REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wypłatę dywidendy w walutach obcych

REKLAMA

Wypłacamy dywidendę zagranicznemu akcjonariuszowi w dewizach. Jak przeliczyć taką transakcję? Kupujemy na ten cel walutę i księgujemy po kursie sprzedaży, a rozchód na rachunek akcjonariusza po kursie kupna banku. Powstaje różnica kursowa, czy prawidłowe jest to rozliczenie i czy powstała różnica jest kosztem podatkowym?
Zakupiona waluta powinna być księgowana po kursie sprzedaży z dnia nabycia walut, zapłata natomiast według kursu sprzedaży z dnia faktycznej zapłaty. Powstała różnica jest kosztem podatkowym, ponieważ jest to różnica od własnych środków.
Wycena aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych normowana jest przez art. 30 ustawy o rachunkowości. Zakup walut w banku wyceniany jest według kursu sprzedaży banku. Zapłata zobowiązań zagranicznych również wyceniana jest według kursu sprzedaży banku finansującego jednostkę. Jeżeli walutowe polecenie zapłaty realizowane jest z rachunku bieżącego w określonym dniu, a jednostka nie posiada dewiz, jest ono związane z zakupem dewiz na ten cel, a różnice kursowe nie powstają. Jeżeli natomiast spółka posiada rachunek walutowy i zakupuje uprzednio walutę, a następnie, w innym dniu, dokonuje zagranicznych płatności związanych z zapłatą zobowiązań z tytułu wypłaty dywidendy, wtedy powstaje różnica kursowa wynikająca z różnych kursów: sprzedaży z dnia zakupu waluty i sprzedaży z dnia zapłaty zobowiązania. Powstała tak różnica wiąże się bezpośrednio z zapłatą dywidendy, która nie jest zapłatą zobowiązań z tytułu dostaw i usług, ponadto nie jest kosztem poniesionym w celu osiągnięcia przychodów. Będzie ona jednak różnicą kursową od własnych środków uprzednio nabytych i będzie w związku z tym stanowić koszty finansowe dla celów podatkowych. Ustawa o podatku od osób prawnych wymienia te koszty w art. 15 ust. 1a.
PRZYKŁAD
Zgromadzenie akcjonariuszy 31 maja 2005 r. postanowiło uchwałą o podziale zysku netto i o wypłacie dywidendy. Przeznaczono na ten cel 200 000,00 zł, z czego 80 000,00 zł przypada na akcjonariusza zagranicznego i zostanie wypłacone nie w PLN, lecz w EUR. Ponieważ na rachunku walutowym spółka nie posiadała środków w walucie, dokonano ich zakupu w ilości 20 000 EUR w dniu 1 czerwca 2005 r. po kursie sprzedaży banku 4,20 zł, ewidencjonując je na kwotę 84 000,00 zł. Polecenie zapłaty złożono w dniu 8 czerwca 2005 roku, gdy kurs sprzedaży w banku wyniósł 4,18 zł, w związku z czym złożono je na kwotę 80 000,00 zł : 4,18 zł = 19 138,76 EUR i w takiej kwocie zaksięgowano.
Na rachunku walutowym pozostało 861,24 EUR po kursie 4,20 zł, o wartości 3617,21 zł.
Powstała różnica kursowa w kwocie:
84 000,00 zł – 80 000,00 zł – 3617,21 zł = 382,79 zł
i jest tożsama z kwotą:
19 138,76 EUR x (4,20 PLN/EUR – 4,18 PLN/EUR) = 382,78 zł (niedokładność o jeden grosz to różnica z zaokrągleń).
• Zarachowanie zobowiązania z tytułu dywidendy:
Wn konto 861 „Rozliczenie wyniku finansowego roku ubiegłego” 80 000,00 zł
Ma konto 205 „Pozostałe rozrachunki” w analityce rozliczenia z tytułu wypłat dywidend 80 000,00 zł
• Zakup dewiz (20 000 EUR)
Wn konto 132 „Bankowy rachunek walutowy” w analityce „Bankowy rachunek walutowy w euro” 84 000,00 zł
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy” 84 000,00 zł
• Zapłata zobowiązania z tytułu dywidendy
Wn konto 205 „Pozostałe rozrachunki” w analityce rozliczenia z tytułu wypłat dywidend 80 000,00 zł
Ma konto 132 „Bankowy rachunek walutowy” w analityce „Bankowy rachunek walutowy w euro” 80 000,00 zł
• Zaewidencjonowanie różnicy kursowej
Wn konto 753 „Koszty finansowe z tytułu różnic kursowych” 382,79 zł
Ma konto 132 „Bankowy rachunek walutowy” w analityce „Bankowy rachunek walutowy w euro” 382,79 zł
Ewa Szczepankiewicz
Autorka jest praktykiem, główną księgową w spółce z o.o.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 30 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 66).
• Art. 15 ust 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 254, poz. 2533).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

REKLAMA