REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż ze składu podatkowego na rzecz prowadzącego działalność w strefach wolnocłowych

REKLAMA

Prowadzę skład podatkowy. Chciałbym rozpocząć sprzedaż napojów alkoholowych na rzecz odbiorców prowadzących działalność w polskich strefach wolnocłowych. Ich działalność polega na zaopatrywaniu statków morskich obcych bander wykonujących rejsy morskie z polskich portów. Czy istnieje możliwość dokonywania tego rodzaju transakcji sprzedaży z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy?
Procedura zawieszenia poboru akcyzy: Przepisy prawa podatkowego dopuszczają możliwość dokonywania transakcji sprzedaży wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego zlokalizowanego na terenie kraju do wolnego obszaru celnego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Sprzedaż ze składu podatkowego na rzecz prowadzącego działalność w strefach wolnocłowych
 
Z pytania Czytelnika wynika, że zamierza on dokonywać sprzedaży napojów alkoholowych, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym są zaliczane do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Sprzedaży ma dokonywać z własnego składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Tego rodzaju transakcje odbywają się z wykorzystaniem administracyjnego dokumentu towarzyszącego, zwanego ADT.
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przy tego rodzaju transakcjach zastosować procedurę zawieszenia poboru akcyzy. Należy oczywiście spełnić pewne określone ustawowo warunki, które pokrótce omówimy.
W myśl przepisu § 22c ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe dostarczane ze składu podatkowego na terytorium kraju na pokłady samolotów, statków oraz promów morskich, pod warunkiem że są rozdawane lub sprzedawane do bezpośredniej konsumpcji przez podróżnych lub załogę podczas trwania podróży w rejsach międzynarodowych.
Zwolnienie to ma zastosowanie pod warunkiem, że:
• nabywca złoży sprzedawcy oświadczenie, że nabywane wyroby akcyzowe będą przeznaczone wyłącznie do bezpośredniej konsumpcji przez podróżnych lub załogę podczas trwania podróży,
• sprzedaż lub rozdanie wyrobów akcyzowych podróżnym lub załodze nastąpi podczas trwania podróży, a opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych sprzedanych lub rozdanych podróżnym lub załodze zostaną otwarte podczas rozdawania lub sprzedaży.
Jak już wspominaliśmy, wyroby akcyzowe zharmonizowane są przemieszczane ze składu podatkowego do składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego ADT. Wynika to z przepisu § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania. Przy czym prowadzący skład wolnocłowy i wolne obszary celne zwracają prowadzącemu skład podatkowy kartę 3 ADT w terminie 14 dni od dnia otrzymania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
Tak więc przemieszczenie odbywa się z zastosowaniem administracyjnego dokumentu towarzyszącego, który zostanie potwierdzony przez prowadzącego wolny obszar celny, a nie przez osobę prowadzącą działalność w wolnym obszarze celnym.
Dokumentami niezbędnymi do dokonania wysyłki wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do wolnego obszaru celnego są: zamówienie podmiotu prowadzącego działalność w wolnym obszarze celnym na dostarczenie wyrobów do wolnego obszaru celnego oraz zezwolenie na prowadzenie przez ten podmiot działalności w wolnym obszarze celnym, które wydaje naczelnik właściwego urzędu celnego.
Warto jeszcze dodać, że o zawieszeniu poboru akcyzy mówimy w przypadku, gdy wyroby akcyzowe zharmonizowane są wprowadzone do obszaru wolnocłowego bądź składu wolnocłowego (§ 15 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zawieszenia poboru akcyzy).
Wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego stanowi inne przeznaczenie celne w rozumieniu przepisów prawa celnego.
Również przepisy ustawy o podatku akcyzowym podają definicję zawieszenia poboru akcyzy.
Pobór akcyzy od wyrobów zharmonizowanych uważa się za zawieszony, jeśli wyroby otrzymały inne przeznaczenie celne na podstawie przepisów prawa celnego, czyli zostały wprowadzone do wolnego obszaru celnego.
Podsumowując, należy stwierdzić, że dozwolona jest sprzedaż wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do wolnego obszaru celnego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, pod warunkiem że odbywa się z zastosowaniem administracyjnego dokumentu celnego, który następnie zostanie potwierdzony przez prowadzącego wolny obszar celny i odesłany w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wyrobów prowadzącemu skład podatkowy. Ponadto podmiot, który dokonuje zamówienia wyrobów, powinien posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym.
Przykład
Jan Kowalski prowadzi skład podatkowy w Gdyni. Dokonuje sprzedaży napojów alkoholowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na rzecz podmiotów prowadzących działalność w wolnych obszarach celnych i posiadających zgodę na prowadzenie tej działalności w tych obszarach. Przemieszczenie wyrobów odbywa się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, z zastosowaniem administracyjnego dokumentu towarzyszącego.
Ewa Michalak
Podstawy prawne
l ustawa z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623
l rozporządzenie Ministra Finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego – Dz.U. Nr 97, poz. 966; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 11, poz. 78
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania – Dz.U. Nr 89, poz. 849; ost.zm. Dz.U z 2004 r. Nr 248, poz. 2493
•  rozporządzenie Rady nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny – Dz.Urz. WE L 302 z 19 października 1992 r.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA