REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować i udokumentować likwidację środka trwałego w związku z nową inwestycją

Joanna Prusaczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W związku z budową nowej hali produkcyjnej postanowiliśmy wyburzyć stary obiekt, który nie jest całkowicie zamortyzowany. Teren, na którym rozpoczniemy budowę, stanowi własność naszej spółki. Jak udokumentować i zaewidencjonować likwidację „starego” obiektu?

RADA

Autopromocja

Jeżeli decyzja o likwidacji zbędnego obiektu związana jest z budową nowej hali produkcyjnej, to koszty likwidacji starego budynku będą ściśle związane z nową budową. W takim przypadku nieumorzona wartość likwidowanego budynku, jak też koszty związane z jego likwidacją będą zwiększały wartość początkową nowej hali produkcyjnej. Ostatni odpis amortyzacyjny od wyburzanego budynku nastąpi w miesiącu przeznaczenia go do likwidacji. Przykładowe dokumenty likwidacji środka trwałego i dekretacja - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W myśl ustawy o rachunkowości (art. 28 ust. 8) koszt wytworzenia środka trwałego w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania. Również ustawa podatkowa definiuje podobnie koszt wytworzenia - jako wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zatem koszty związane z likwidacją starego obiektu poniesione w związku z budową nowej hali produkcyjnej będą zwiększały wartość początkową nowo powstającego środka trwałego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Należy pamiętać, że koszt budowy nowych obiektów podlega zmniejszeniu o wartość odzyskanych w wyniku likwidacji materiałów, np. cegieł, gruzu, instalacji, niezależnie od tego, czy zostaną one sprzedane, czy przyjęte do magazynu.

Zaliczenie kosztów likwidacji zbędnych obiektów usytuowanych na terenie budowy do kosztów uzyskania przychodów nastąpi poprzez dokonanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nowej hali produkcyjnej na zasadach określonych w art. 16h-16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

WAŻNE!

Nieumorzona wartość starego budynku oraz koszty związane z jego likwidacją (np. koszty rozbiórki przez firmę zewnętrzną, transport), a także wartość ewentualnych odzysków będą księgowane w ciężar konta 080 „Środki trwałe w budowie”. W ten sposób będą bezpośrednio wpływały na wartość początkową nowej hali produkcyjnej.

Postawienie w stan likwidacji zbędnego obiektu należy udokumentować dowodem wewnętrznym „LT - Likwidacja środka trwałego”. Dokument ten stanowi podstawę wyksięgowania środka trwałego z ewidencji oraz zaprzestania dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości zakończenie amortyzacji następuje nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru. Ostatni odpis amortyzacyjny od środka trwałego nastąpi więc w miesiącu przeznaczenia go do likwidacji.

Do momentu fizycznego zakończenia likwidacji likwidowany środek trwały należy ująć w ewidencji pozabilansowej na koncie 090 „Środki trwałe w likwidacji”.

W dniu dokonania fizycznej likwidacji środka trwałego należy sporządzić protokół likwidacji, który jest podstawą do wykreślenia zlikwidowanego środka z ewidencji pozabilansowej.

Przykładowy wzór dowodu „LT - Likwidacja środka trwałego”

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Przykładowy wzór protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Spółka zamierza rozpocząć budowę nowej hali produkcyjnej. W związku z tym podjęto decyzję o wyburzeniu starego budynku znajdującego się na terenie budowy. Wartość początkowa budynku wynosi 450 000 zł, a dotychczasowe umorzenie 310 000 zł.

Spółka zleciła wyburzenie zbędnego budynku firmie zewnętrznej. Wartość wykonanej usługi zgodnie z otrzymaną fakturą VAT wyniosła 17 000 zł netto.

Wartość odzyskanych materiałów budowlanych w postaci gruzu została oszacowana na kwotę 2500 zł i w tej wartości przyjęta do magazynu.

Ewidencja księgowa:

1. Wyksięgowanie likwidowanego budynku z ewidencji na podstawie dokumentu LT

a) dotychczasowe umorzenie

Wn konto 070„Odpisy umorzeniowe środków trwałych” 310 000,00 zł

b) wartość nieumorzona

Wn konto 080„Środki trwałe w budowie” 140 000,00 zł

c) wartość początkowa

Ma konto 010„Środki trwałe” 450 000,00 zł

2. Ujęcie środka trwałego w ewidencji pozabilansowej

Wn konto pozabilansowe 090„Środki trwałe w likwidacji” 450 000,00 zł

3. Faktura VAT za usługi związane z wyburzeniem

a) wartość usługi w kwocie netto

Wn konto 080„Środki trwałe w budowie” 17 000,00 zł

b) podatek VAT naliczony

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 3 740,00 zł

c) wartość brutto

Ma konto 201„Rozrachunki z dostawcami” 20 740,00 zł

4. Przyjęcie odzyskanych materiałów budowlanych w postaci gruzu na magazyn

Wn konto 310„Materiały”, w analityce „Materiały z odzysku” 2 500,00 zł

Ma konto 080„Środki trwałe w budowie” 2 500,00 zł

5. Wykreślenie zlikwidowanego środka trwałego z ewidencji pozabilansowej na podstawie protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego

Ma konto pozabilansowe 090„Środki trwałe w likwidacji” 450 000,00 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ust. 8, art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 171, poz. 1056

• art. 16g ust. 4, art. 16h-16i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Joanna Prusaczyk

specjalista w zakresie podatków i księgowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA