REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obcy weksel ewidencjonuje się jako inwestycje

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Weksel płatny w terminie przekraczającym trzy miesiące od daty jego wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy, ujawnia się w bilansie jako inne papiery wartościowe.

Weksel jest wierzycielskim papierem wartościowym o ściśle określonej przez prawo formie. Musi zawierać wszystkie określone w art. 1 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. nr 37, poz. 282 z późn. zm.) elementy, czyli: nazwę weksel, polecenie bezwarunkowe zapłacenia określonej sumy, nazwisko osoby dłużnika i osoby, na której rzecz zapłata ma być dokonana, oznaczenie terminu i miejsca płatności, datę i miejsce wystawienia weksla, a także podpis wystawcy weksla.

Autopromocja

W księgach rachunkowych weksle obce ujmuje się w zależności od terminu ich płatności. Jeżeli nastąpi to w ciągu trzech miesięcy, można je ująć za pośrednictwem konta 130 „Inne aktywa pieniężne”. Natomiast jeżeli są płatne w terminie powyżej trzech miesięcy od daty ich wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy, stanowią krótkoterminowe aktywa finansowe.

Przykładowo więc spółka w zamian za dostawę towarów o wartości 12,2 tys. zł może otrzymać weksel płatny w ciągu czterech miesięcy. Suma wekslowa wynosi 12,6 tys. zł (dyskonto 400 zł). W takim przypadku pokrycie należności przez kontrahenta wekslem zostanie ujęte w księgach rachunkowych zapisem: strona Wn konta 140 „Krótkoterminowe aktywa finansowe” - w wartości sumy wekslowej 12,6 tys. zł, strona Ma konta 201 „Rozrachunki z odbiorcami” - kwota pokrywająca należność 12,2 tys. zł, strona Ma konta 750 „Przychody finansowe” - dyskonto - w wysokości różnicy między sumą wekslową i spłaconą należnością - 400 zł.

Jeżeli kontrahent w terminie wykupi weksel - sumę wekslową 12,6 tys. zł należy zaewidencjonować następującym zapisem: strona Wn konta 130 „Rachunek bankowy”, strona Ma konta 140 „Krótkoterminowe aktywa finansowe”.

W bilansie weksle obce wykazuje się w aktywach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w pozycji B.III.1 c) Inne środki pieniężne - jeżeli są płatne w ciągu trzech miesięcy od daty ich wystawienia,

• w pozycji B.III.1 a) lub b) Inne papiery wartościowe - jeżeli są płatne w terminie powyżej trzech miesięcy od daty ich wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy.

Inaczej będzie w przypadku weksla własnego in blanco, wystawionego w celu zabezpieczenia np. kredytu bankowego. Należy pamiętać, że taki weksel powinien być opatrzony podpisem wystawcy. Pozostałe dane: kwota, dzień wymagalności, zostają wpisane przez podmiot upoważniony w przypadku, gdy wystawca weksla nie wywiąże się ze swoich obowiązków (np. spłaty kredytu).

Firma, która wystawia weksel in blanco, powinna umieścić informację na ten temat w ewidencji pozabilansowej na koncie 292 „Zobowiązania warunkowe”. W sytuacji gdy jednostka nie wywiąże się ze zobowiązań gwarantowanych wekslem in blanco, musi dokonać w księgach rachunkowych odpowiednich zapisów. Przykładowo, jeżeli wekslem in blanco zostaną pokryje zobowiązania w kwocie nieuregulowanej wobec banku, należy to uwidocznić zapisem: strona Wn konta160 „Kredyty bankowe”, strona Ma konta 240 „Inne rozrachunki”. Natomiast operacja wykupu weksla: strona Wn konta 240 „Inne rozrachunki”, strona Ma konto 130 „Rachunek bankowy”.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 3 ust. 1 pkt 25 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA