reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja kredytu przeznaczonego na inwestycje

Ewidencja kredytu przeznaczonego na inwestycje

Jesteśmy hurtownią spożywczą działającą w formie spółki z o.o. Nasza firma w związku z rozszerzaniem swojej działalności zaciągnęła kredyt na sfinansowanie kosztów związanych z budową nowego magazynu.


Przewidujemy, że budowa będzie trwała około 5 miesięcy, ale kredyt zaciągnęliśmy na rok. W jaki sposób ująć odsetki i ratę kredytu w okresie trwania inwestycji, a jak kiedy zakończymy inwestycję, a kredyt nadal będziemy spłacać? Dla precyzyjności dodamy, że kredyt wynosi 720 000 zł, oprocentowanie to 10% w skali roku (rata miesięczna to 60 000 zł, a rata odsetkowa to 6000 zł).

ODPOWIEDŹ

Rzeczywiście problem związany z zaciąganiem kredytów na sfinansowanie inwestycji, które oddawane są do używania wcześniej niż kredyt zostanie spłacony, występuje dość często. W analizowanej sytuacji przez 5 miesięcy (czyli przez okres realizacji inwestycji) odsetki od zaciągniętego kredytu będą podwyższały wartość środka trwałego w budowie. Po tym okresie, czyli od momentu zakończenia i przekazania do używania odsetki będą zaliczane już do kosztów finansowych.

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama