reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Odpisy amortyzacyjne przy darowiźnie majątku dla przedsiębiorcy

Odpisy amortyzacyjne przy darowiźnie majątku dla przedsiębiorcy

W przypadku przekazania majątku w drodze darowizny wartość początkowa majątku otrzymanego przez przedsiębiorcę powinna być równa wartości rynkowej tego majątku. Następnie od niej właśnie ustala się wysokość odpisów amortyzacyjnych bez względu na to, jakie odpisy amortyzacyjne poczynił wcześniej darczyńca.

Przedsiębiorcy bardzo często zachęcają swoje dzieci do uruchomienia działalności gospodarczej. Robią tak m.in. po to, aby mieć komu przekazać własną firmę, kiedy na jej prowadzenie nie pozwoli już zdrowie. Często także przedsiębiorcy przekazują dzieciom składniki majątku, aby nie musiały one „zaczynać od zera”. Oczywiście, taka darowizna pomiędzy najbliższymi członkami rodziny jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, ale wejście w posiadanie takiego majątku może rodzić inne skutki podatkowe.

Część firmy w prezencie

O takie skutki podatkowe właśnie zapytała kobieta, która od ojca ma otrzymać w darowiźnie część jego firmy. Ta część, zgodnie z planem, miała zostać wydzielona wskutek restrukturyzacji przedsiębiorstwa należącego do ojca wnioskującej. Wśród składników majątku, który ma otrzymać wnioskująca, ma znaleźć się budynek wynajmowany innym przedsiębiorcom na działalność gospodarczą. W chwili otrzymania darowizny wnioskująca będzie prowadzić działalność gospodarczą.

Skutki podatkowe sprzedaży środka trwałego w okresie amortyzacji

Wnioskująca zaznaczyła, że środki trwałe oraz wartości niematerialne, które mają stać się przedmiotem darowizny, podlegała amortyzacji w firmie ojca.

I właśnie ta kwestia była powodem, dla którego wnioskująca zwróciła się do izby skarbowej o interpretację podatkową. Chciała bowiem wiedzieć, jak należy ustalić wartość początkową, konieczną do wyliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych w przyszłości. Jej zdaniem, wartość początkowa powinna być równa wartości rynkowej, zaś wysokość odpisów dokonana przez poprzedniego posiadacza – czyli ojca wnioskującej – nie ma znaczenia.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

O poprzednich odpisach prawo nie wspomina

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 11 sierpnia 2015 r (sygnatura IBPB-1-1/4511-212/15/ZK) przyznała rację podatniczce. Urzędnicy przyznali, że zgodnie z przepisami można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych nabytych w drodze spadku czy darowizny, o ile spełniają one warunki konieczne, aby móc je uznać za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa składnika majątku. Jeśli został on nabyty w drodze spadku czy darowizny, wówczas za wartość początkową – zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - uznaje się jego wartość rynkową z dnia nabycia darowizny, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama