REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje, dofinansowanie do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Gyöngyvér Takáts
Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.
Jak zaksięgować otrzymaną dotację?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaksięgować dotację otrzymaną w bieżącym roku na środki trwałe przyjęte w grudniu roku poprzedniego? Jak w tym przypadku interpretować przepisy? 

Problem

Spółka otrzymała w kwietniu bieżącego roku dotację na przyjęte środki trwałe w grudniu roku poprzedniego. Od stycznia bieżącego roku naliczana jest amortyzacja bilansowa od tych środków trwałych. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak zaksięgować otrzymaną dotację? Czy całość należy ująć jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych przy naliczaniu amortyzacji? 

Czy należy wyksięgować naliczoną amortyzację z kosztów na NKUP? Amortyzacja podatkowa nie została naliczona, czy zaliczyć ją też NKUP?

Odpowiedź

Ze względu na fakt, że dotacja została otrzymana na sfinansowanie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczamy to zgodnie z przepisami art. 41 ust 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości: 

„1. Rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych;

2) środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub kosztów prac rozwojowych sfinansowanych z tych źródeł;

3) ujemną wartość firmy, o której mowa w art. 33 ust. 4 i art. 44b ust. 11.

2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do przyjętych nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.”

Jak interpretować przepisy?

Oznacza to, że tylko dofinansowanie do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zaliczamy do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Dofinansowanie do działalności bieżącej w momencie otrzymania zaliczamy bezpośrednio do pozostałych przychodów operacyjnych. 

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia sytuacją, kiedy spółka otrzymała dofinansowanie po oddaniu do użytku środka trwałego i po dokonaniu pierwszych odpisów amortyzacyjnych. 

Podstawowym założeniem tego przypisu jest to, że odpisów amortyzacyjnych oraz rozliczeń międzyokresowych przychodów dokonuje się równoległe, i powinny one się zakończyć w tym samym miesiącu. W przypadku więc, gdy amortyzacja rozpoczęła się wcześniej niż otrzymano środki z dotacji w miesiącu otrzymania dotacji należy „wyrównać” rozliczenie międzyokresowe przychodów do dotychczasowych amortyzacji jednym zapisem. W ten sposób zapewniamy równoległe rozliczenie i zakończenie rozliczeń międzyokresowych przychodów oraz amortyzacji. 

Ewidencja księgowa

  • Przyjęcie środka trwałego do użytku 

Wn 010 Środki trwałe 1200 zł 

Ma 080 Środki trwałe w budowie 1200 zł

 

  • Amortyzacja 10% 

Styczeń – kwiecień 40 zł  x 4 = 160 zł

Wn 40x Amortyzacja 160 zł 

Ma 070 Umorzenie 160 zł

 

  • Otrzymana dotacja 

Wn 130 Rachunek bankowy 1200 zł

Ma 84x Rozliczenie międzyokresowe przychodów 1200 zł 

 

  • Wyrównanie dokonanych odpisów amortyzacyjnych

Wn 84x Rozliczenie międzyokresowe przychodów  160 zł

Ma 76x Pozostałe przychody operacyjne 160 zł 

 

  • Amortyzacja od maja 

Wn 40x Amortyzacja 40 zł 

Ma 070 Umorzenie 40 zł

- równoległe 

Wn 84x Rozliczenie międzyokresowe przychodów 40 zł

Ma 76x Pozostałe przychody operacyjne 40 zł 

Amortyzacja w części sfinansowanej z dotacji nie stanowi KUP. Więc należy zaliczyć do NKUP. Oznacza to, że jeżeli za okres styczeń- kwiecień amortyzacja została zaliczona do KUP, należy dokonać korekty i ująć koszty amortyzacji sfinansowanej z dotacji do NKUP.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA