REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wysokość obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych

REKLAMA

W 2003 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła 40 000 zł. Nie miałem obowiązku ewidencjonować obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych w 2004 r. W ciągu 2004 r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych wyniosła około 37 000 zł. W styczniu 2005 r. przypuszczalna sprzedaż na rzecz osób fizycznych może wynosić około 4000 zł. Jak rozumieć z ustawy o VAT rok podatkowy - jeżeli w roku podatkowym 2004 nie przekroczyłem 40 000 zł obrotu, to czy w roku podatkowym 2005 przysługuje mi limit też 40 000 zł? Jeżeli nie, to od jakiego miesiąca będę zobowiązany rejestrować obrót za pomocą kasy fiskalnej w 2005 r.?
Tak, w 2005 r. przysługuje Państwu limit 40 000 zł. Limit uprawniający do zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących ustala się odrębnie dla każdego roku kalendarzowego. Obowiązek stosowania kas powstanie po upływie dwóch miesięcy, następujących po miesiącu, w którym została przekroczona kwota limitu.
Do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej obowiązani są podatnicy dokonujący dostaw towarów i świadczący usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.
Od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Zawiera ono regulacje dotyczące zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Do 31 grudnia 2005 r. zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej są podatnicy, którzy nie byli przed tym okresem zobowiązani do rozpoczęcia ewidencjonowania i u których jednocześnie wysokość obrotów osiągniętych z dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych nie przekroczyła w ciągu 2004 r. kwoty 40 000 zł. Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty obrotów.
Z pytania Czytelnika wynika, iż w 2004 r. korzystał ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy ze względu na swoje obroty. Ponadto wysokość obrotów osiągniętych z dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w 2004 r. kwoty 40 000 zł.
Biorąc pod uwagę taki stan, należy stwierdzić, iż Czytelnik nadal będzie miał prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej, zakładając, że w 2005 r. nie przekroczy kwoty 40 000 zł. Nie należy bowiem w tym przypadku brać pod uwagę wysokość obrotów, jakie podatnik osiągnął w styczniu 2005 r., ponieważ wysokość obrotów liczy się w ciągu roku podatkowego. Rokiem podatkowym w podatku od towarów i usług jest rok kalendarzowy. W związku z tym podatnik nie powinien dla ustalenia wysokości obrotów sumować kwot wynikających z 2004 r. i kwot wynikających z 2005 r. W 2005 r. Czytelnik będzie na nowo sumował wysokość swoich obrotów osiąganych z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Przykład
Jan Kowalski prowadzący sklep z konfekcją skórzaną w grudniu 2004 r. osiągnął obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w wysokości 40 400 zł. W związku z tym utracił prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej od 1 marca 2005 r.
• art. 11 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz. 1692
• art. 111, art. 165 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 53, poz. 545; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
Magdalena Jabłecka
prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  REKLAMA