reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Uczestnictwo w targach

Aktualizacja: 18.07.2005

Czy istnieje możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z uczestnictwem w targach poznańskich, takich jak: koszty związane z przygotowaniem stoiska, opłaty za reklamę w katalogu targów, opłatę za stanowisko wystawiennicze, koszty noclegów pracowników obsługujących stoisko? »

Czy należy opodatkować nieodpłatne przekazanie niesprzedanych gazet

Aktualizacja: 11.07.2005

Moja działalność gospodarcza, oprócz usług reklamowych, polega m.in. na wydawaniu gazety lokalnej (od stycznia br.). Drukarnia na moje zlecenie drukuje gazetę, a ja rozwożę ją po lokalnych sklepach i kioskach. Nieczęsto się zdarza, że uda się gazetę sprzedać w takiej ilości, jaka została wydrukowana. Niesprzedane gazety (zwroty) zostają u mnie i są niszczone, a czasami rozdawane. Proszę o odpowiedź, jak prawidłowo należy udokumentować dla celów VAT i podatku dochodowego niesprzedane egzemplarze gazet. Czy należy sporządzać protokoły na gazety, które zostają zniszczone, a na rozdawane - faktury wewnętrzne? Cena gazety brutto wynosi 2,20 zł. Czy muszę od zwrotów płacić należny VAT i podatek, skoro fakturę z drukarni zaksięgowałem w całości w koszty i odliczyłem podatek naliczony? Dodam, że prowadzę książkę przychodów i rozchodów. »

Czy cesja numeru telefonicznego na rzecz pracownika podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 11.07.2005

Centrala w Warszawie ma podpisaną umowę ramową, dotyczącą współpracy z jednym z operatorów sieci komórkowych. Część numerów przydzielona została do naszego Oddziału - i za użytkowanie tych numerów jesteśmy obciążani. W lutym centrala dokonała u operatora zmiany dwóch numerów abonenckich (z 601... na 605...). Jeden ze starych numerów stał się nieaktywny, w jego miejsce użytkujemy nowo przyznany numer, za który zapłaciliśmy 1 PLN za aktywację. Natomiast w czerwcu br. drugi ze starych numerów abonenckich, za zgodą naszej dyrekcji i operatora, przeszedł na prywatny numer jednego z naszych pracowników. Dokonano cesji numeru z Oddziału na osobę fizyczną. W to miejsce Oddział użytkuje nowo przyznany numer, za który zapłaciliśmy 1 PLN za aktywację. Czy cesja, o której mowa, jest opodatkowana podatkiem VAT? Jeżeli tak, to jaka kwota powinna być podstawą? »

Jak rozliczyć zorganizowanie imprezy dla pracowników

Aktualizacja: 11.07.2005

Nasza spółka zorganizowała w maju br. zabawę dla pracowników, kontrahentów oraz innych gości. Ponieważ jednym z udziałowców Spółki jest spółka duńska, przyjechali goście z Danii (spotkanie integracyjne - wśród uczestników byli między innymi przedstawiciele banku, udziałowcy spółki duńskiej z osobami towarzyszącymi). W tym celu wynajęli autobus. W maju nasza Spółka otrzymała z Danii fakturę za wynajęcie autobusu i zakup biletu na prom, w celu zrefundowania kosztów. Zarząd wyraził zgodę na zapłatę tej faktury. W związku z tym mam pytanie: czy nasza Spółka ma z tego tytułu jakieś obowiązki w zakresie podatku VAT? Fakturę wystawiono w maju br. Brak jest na niej naszego numeru NIP i nie my zamawialiśmy tę usługę. Czy mogę to potraktować jako notę na refundację kosztów? »

Jak rozliczyć podatek od umów leasingu samochodów zawartych po 1 czerwca br.

Aktualizacja: 11.07.2005

5 czerwca br. podpisaliśmy umowę leasingową na samochód, który obecnie spełnia wymogi wzoru Lisaka dotyczące ładowności. Czy po 22 sierpnia, kiedy zaczną obowiązywać zmienione przepisy ustawy o VAT, również będziemy mogli odliczać podatek od rat leasingowych w pełnej wysokości? »

Opodatkowanie należności licencyjnych przekazywanych za granicę

Aktualizacja: 11.07.2005

Spółka z o.o. ma zapłacić swojemu kontrahentowi z Niemiec opłatę licencyjną. Czy powinna od niej pobierać i odprowadzać podatek? »

W jakim terminie rozliczyć faktury korygujące za usługi telekomunikacyjne

Aktualizacja: 11.07.2005

Otrzymaliśmy od Telekomunikacji faktury korygujące dotyczące kilku miesięcy. Ich sporządzenie spowodowane było stwierdzeniem pomyłek w poszczególnych pozycjach faktur. W jakim terminie i w jaki sposób powinniśmy je rozliczyć? »

Refundacja wydatków na cele sportowo-rekreacyjne ponoszonych przez pracowników

Aktualizacja: 11.07.2005

Czy w przypadku refundacji przez pracodawcę wydatków ponoszonych przez pracowników m.in. na karnety na siłownię, basen itd. świadczenia takie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego? »

Opodatkowanie wspólników spółki komandytowo-akcyjnej

Aktualizacja: 11.07.2005

Jakie są zasady opodatkowania spółki komandytowo-akcyjnej oraz jej wspólników: komplementariusza i dwóch akcjonariuszy? »

Zasady opodatkowania jedynego wspólnika spółki z o.o.

Aktualizacja: 11.07.2005

W związku z nabyciem wszystkich udziałów od dotychczasowych wspólników spółki z o.o. stałem się jedynym wspólnikiem tej spółki. Jak opodatkowane będą moje przychody z tytułu udziału w spółce? Czy będę odpowiadać własnym majątkiem za zaległości podatkowe spółki? »

Najem składników majątku przez podatnika opodatkowanego w formie ryczałtu

Aktualizacja: 11.07.2005

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czy w razie wynajęcia przeze mnie kontrahentowi części składników majątku związanych z prowadzeniem tej działalności (m.in. wyposażenia biurowego) przychody z tego tytułu również mogą być opodatkowane w formie ryczałtu? Jaką stawkę należy wówczas zastosować? »

Przychody z tytułu uczestnictwa w programie lojalnościowym

Aktualizacja: 11.07.2005

Wspólnicy spółki jawnej planują przeprowadzenie akcji motywacyjnej, polegającej na przyznawaniu nagród osobom, które zadeklarują chęć uczestnictwa w programie lojalnościowym, mającym na celu osiągnięcie założonego przez spółkę poziomu sprzedaży jej towarów. Uczestnicy programu będą pracownikami innych przedsiębiorców-dystrybutorów towarów spółki. Nie będą oni w żaden sposób konkurowali między sobą ani nie będą zobowiązani do doprowadzenia do określonej liczby umów sprzedaży. Nie będzie ich łączyć ze spółką żadna umowa cywilnoprawna (zobowiązanie organizatora ma charakter jednostronny). Jak w tej sytuacji powinny zostać zakwalifikowane przychody uzyskane przez te osoby i jakie obowiązki będą ciążyć z tego tytułu na spółce? »

Opodatkowanie dostawy "łańcuchowej"

Aktualizacja: 11.07.2005

Nasza firma B kupiła na Słowacji towar od firmy A. Towar ten został sprzedany firmie niemieckiej C. Firma niemiecka wystawiła fakturę firmie austriackiej D, przy czym towar był transportowany bezpośrednio z firmy A do firmy D, transport organizowała firma D. Wszystkie firmy są zarejestrowanymi podatnikami VAT-UE w swoich krajach. Jak powinno wyglądać rozliczenie VAT przez polską firmę (B)? Czy konieczna jest rejestracja polskiej firmy B na potrzeby rozliczenia podatku na Słowacji? Czy firma B może rozliczyć nabycie towaru od firmy słowackiej A jako WNT? Czy dostawa przez firmę B do firmy niemieckiej (C) jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT)? »

Wniosek o zwrot VAT i termin zwrotu podatku

Aktualizacja: 11.07.2005

Jak powinien wyglądać wniosek o zwrot VAT (chodzi mi o treść, tzn. co powinien zawierać)? Cała moja sprzedaż jest opodatkowana stawką 3 proc. W jakim terminie zostanie mi zwrócony VAT oraz czy będzie to tylko równowartość 22-proc. obrotu opodatkowanego stawką obniżoną? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama