reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o skutkuje przejściem na pełną rachunkowość

Aktualizacja: 13.06.2005

Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, która przekształca się w sp. z o.o. Obroty roczne tej spółki zamykają się w granicach 500 000 zł, czyli według ustawy o rachunkowości nie muszę prowadzić pełnej księgowości oraz sporządzać sprawozdań finansowych. Czy tak samo jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z powiązaną spółką

Aktualizacja: 13.06.2005

Czy w przypadku gdy nasza spółka dokonuje transakcji ze spółką powiązaną kapitałowo, świadcząc na jej rzecz usługi oraz sprzedając również towary, ma obowiązek sporządzania dokumentacji po przekroczeniu 30 000 euro czy 50 000 euro? »

Jak wycenić transakcję, gdy NBP nie ogłosił tabeli kursów

Aktualizacja: 13.06.2005

Od zagranicznego kontrahenta otrzymaliśmy fakturę w euro, wystawioną w sobotę 14 maja. NBP nie publikował w tym dniu tabeli kursów średnich. Jaki kurs NBP powinien być zastosowany do przeliczenia kwoty transakcji na złote polskie, z 13 czy z 16 maja? »

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji samochód wykupiony z leasingu operacyjnego

Aktualizacja: 13.06.2005

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji środków trwałych samochód wykupiony z leasingu operacyjnego w cenie brutto 3975,97 zł? »

Kiedy mogę odliczyć podatek z faktury wystawionej w poprzednim miesiącu

Aktualizacja: 13.06.2005

3 kwietnia otrzymaliśmy pocztą fakturę VAT, za zakupione materiały, z datą wystawienia i sprzedaży 25 marca. Czy mogę VAT z tej faktury odliczyć w deklaracji za marzec? Co by było, gdybym tę samą fakturę otrzymał pocztą w czerwcu? »

Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Aktualizacja: 02.06.2005

Nasza firma realizuje część obiektu budowlanego, którą wykonujemy za pośrednictwem podwykonawcy. Umowę z podwykonawcą zawarliśmy na następujących warunkach:• podwykonawca realizuje roboty montażowe z materiału będącego naszą własnością,• nasza firma zapewnia odpowiednie projekty, wszelkie niezbędne materiały oraz organizuje zaplecze budowy: rusztowania, przyłącza do poboru prądu i wody itp. Podwykonawca wystawia fakturę za wykonane usługi, np. montaż posadzki. Nie obciążamy go kosztami rusztowań, prądu ani innych materiałów, gdyż zgodnie z umową zamawiamy u niego tylko usługę, a sami jesteśmy zobowiązani zapewnić wszelkie warunki umożliwiające jej wykonanie. Czy taki sposób rozliczenia z podwykonawcą jest prawidłowy? »

Czy odszkodowania podlegają opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 02.06.2005

Zleciliśmy przewoźnikowi (firma polska) transport ładunku luzem (zboże). Z winy przewoźnika część towaru uległa zniszczeniu - rozsypała się i zamoczyła. Jak obciążyć przewoźnika za powstałą szkodę? Czy czynność ta podlega ustawie o VAT i czy należy wystawić fakturę VAT? Jeśli tak, to z jaką stawką (towaru czy podstawową 22%)? Jeśli nie trzeba potwierdzać tej czynności fakturą, to czy może to być nota księgowa? »

Czy podatek od nieruchomości jest opodatkowany VAT

Aktualizacja: 02.06.2005

W umowie dzierżawy, oprócz należności za czynsz, występuje pozycja "podatek od nieruchomości". Czy do tej pozycji należy też doliczyć podatek VAT? »

Czy przy likwidacji firmy można sprzedać kasę fiskalną

Aktualizacja: 02.06.2005

Dwa lata temu rozpoczęłam działalność gospodarczą, otwierając sklep spożywczy. Niestety, obecnie muszę go zlikwidować. Wiem, jak postąpić z towarami, natomiast moje pytanie dotyczy kasy fiskalnej, którą zainstalowałam praktycznie od początku prowadzenia działalności. Czy mogę ją sprzedać, czy też powinnam oddać do jakiegoś punktu, który zajmuje się niszczeniem kas? »

Jak rozliczać VAT od nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wytworzenia środków trwałych

Aktualizacja: 02.06.2005

Kiedy należy wykazać w deklaracji podatkowej VAT-7 podatek VAT naliczony od zakupu materiałów i usług stanowiących środki trwałe w budowie - w momencie zakupu czy w momencie przyjęcia środka trwałego do używania? Obecnie VAT od zakupionych materiałów i usług, które są środkami trwałymi w budowie, "zbieram" w oddzielnym rejestrze i zamierzam go rozliczyć po przyjęciu środka trwałego do używania, wykazując w deklaracji VAT-7 w poz. 41 i 42. Tak postępuję już czwarty miesiąc. Czy jest to prawidłowe? Jeśli nie, to jak należy prawidłowo postąpić w tym przypadku? »

Kiedy wyroby tytoniowe są zwolnione z akcyzy

Aktualizacja: 02.06.2005

Czy zwolnieniu z akcyzy podlega tylko dostarczanie na pokłady samolotów, statków i promów morskich napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych przeznaczonych bezpośrednio dla podróżnych? »

Jak przeliczać koszty poniesione w walutach obcych

Aktualizacja: 02.06.2005

Zamierzam założyć własną firmę, której głównym przedmiotem działalności będzie produkcja spodów do obuwia. Jednak ze wstępnego rozeznania rynku zorientowałem się, że większość materiałów potrzebnych do produkcji będę zmuszony kupować za granicą. Prawdopodobnie więc większość poniesionych przeze mnie kosztów będzie w euro. Ponieważ nie stać mnie jeszcze na zatrudnienie odpowiednich pracowników, muszę wiedzieć, jak rozliczać wydatki poniesione w euro? Czy powinienem je przeliczać na złote, jak się do tego zabrać? »

Dodatkowa umowa OC w zakresie czynności doradztwa podatkowego

Aktualizacja: 02.06.2005

Posiadam licencję na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. We własnym biurze rachunkowym prowadzę zarówno księgi handlowe, jak i podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Czy po wprowadzonych ostatnio zmianach wystarczające jest, że mam wyłącznie jedną umowę OC dotyczącą szkód wyrządzonych w związku z działalnością obejmującą prowadzenie ksiąg rachunkowych? »

Kara za spóźniony podatek

Aktualizacja: 02.06.2005

Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą i samodzielnie rozliczam się z fiskusem. Ostatnio w maju 2005 r. urząd skarbowy wytknął mi nieprawidłowości w zeznaniu za 2002 r. Po wezwaniu na przesłuchanie poinformowano mnie, że uszczuplenie wynosi 1800 zł. Po zbadaniu tej kwestii okazało się, że tak jest w istocie, choć działo się to bez mojej wiedzy. Chcę zapłacić te pieniądze, ale powiedziano mi, że będę odpowiadał również za wykroczenie skarbowe. Czy to prawda? »

Darowizna wierzytelności

Aktualizacja: 02.06.2005

Czy w przypadku dokonania przeze mnie darowizny niespornej i wymagalnej wierzytelności na rzecz organizacji pożytku publicznego będę mógł dokonać z tego tytułu odliczenia od dochodu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Chmiel

ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama