10.2005

Prowadzę księgowość w firmie zajmującej się udzielaniem kredytów. Chcielibyśmy, aby w naszej firmie można było sprzedawać klientom znaki opłaty skarbowej i blankiety wekslowe, np. w celu złożenia dodatkowego zabezpieczenia (weksel) i do pełnomocnictw (do lokat - opłata skarbowa). Słyszałam, że do takiej sprzedaży uprawniony jest tylko PKO BP SA, a ja muszę wystąpić o zgodę do urzędu gminy. Czy faktycznie muszę występować o takie zezwolenie? »

Czy można odliczyć VAT od nabycia materiałów reklamowych

Aktualizacja: 12.10.2005

Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT od opracowanych w agencji reklamowej materiałów reklamowych (ulotki, foldery) oraz papieru firmowego rozdawanych klientom przy kasach, na targach itd.? Materiały te traktuję jako promocyjno-reklamowe, związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie opodatkowuję VAT należnym. »

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy sprzedaży poprzez sklep internetowy

Aktualizacja: 11.10.2005

Prowadzę sprzedaż poprzez sklep internetowy. Sprzedaż dokumentowana jest fakturami. W jaki sposób i w którym momencie ewidencjonować sprzedaż, w przypadku gdy zapłata następuje wcześniej niż dostawa towarów? »

Gdzie należy rozliczyć podatek z tytułu importu towarów do innego niż Polska państwa członkowskiego

Aktualizacja: 11.10.2005

Podatnik sprowadza statkiem towar z Indonezji. Portem docelowym jest np. Hamburg. Tam też będzie towar oclony, a następnie przywieziony na teren Polski. Nie zostanie zastosowana procedura tranzytu. Kto i gdzie powinien zapłacić podatek VAT? »

Czy sprzeciw na korektę deklaracji dokonaną przez organ podatkowy podlega opłacie skarbowej

Aktualizacja: 11.10.2005

Od 1 września br. urzędy skarbowe mogą w określonych sytuacjach same dokonywać korekty składanych deklaracji podatkowych. Wiem, że w przypadku gdy nie zgodzę się z taką korektą, mogę wnieść sprzeciw do organu, który skorygował deklarację. Czy takie pismo podlega opłacie skarbowej? »

Czy pojazd kolekcjonerski podlega akcyzie

Aktualizacja: 10.10.2005

Dokonałem nabycia pojazdu z Niemiec - samochodu kolekcjonerskiego. Czy, zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym, powinienem zapłacić podatek akcyzowy przed zarejestrowaniem go w wydziale komunikacji? »

Obowiązki pożyczkobiorcy jako płatnika

Aktualizacja: 10.10.2005

Jako przedsiębiorca zaciągnąłem u osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, oprocentowaną pożyczkę na bieżącą działalność. Ponieważ termin spłaty pożyczki nie został dotrzymany, dodatkowo narosły jeszcze odsetki z tytułu opóźnienia. Jakie są w tej sytuacji moje obowiązki jako płatnika - przy spłacie pożyczki razem z odsetkami? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama