reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Zwrot VAT przy nabyciu samochodu przez obywatela Danii

Aktualizacja: 10.10.2005

Obywatelka Danii nabyła samochód osobowy u dealera w Polsce i zamierza go sprowadzić do Danii. Jakie w przypadku takiej transakcji ciążą na niej obowiązki w podatku od towarów i usług? Czy w opisanym przypadku ta sama osoba - obywatelka Danii - ma jakieś możliwości odzyskania podatku w Polsce? »

Jak odliczyć podatek naliczony od kosztów inwestycji służącej sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

Aktualizacja: 06.10.2005

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą w 2005 r. (podatnik VAT, sprzedaż tylko opodatkowana). Zakupił grunt wraz z budynkiem do rozbiórki. Na zakupionym gruncie wybuduje budynek usługowo-mieszkalny na wynajem (działalność opodatkowana i zwolniona). Jak odliczać VAT od zakupów inwestycyjnych? Podatnik nie posiada jeszcze projektu. Czy odliczać VAT w całości, a po wprowadzeniu do użytkowania dokonywać korekty VAT przez 10 lat? »

Jak ewidencjonować wydatki inwestycyjne pokrywane z kapitału rezerwowego

Aktualizacja: 06.10.2005

Wspólnicy spółki z o o. podjęli uchwałę o przeznaczeniu kapitału rezerwowego na pokrycie wydatków inwestycyjnych w związku z modernizacją środka trwałego. Proszę o przykład, w jaki sposób należy zaksięgować tę operację. »

Moment rozliczenia korekty

Aktualizacja: 06.10.2005

Nabyłem partię towaru z Niemiec 25 lipca br. i w tym samym miesiącu otrzymałem fakturę o wartości 23 234 euro. W partii miało znajdować się 340 sztuk produktu. Partia towaru została dostarczona w sierpniu i okazało się, że jest w niej 320 sztuk. Spowodowało to stosowną korektę faktury. Faktura otrzymana w lipcu została rozliczona w deklaracji za ten miesiąc. Czy dobrze rozumiem, że korektę faktury ujmę w deklaracji za sierpień, czy też mam złożyć korektę deklaracji za lipiec? »

Jak rozliczyć zapłatę zaliczki, która nastąpiła w częściach

Aktualizacja: 05.10.2005

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w EUR. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w PLN, jeden w EUR). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT? »

Czy zachowuje się prawo odliczenia podatku naliczonego przy okresowym braku sprzedaży

Aktualizacja: 05.10.2005

Nasza spółka zmieniła przedmiot działalności, rezygnując jednocześnie ze zwolnienia, z powodu wysokości obrotów. W pierwszych miesiącach nie przewidujemy sprzedaży, a tym samym nie wystąpi VAT należny. Czy VAT naliczony, który powstanie w okresie, kiedy nie wystąpi sprzedaż, może "oczekiwać" na moment odliczenia? Jaki jest termin odliczania nierozliczonego podatku naliczonego z poprzednich deklaracji VAT-7? »

Jak rozliczyć zaliczki przekazane w walucie obcej

Aktualizacja: 05.10.2005

Podpisaliśmy kontrakt z polskim kontrahentem w euro. Kontrahent przesłał nam 1 lipca zaliczkę z trzech różnych kont (dwa przelewy w złotych, jeden w euro). Pieniądze wpłynęły na nasz rachunek 1, 2 i 3 lipca. Z jakim dniem i po jakim kursie powinniśmy wystawić fakturę VAT? »

Jak opodatkowane jest przekazanie zysku na kapitał zapasowy

Aktualizacja: 05.10.2005

Udziałowcy spółki z o.o. w protokole zatwierdzającym sprawozdanie finansowe podjęli uchwałę o wyłączeniu zysku z podziału i pozostawieniu go w spółce. Czy trzeba zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy (19%) od takiego zysku? »

Jak rozliczyć zakup samochodu na fakturę VAT-marża, sfinansowanego kredytem zaciągniętym na dowolny cel

Aktualizacja: 05.10.2005

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza ją w księdze przychodów i rozchodów. W czerwcu kupiła samochód ciężarowy na firmę jako środek trwały. Przez sprzedawcę została wystawiona faktura VAT-marża na kwotę 18 300 zł. Jaka kwota jest wartością początkową do amortyzacji środka trwałego? Czy koszty pożyczki bankowej na dowolny cel można zaliczyć do kosztów firmy? Pożyczka została udzielona osobie prowadzącej działalność i współmałżonkowi. Została przeznaczona na zakup samochodu. »

Czy wydatki na prowadzenie sprawy są kosztem

Aktualizacja: 05.10.2005

Jakość usług oferowanych przez naszą spółkę została zakwestionowana przez jednego z kontrahentów. Sprawa została skierowana do sądu. Wyrok okazał się dla nas niekorzystny. Czy wydatki poniesione na pomoc prawną dotyczącą tego procesu słusznie zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodów? »

Koszty usługi gastronomicznej w księgach nabywcy

Aktualizacja: 04.10.2005

Jesteśmy czynnym podatnikiem podatku VAT. Zamierzamy zorganizować spotkanie z przedstawicielami firmy, z którą współpracujemy. Jak należy rozliczyć otrzymaną fakturę dokumentującą zakup usługi gastronomicznej? »

Kiedy rozliczać należny podatek od tzw. usług medialnych

Aktualizacja: 04.10.2005

Świadczymy usługi, które są wymienione w załączniku nr 3 poz. 153 do ustawy o podatku od towarów i usług. Klienci wnoszą przedpłaty na świadczone przez nas usługi. Czy wartość tych przedpłat stanowi podstawę do naliczenia i odprowadzenia VAT, czy obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności, określonej w umowie? Faktury za usługi wystawiane są w każdym miesiącu z terminem płatności do 15. dnia następnego miesiąca. »

Ewidencja księgowa zaliczki na podróż służbową

Aktualizacja: 04.10.2005

Po raz pierwszy wysyłamy pracownika w podróż służbową za granicę. Chcemy mu wypłacić zaliczkę w euro. Czy jest to możliwe? Jak wyglądać będą w związku z tym rozliczenia w podatku dochodowym i jak należy ująć tę operację w księgach rachunkowych? »

W jakich wypadkach nieściągalna wierzytelność stanowi koszt uzyskania przychodu

Aktualizacja: 03.10.2005

Czy wydatek poniesiony przez spółkę zajmującą się obrotem wierzytelnościami na zakup wierzytelności, która następnie okazała się nieściągalna ze względu na upadłość dłużnika, jest kosztem uzyskania przychodów? »

Jak amortyzować nieruchomość należącą do banku spółdzielczego

Aktualizacja: 03.10.2005

Czy lokale mieszkalne wydzielone przy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, będące własnością banku spółdzielczego, mogą być amortyzowane stawką 1,5%, a odpisy stanowić koszty uzyskania przychodu? W świetle art. 16c updop amortyzacji nie podlegają lokale i budynki zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, czyli rozumiem, że chodzi tu o spółdzielnie mieszkaniowe. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama