REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2006 r. kupiliśmy używany samochód ciężarowy. Amortyzację rozpoczęliśmy w marcu 2007 r. Spółka jest małym podatnikiem. Czy w związku z tym może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego według nowych przepisów?

 

rada

 

Jeżeli zakupiony samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych po 1 stycznia 2007 r., wówczas podatnik może skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego według nowych zasad. W przeciwnym wypadku amortyzacji należy dokonywać według przepisów obowiązujących do końca 2006 r.

uzasadnienie

Według ustawy o rachunkowości rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania. Jeżeli środek trwały został kupiony w grudniu, a przyjęto go do używania w marcu, to do tego czasu powinien być wykazany w księgach na koncie „Środki trwałe w budowie”. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej środka trwałego na ustalony okres amortyzacji. Uproszczone sposoby amortyzacji ustawa przewiduje jedynie dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości. Przyjęło się, że wartość ta wynosi 3500 zł. Powinno to jednak wynikać z polityki rachunkowości danej jednostki. Jeśli wartość środka trwałego przekracza kwotę uznaną przez spółkę za niską, powinno się, dla celów rachunkowości, dokonywać odpisów amortyzacyjnych rozłożonych w czasie.

Jednorazowy odpis amortyzacyjny, o którym mowa w pytaniu, wynika z przepisów podatkowych. Występuje tu zatem rozbieżność między prawem bilansowym a podatkowym, co wpływa na pozycję podatku odroczonego. W związku z istniejącymi różnicami powinno się prowadzić odpowiednią ewidencję, która umożliwiłaby właściwe ustalenie wyniku finansowego oraz podatkowego.

Przepisy dotyczące jednorazowej amortyzacji odnoszą się do wybranej grupy podmiotów. Z możliwości dokonania jednorazowego odpisu mogą skorzystać mali przedsiębiorcy oraz podatnicy rozpoczynający działalność.

Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność, z jednorazowego odpisu mogą skorzystać tylko w roku rozpoczęcia działalności.

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych.

Kto jest małym podatnikiem?

Małym podatnikiem jest firma, której przychód ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 800 000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W 2007 r. jest to kwota 3 180 000 zł.

Uwaga!

Jednorazowa amortyzacja nie dotyczy samochodów osobowych.

Łączna wysokość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości 50 000 euro. W 2007 r. jest to kwota 199 000 zł, przeliczona według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Uwaga!

Przy ustalaniu limitu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie uwzględnia się zakupionych środków trwałych o wartości nieprzekraczającej 3500 zł.

Trzeba też pamiętać o tym, że możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji stanowi pomoc de minimis.

Jednorazowy odpis można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji.

Uwaga!

Jednorazowa amortyzacja dotyczy zarówno nowych, jak i używanych środków trwałych.

Nowe zasady jednorazowej amortyzacji odnoszą się do środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji po 1 stycznia 2007 r. Jeżeli spółka zakupiła samochód ciężarowy w grudniu 2006 r., ale w ewidencji środków trwałych znalazł się on dopiero w 2007 r., nie ma przeszkód do zastosowania nowych przepisów w zakresie amortyzacji jednorazowej. Jeśli natomiast środek trwały wprowadzony został do ewidencji w grudniu 2006 r., to mimo iż pierwszy odpis amortyzacyjny nastąpił w marcu 2007 r., amortyzacja dokonywana jest według przepisów obowiązujących do końca 2006 r.

Przykład

Spółka będąca małym podatnikiem zakupiła w grudniu samochód ciężarowy o wartości 130 000 zł. Został on zarejestrowany w styczniu i w tym samym miesiącu był oddany do używania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych). W kwietniu zakupiono kolejny samochód ciężarowy o wartości 100 000 zł, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w maju.

Ewidencja księgowa

1. Grudzień - zakup samochodu ciężarowego:

Wn „Środki trwałe w budowie” 130 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 130 000

2. Styczeń - wprowadzenie środka trwałego do ewidencji:

Wn „Środki trwałe” 130 000

Ma „Środki trwałe w budowie” 130 000

3. Amortyzacja w miesiącu wprowadzenia do ewidencji:

a) ustalenie miesięcznego odpisu amortyzacyjnego według przepisów rachunkowych

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wn „Amortyzacja” 2 167

Ma „Umorzenie” 2 167

b) ewidencja pozabilansowa - dla celów podatkowych

Wn „Amortyzacja podatkowa” 130 000

4. Kwiecień - zakup samochodu ciężarowego:

Wn „Środki trwałe w budowie” 100 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 100 000

5. Maj - wprowadzenie środka trwałego do ewidencji:

Wn „Środki trwałe” 100 000

Ma „Środki trwałe w budowie” 100 000

6. Ustalenie amortyzacji:

a) ustalenie wysokości odpisów umorzeniowych według ustawy o rachunkowości

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Wn „Amortyzacja” 1 667

Ma „Umorzenie 1 667

b) łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych według przepisów podatkowych - 199 000 zł.

Dotychczasowe, jednorazowe odpisy - 130 000 zł.

199 000 zł - 130 000 zł = 69 000 zł - wartość, jaką spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych w wyniku jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego wprowadzonego do ewidencji w maju.

Ewidencja pozabilansowa

Wn „Amortyzacja podatkowa” 69 000

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

l art. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

l art. 16k ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA