REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach przeznaczenie zysku netto w spółce z o.o. na wypłatę dywidendy

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak ująć w księgach przeznaczenie zysku netto w spółce z o.o. na wypłatę dywidendy /Fotolia
Jak ująć w księgach przeznaczenie zysku netto w spółce z o.o. na wypłatę dywidendy /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy spółką z o.o., której zgromadzenie wspólników po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2015 r. podjęło uchwałę o podziale zysku, przeznaczając go na dywidendę dla udziałowców. Jak wykazać tę operację w ewidencji księgowej?

Rozliczenie wyniku finansowego (zysku, straty) z działalności jednostek zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych odbywa się według zasad określonych w ustawie o rachunkowości, z uwzględnieniem odrębnych przepisów regulujących zagadnienia gospodarki finansowej poszczególnych jednostek w zależności od ich formy prawnej.

Autopromocja

Wynik finansowy ustalony według przepisów prawa bilansowego w wielkości wykazanej w rachunku zysków i strat oraz w bilansie, do czasu zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przez uprawniony organ statutowy jednostki, pozostaje na koncie „Wynik finansowy”.

Prawo do dywidendy nie przysługuje wspólnikowi automatycznie, gdy spółka wypracuje zysk. Zasadą jest, że wspólnik nabywa prawo do wypłaty części zysku, dopiero gdy zostanie on przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników.

Przychody z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do otrzymania dywidendy za dany rok obrotowy uprawnieni są udziałowcy, którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Umowa spółki może upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia dnia, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Dzień ten musi być wyznaczony w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały w sprawie przeznaczenia zysku do wypłaty wspólnikom. Dzień dywidendy może być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od tego dnia.

Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe. Poza tym umowa spółki może wskazywać, jaką część zysku można przeznaczyć do wypłaty wspólnikom.

W związku z wypłatą dywidendy na rzecz wspólników na spółce wypłacającej ciążą określone obowiązki w zakresie poboru podatku, a także obowiązki informacyjne.

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego część wypracowanego zysku przeznaczonego na wypłatę dywidendy może zostać ujęta w księgach rachunkowych roku bieżącego zapisem: Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” oraz Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Imienne konta udziałowców).

Wypłata dywidendy w formie rzeczowej – skutki podatkowe

Natomiast wypłaconą dywidendę ujmuje się następująco:

1. Pobranie zryczałtowanego podatku dochodowego (jeżeli spółka będzie zobowiązana do jego poboru): Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Imienne konta udziałowców) oraz Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”.

2. Wypłata dywidendy pomniejszonej o kwotę pobranego podatku: Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Imienne konta udziałowców) oraz Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”. ©?


Autopromocja

PRZYKŁAD

Pieniądze dla wspólników

W spółce z o.o. zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2015 r. Zgodnie z podjętą uchwałą zgromadzenia wspólników cały zysk za 2015 r. w kwocie 200 000 zł przeznaczono na wypłatę dywidendy dla wspólników. Wspólnikami spółki uprawnionymi do dywidendy są dwie osoby fizyczne.

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. PK – przeksięgowanie zysku netto za 2015 r. zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników kwota 200 000 zł: strona Wn konto 86 „Wynik finansowy” oraz strona Ma konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”,

2. PK – zarachowanie należnej wspólnikom dywidendy kwota 200 000 zł: strona Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” oraz strona Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Imienne konta udziałowców),

Czy można odliczyć VAT od wydatków związanych z ustaleniem prawa do dywidendy

3. PK – pobrany zryczałtowany podatek dochodowy od dywidend: (100 000 zł × 19 proc.) × 2 wspólników = 38 000 zł: strona Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Imienne konta udziałowców) oraz strona Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”,

4. WB – wypłata kwoty netto dywidendy (po potrąceniu podatku) kwota 162 000 zł: strona Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Imienne konta udziałowców) oraz strona Ma konto 13-0 „Rachunek bankowy”,

5. WB – przelew podatku do urzędu skarbowego kwota 38 000 zł: strona Wn konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne” oraz strona Ma konto 13-0 „Rachunek bankowy”. ©?

Halina Zabrocka

specjalistka z zakresu rachunkowości

Podstawa prawna:

- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA