reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Prawo Unii Europejskiej

Na czym polega kwalifikowalność kosztów finansowanych ze środków funduszy strukturalnych

Aktualizacja: 06.09.2006

Podstawowym dokumentem określającym zasady kwalifikowania kosztów, które mogą być sfinansowane dotacją z funduszy strukturalnych, jest rozporządzenie Komisji (WE) nr 448/2004 z 10 marca 2004 r. »

Kto płaci CIT we Włoszech

Aktualizacja: 06.09.2006

Opodatkowaniu we Włoszech od całości światowych dochodów podlegają rezydenci Włoch. Za rezydentów włoskich uważane są podmioty, które mają zarejestrowaną siedzibę we Włoszech bądź też biuro zarządu albo prowadzą na terenie Włoch swoją główną działalność. »

Straty mogą sięgać 100 miliardów euro

Aktualizacja: 07.09.2006

Policja i urzędnicy podatkowi tropią tzw. oszustwa karuzelowe, mające na celu unikanie płacenia VAT. W Unii Europejskiej straty budżetowe z tego powodu mogą sięgać 100 mld euro. »

Szkodliwa konkurencja podatkowa

Aktualizacja: 04.09.2006

Pośród tych zagadnień dotyczących Unii Europejskiej, które stają się "tematami dyżurnymi" podczas dyskusji na szczeblu zarówno akademickim, jak i politycznym, szkodliwa konkurencja podatkowa zajęła czołowe miejsce. »

Unijne zmiany w VAT - skutki dla polskich podatników

Aktualizacja: 31.08.2006

1 lipca 2006 r. uległy zmianie przepisy o VAT. Po raz pierwszy Rada Unii Europejskiej wydała rozporządzenie w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT). »

Jak opisać dowód dokumentujący wydatek sfinansowany środkami pomocy unijnej

Aktualizacja: 31.08.2006

Jednostki kontraktujące (dysponenci środków unijnych) nakładają na podmioty otrzymujące dotacje szczególne obowiązki w zakresie odpowiedniego opisu dowodu dokumentującego poniesiony wydatek. »

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Aktualizacja: 22.08.2006

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu). »

Ewidencja księgowa i zasady gospodarowania środkami z funduszy unijnych

Aktualizacja: 18.08.2006

Zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia międzygminne, małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa, samorządy zawodowe, a także miasta na prawach powiatu mogą ubiegać się o środki z funduszy unijnych. Środki te powinny być gromadzone na wyodrębnionych rachunkach bankowych, prowadzonych w euro, i wydatkowane do wysokości kwot zgromadzonych na tych rachunkach. »

Co się zmieni w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących w Anglii

Aktualizacja: 18.08.2006

Już od 2007 r. dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Stanie się tak, jeśli nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią zostanie ratyfikowana jeszcze w tym roku. Dochód za 2006 r. będzie opodatkowany na dotychczasowych zasadach. »

Sąd czeka na odpowiedź

Aktualizacja: 17.08.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musi odpowiedzieć na dwa pytania podatkowe skierowane przez polskie sądy. Pierwsze dotyczy możliwości obciążania akcyzą właścicieli samochodów sprowadzanych po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Drugie - obciążania polskich podatników tzw. sankcją VAT, czyli ustalaniem dodatkowego zobowiązania. »

Rozporządzenie Rady UE - zmiany w VAT

Aktualizacja: 16.08.2006

1 lipca 2006 r. weszło w życie rozporządzenie Rady UE nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. Wyjątkiem jest art. 13 rozporządzenia, który stosuje się od 1 stycznia 2006 r. Dotyczy on obliczania podstawy opodatkowania, gdy płatność za towary i usługi następuje za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Rozporządzenie ma zapewnić prawidłowe i jednakowe stosowanie przepisów VI dyrektywy przez wszystkie państwa zrzeszone w Unii Europejskiej. »

Jak opodatkować spółkę w Niemczech

Aktualizacja: 09.08.2006

Przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub zarząd w Niemczech są opodatkowane od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedsiębiorcy zagraniczni, czyli np. Polacy prowadzący w Niemczech firmę, są opodatkowani niemieckim podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodów uzyskanych z tej działalności. »

Jak napisać wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od samochodów sprowadzanych z innych krajów UE - wzór

Aktualizacja: 08.08.2006

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się w czerwcu br. sprawą podatku akcyzowego nakładanego na samochody sprowadzane do Polski z innych Państw UE. Polsce zarzucono, iż nałożyła na te samochody niedozwolone opłaty (zakazane jest wprowadzanie podatków i opłat dyskryminujących towary sprowadzane/zakupione z innych krajów UE). »

Czy prawo wspólnotowe jest źródłem nowych możliwości dla podatników

Aktualizacja: 07.08.2006

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej staliśmy się jednym z uczestników rynku wspólnotowego. Dotyczy to także dorobku prawnego. Czy podatnicy mogą wykorzystywać przepisy unijne we własnych sprawach, zwłaszcza że często są one korzystniejsze niż przepisy krajowe? »

Każdy może odliczyć wydatki poniesione na doradztwo podatkowe

Aktualizacja: 02.08.2006

Wydatki na doradztwo dotyczące zeznań podatkowych mogą odliczyć zarówno osoby podlegające ograniczonemu, jak i nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym kraju. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama