REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować i udokumentować likwidację środka trwałego w związku z nową inwestycją

Joanna Prusaczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W związku z budową nowej hali produkcyjnej postanowiliśmy wyburzyć stary obiekt, który nie jest całkowicie zamortyzowany. Teren, na którym rozpoczniemy budowę, stanowi własność naszej spółki. Jak udokumentować i zaewidencjonować likwidację „starego” obiektu?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli decyzja o likwidacji zbędnego obiektu związana jest z budową nowej hali produkcyjnej, to koszty likwidacji starego budynku będą ściśle związane z nową budową. W takim przypadku nieumorzona wartość likwidowanego budynku, jak też koszty związane z jego likwidacją będą zwiększały wartość początkową nowej hali produkcyjnej. Ostatni odpis amortyzacyjny od wyburzanego budynku nastąpi w miesiącu przeznaczenia go do likwidacji. Przykładowe dokumenty likwidacji środka trwałego i dekretacja - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W myśl ustawy o rachunkowości (art. 28 ust. 8) koszt wytworzenia środka trwałego w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania. Również ustawa podatkowa definiuje podobnie koszt wytworzenia - jako wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zatem koszty związane z likwidacją starego obiektu poniesione w związku z budową nowej hali produkcyjnej będą zwiększały wartość początkową nowo powstającego środka trwałego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Należy pamiętać, że koszt budowy nowych obiektów podlega zmniejszeniu o wartość odzyskanych w wyniku likwidacji materiałów, np. cegieł, gruzu, instalacji, niezależnie od tego, czy zostaną one sprzedane, czy przyjęte do magazynu.

Zaliczenie kosztów likwidacji zbędnych obiektów usytuowanych na terenie budowy do kosztów uzyskania przychodów nastąpi poprzez dokonanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nowej hali produkcyjnej na zasadach określonych w art. 16h-16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

WAŻNE!

Nieumorzona wartość starego budynku oraz koszty związane z jego likwidacją (np. koszty rozbiórki przez firmę zewnętrzną, transport), a także wartość ewentualnych odzysków będą księgowane w ciężar konta 080 „Środki trwałe w budowie”. W ten sposób będą bezpośrednio wpływały na wartość początkową nowej hali produkcyjnej.

Postawienie w stan likwidacji zbędnego obiektu należy udokumentować dowodem wewnętrznym „LT - Likwidacja środka trwałego”. Dokument ten stanowi podstawę wyksięgowania środka trwałego z ewidencji oraz zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru. Ostatni odpis amortyzacyjny od środka trwałego nastąpi więc w miesiącu przeznaczenia go do likwidacji.

Do momentu fizycznego zakończenia likwidacji likwidowany środek trwały należy ująć w ewidencji pozabilansowej na koncie 090 „Środki trwałe w likwidacji”.

W dniu dokonania fizycznej likwidacji środka trwałego należy sporządzić protokół likwidacji, który jest podstawą do wykreślenia zlikwidowanego środka z ewidencji pozabilansowej.

Przykładowy wzór dowodu „LT - Likwidacja środka trwałego”

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykładowy wzór protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Spółka zamierza rozpocząć budowę nowej hali produkcyjnej. W związku z tym podjęto decyzję o wyburzeniu starego budynku znajdującego się na terenie budowy. Wartość początkowa budynku wynosi 450 000 zł, a dotychczasowe umorzenie 310 000 zł.

Spółka zleciła wyburzenie zbędnego budynku firmie zewnętrznej. Wartość wykonanej usługi zgodnie z otrzymaną fakturą VAT wyniosła 17 000 zł netto.

Wartość odzyskanych materiałów budowlanych w postaci gruzu została oszacowana na kwotę 2500 zł i w tej wartości przyjęta do magazynu.

Ewidencja księgowa:

1. Wyksięgowanie likwidowanego budynku z ewidencji na podstawie dokumentu LT

a) dotychczasowe umorzenie

Wn konto 070„Odpisy umorzeniowe środków trwałych” 310 000,00 zł

b) wartość nieumorzona

Wn konto 080„Środki trwałe w budowie” 140 000,00 zł

c) wartość początkowa

Ma konto 010„Środki trwałe” 450 000,00 zł

2. Ujęcie środka trwałego w ewidencji pozabilansowej

Wn konto pozabilansowe 090„Środki trwałe w likwidacji” 450 000,00 zł

3. Faktura VAT za usługi związane z wyburzeniem

a) wartość usługi w kwocie netto

Wn konto 080„Środki trwałe w budowie” 17 000,00 zł

b) podatek VAT naliczony

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 3 740,00 zł

c) wartość brutto

Ma konto 201„Rozrachunki z dostawcami” 20 740,00 zł

4. Przyjęcie odzyskanych materiałów budowlanych w postaci gruzu na magazyn

Wn konto 310„Materiały”, w analityce „Materiały z odzysku” 2 500,00 zł

Ma konto 080„Środki trwałe w budowie” 2 500,00 zł

5. Wykreślenie zlikwidowanego środka trwałego z ewidencji pozabilansowej na podstawie protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego

Ma konto pozabilansowe 090„Środki trwałe w likwidacji” 450 000,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ust. 8, art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 171, poz. 1056

• art. 16g ust. 4, art. 16h-16i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Joanna Prusaczyk

specjalista w zakresie podatków i księgowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA