| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty

Od kiedy można amortyzować samochód zakupiony na raty

Zakupiłem samochód osobowy na raty, który zamierzam wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej. Od jakiego momentu mogę rozpocząć jego amortyzację? Czy muszę czekać, aż zapłacę wszystkie raty?

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Jeżeli sprzedawca w zawartej z Panem umowie zastrzegł sobie prawo własności zbywanego samochodu, to może Pan rozpocząć jego amortyzację dopiero z chwilą zapłaty ostatniej raty. Jeżeli tego nie zrobił, to nie musi Pan czekać z rozpoczęciem amortyzacji do momentu zapłaty wszystkich rat. Może Pan zacząć zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od nabytego samochodu od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Amortyzacji podlegają m.in. środki transportu stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (art. 22a ust. 1 updof). Amortyzacja samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej jest więc możliwa jedynie wtedy, gdy nabywca stanie się jego właścicielem bądź współwłaścicielem.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Nabycie prawa własności w przypadku zakupu rzeczy na raty regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Z art. 583 § 1 k.c. wynika, że sprzedażą na raty jest dokonana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaż rzeczy ruchomej osobie fizycznej za cenę płatną w określonych ratach, jeżeli według umowy rzecz ma być kupującemu wydana przed całkowitym zapłaceniem ceny. Z kolei na podstawie art. 155 § 1 k.c. umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy (art. 155 § 2 k.c.).

W związku z tym, że samochód osobowy opisany w pytaniu jest rzeczą oznaczoną co do gatunku, to zawierając umowę sprzedaży na raty, nabywa Pan jego własność już z chwilą wydania samochodu. Oznacza to, że zapłata całej ceny, czyli wszystkich należnych sprzedawcy rat, nie jest co do zasady konieczna do przeniesienia prawa własności. Oznacza to, że ma Pan prawo rozpocząć amortyzację nabytego samochodu bez konieczności zapłaty całego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »