Dofinansowanie klimatyzacji - jak uzyskać? Trzy sposoby
REKLAMA
REKLAMA
Program Czyste Powietrze - jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji?
Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie dla różnych rodzajów przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Jedną z możliwości jest w tym przypadku pompa ciepła. Ta konstrukcja może nie tylko ogrzewać, ale również ochładzać, wszystko zależy od wybranej opcji i ustawień. W zależności od wariantu, kwota dofinansowania pokryje od 40% do 100% wartości inwestycji.
REKLAMA
Pompa ciepła jest uważana za jeden z najbardziej ekonomicznych wariantów klimatyzacji, który umie korzystać z naturalnych nierówności w rozkładzie temperatury. Przykładowo, w lecie może być gorąco, jednak przy gruncie jest znacznie chłodniej. Odpowiednia konstrukcja umożliwia pobieranie gruntowego chłodu za cenę znacznie niższą niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.
Jak złożyć wniosek? Podstawową opcją jest wniosek elektroniczny. Można wnioskować również papierowo, adresatem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzecią opcją jest złożenie dokumentów w banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze.
Program Mój Prąd - jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji?
Program Mój Prąd przewiduje dofinansowanie do pompy ciepła jednak na innych zasadach niż Program Czyste Powietrze. W ramach programu Mój Prąd kluczowa jest instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła jest opcjonalnym dodatkiem. Można uzyskać dofinansowanie na poziomie 50% kosztów.
Dofinansowanie pompy ciepła jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowane, gdyż domowa instalacja fotowoltaiczna musi być przyłączona do sieci elektroenergetycznej. Beneficjent programu Mój Prąd musi dysponować potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej lub zaświadczeniem potwierdzającym rozliczanie się wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing.
Program Moje Ciepło - jak uzyskać dofinansowanie klimatyzacji?
Program Moje Ciepło jest skierowany do szczególnej grupy adresatów. Dofinansowanie jest możliwe w przypadku domów zabudowy jednorodzinnej wybudowanych nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r. Decyduje data zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Wysokość dotacji to kwota do 30% kosztów kwalifikowanych. Z kartą dużej rodziny dofinansowanie może wzrosnąć do 45%.
Wysokość dofinansowania jest różna w zależności od wybranej pompy ciepła. Wnioski w formie elektronicznej przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat