REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obcy weksel ewidencjonuje się jako inwestycje

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Weksel płatny w terminie przekraczającym trzy miesiące od daty jego wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy, ujawnia się w bilansie jako inne papiery wartościowe.

Weksel jest wierzycielskim papierem wartościowym o ściśle określonej przez prawo formie. Musi zawierać wszystkie określone w art. 1 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. nr 37, poz. 282 z późn. zm.) elementy, czyli: nazwę weksel, polecenie bezwarunkowe zapłacenia określonej sumy, nazwisko osoby dłużnika i osoby, na której rzecz zapłata ma być dokonana, oznaczenie terminu i miejsca płatności, datę i miejsce wystawienia weksla, a także podpis wystawcy weksla.

REKLAMA

Autopromocja

W księgach rachunkowych weksle obce ujmuje się w zależności od terminu ich płatności. Jeżeli nastąpi to w ciągu trzech miesięcy, można je ująć za pośrednictwem konta 130 „Inne aktywa pieniężne”. Natomiast jeżeli są płatne w terminie powyżej trzech miesięcy od daty ich wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy, stanowią krótkoterminowe aktywa finansowe.

Przykładowo więc spółka w zamian za dostawę towarów o wartości 12,2 tys. zł może otrzymać weksel płatny w ciągu czterech miesięcy. Suma wekslowa wynosi 12,6 tys. zł (dyskonto 400 zł). W takim przypadku pokrycie należności przez kontrahenta wekslem zostanie ujęte w księgach rachunkowych zapisem: strona Wn konta 140 „Krótkoterminowe aktywa finansowe” - w wartości sumy wekslowej 12,6 tys. zł, strona Ma konta 201 „Rozrachunki z odbiorcami” - kwota pokrywająca należność 12,2 tys. zł, strona Ma konta 750 „Przychody finansowe” - dyskonto - w wysokości różnicy między sumą wekslową i spłaconą należnością - 400 zł.

Jeżeli kontrahent w terminie wykupi weksel - sumę wekslową 12,6 tys. zł należy zaewidencjonować następującym zapisem: strona Wn konta 130 „Rachunek bankowy”, strona Ma konta 140 „Krótkoterminowe aktywa finansowe”.

W bilansie weksle obce wykazuje się w aktywach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w pozycji B.III.1 c) Inne środki pieniężne - jeżeli są płatne w ciągu trzech miesięcy od daty ich wystawienia,

• w pozycji B.III.1 a) lub b) Inne papiery wartościowe - jeżeli są płatne w terminie powyżej trzech miesięcy od daty ich wystawienia, ale nie dłuższym niż 12 miesięcy.

REKLAMA

Inaczej będzie w przypadku weksla własnego in blanco, wystawionego w celu zabezpieczenia np. kredytu bankowego. Należy pamiętać, że taki weksel powinien być opatrzony podpisem wystawcy. Pozostałe dane: kwota, dzień wymagalności, zostają wpisane przez podmiot upoważniony w przypadku, gdy wystawca weksla nie wywiąże się ze swoich obowiązków (np. spłaty kredytu).

Firma, która wystawia weksel in blanco, powinna umieścić informację na ten temat w ewidencji pozabilansowej na koncie 292 „Zobowiązania warunkowe”. W sytuacji gdy jednostka nie wywiąże się ze zobowiązań gwarantowanych wekslem in blanco, musi dokonać w księgach rachunkowych odpowiednich zapisów. Przykładowo, jeżeli wekslem in blanco zostaną pokryje zobowiązania w kwocie nieuregulowanej wobec banku, należy to uwidocznić zapisem: strona Wn konta160 „Kredyty bankowe”, strona Ma konta 240 „Inne rozrachunki”. Natomiast operacja wykupu weksla: strona Wn konta 240 „Inne rozrachunki”, strona Ma konto 130 „Rachunek bankowy”.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 3 ust. 1 pkt 25 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA