REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Otrzymana dywidenda jest przychodem finansowym /Fotolia
Otrzymana dywidenda jest przychodem finansowym /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Spółka w marcu tego roku otrzymała informację, że za 2014 r. należy się jej dywidenda w bardzo dużej wysokości od spółki, w której posiada udziały. Dywidendę kasowo spółka otrzyma dopiero w maju obecnego roku. Kiedy i jakich księgowań należy dokonać? Czy dywidendę trzeba ująć w przychodach 2014 r. i zmienić sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości otrzymana dywidenda to przychód finansowy. W księgach rachunkowych zaś przychody z tytułu dywidendy zalicza się do przychodów finansowych jednostki i ujmuje w kwocie brutto tej dywidendy na koncie „Przychody finansowe”. Przyznaną dywidendę zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy. Zapisu tego należy dokonać na podstawie dowodu „PK – Polecenie księgowania”, sporządzonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”.

Sprawozdanie finansowe

Oznacza to, iż dywidenda będzie przychodem tego roku, w którym została podjęta decyzja o jej przyznaniu, czyli w sytuacji wskazanej w pytaniu w marcu 2015 r.

Nie ma zatem potrzeby zmieniania bilansu, aby ująć „Pozostałe należności”, ani rachunku zysków i strat, aby ująć „Przychody finansowe” w 2014 r.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewentualnie jeśli kwota należnej dywidendy jest bardzo duża i istotna z punktu widzenia czytelników sprawozdania finansowego, można rozważyć umieszczenie takiej informacji w Dodatkowych notach i objaśnieniach – drugiej części Informacji dodatkowej. Jest to bowiem przykład, keidy po dniu bilansowym ma miejsce zdarzenie o charakterze jakościowym. Jeśli sprawozdanie finansowe jest już sporządzone, można nie dokonywać zmiany, a odbiorców sprawozdania poinformować w inny sposób o fakcie należnej dywidendy, np. poprzez list zarządu albo komunikat spółki.

CIT

Ponadto przypomnieć należy, że co do zasady dochody (przychody) z dywidend opodatkowane są 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (jeśli nie korzystają ze zwolnienia od podatku). Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku zobowiązana jest spółka wypłacająca dywidendę, będąca płatnikiem tego podatku.

Autopromocja

Przeliczanie dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r. (PDF)

Kup ebook:

Przeliczanie dla celów VAT kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r. (PDF)

Ewidencja

Na swój rachunek bankowy jednostka otrzyma dywidendę w jej wartości netto, tzn. po potrąceniu podatku dochodowego. Wpływ dywidendy na rachunek bankowy należy w maju zaksięgować zapisem: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Na podstawie informacji uzyskanej od płatnika podatku, spółka otrzymująca dywidendę uwzględnia w swoich księgach rachunkowych potrącony podatek zapisem: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

Ewidencja bilansowa rezerw na świadczenia pracownicze

Pobrany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy powinna zarachować na konto „Podatek dochodowy od osób prawnych”, zapisem:

● strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”,

● strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.

PRZYKŁAD

Bez zwolnienia

W marcu 2015 r. spółka otrzymała informację o należnej jej dywidendzie za 2014 rok w kwocie 250 000 zł. Dywidenda nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego i w maju 2015 r. spółka otrzyma ją w kwocie pomniejszonej o 19-proc. podatek dochodowy. Księgowania w tej sytuacji będą następujące:

infoRgrafika

Objaśnienie do schematu:

1. Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto 250 000 zł spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”;

2. WB wpływ środków na rachunek bankowy spółki w kwocie 202 500 zł: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”;

3. Ujęcie podatku dochodowego na podstawie informacji od płatnika w kwocie 47 500 zł: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”;

4. Ujęcie podatku na koncie podatek dochodowy kwota 47 500 zł: strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”, strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.

infoRgrafika

dr Katarzyna Trzpioła

Katedra Finansów i Rachunkowości UW

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1 i art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  "Nie płacę, bo nie pracuję, bo inflacja, bo mam za daleko do banku…" Jak tłumaczymy niepłacenie długów?

  „Nie płacę, bo mam za daleko do banku, a boję się wchodzić na konto przez Internet”, „Nie płacę, bo nie pracuję”, „Nie płacę, bo inflacja…” – to tylko część z obszernego repertuaru wymówek dłużników, z którymi każdego dnia mierzą się negocjatorzy firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Działają na zlecenie wierzycieli – banków, firm pożyczkowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców prądu, gazu i telewizji. Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości finansowe konsumentów wynoszą obecnie 45 mld zł.

  Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

  Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

  REKLAMA