Czy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną od samochodów ze względu na ich średnioroczny przebieg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak, Państwa spółka ma prawo do podwyższenia stawek amortyzacyjnych w stosunku do intensywnie wykorzystywanych samochodów osobowych. O stopniu intensywności wykorzystania tych samochodów mogą świadczyć ich roczne przebiegi.
Możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej przewidziano dla pojazdów:
- używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych lub
- wymagających szczególnej sprawności technicznej.
Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet
Korekta stawki następuje przez przemnożenie właściwej stawki amortyzacji przez ustawowy współczynnik. Dla samochodów osobowych maksymalna wartość współczynnika wynosi 1,4 (art. 16i ust. 2 pkt 2 updop). Państwa spółka będzie mogła skrócić okres amortyzacji samochodów, jeżeli zdoła dowieść, że jej pojazdy są „używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych”. Nie są to bowiem pojazdy wymagające szczególnej
sprawności technicznej. Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował jednak, kiedy można zaklasyfikować dany pojazd jako „używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych”, należy przyjąć, że Państwa spółka ma prawo podwyższyć stawkę amortyzacyjną w każdym przypadku, gdy udowodni, że samochód jako intensywnie użytkowany zużyje się przed upływem 5 lat (tj. 60 miesięcy), czyli przed okresem jego normalnej amortyzacji.
Z interpretacji podatkowych wynika, że takim wyznacznikiem intensywności wykorzystania pojazdu może być przede wszystkim jego roczny przebieg. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPB5/423–89/14–2/MK).
Amortyzacja samochodu nabytego w drodze spadku na współwłasność
Jeżeli zatem Państwa spółka porówna roczny przebieg swych samochodów z przeciętnym przebiegiem pojazdów używanych na rynku i dojdzie do wniosku, że roczny przebieg jej pojazdów jest wyższy, będzie mogła zastosować do nich podwyższone stawki amortyzacji. Spółka może pozyskać dane na temat statystycznych rocznych przebiegów pojazdów używanych na rynku z prasy motoryzacyjnej lub publikacji firm ubezpieczeniowych.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 15 ust. 1, art. 16i ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat