REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody z tytułu dywidendy w księgach rachunkowych

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Otrzymana dywidenda jest przychodem finansowym /Fotolia
Otrzymana dywidenda jest przychodem finansowym /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka w marcu tego roku otrzymała informację, że za 2014 r. należy się jej dywidenda w bardzo dużej wysokości od spółki, w której posiada udziały. Dywidendę kasowo spółka otrzyma dopiero w maju obecnego roku. Kiedy i jakich księgowań należy dokonać? Czy dywidendę trzeba ująć w przychodach 2014 r. i zmienić sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości otrzymana dywidenda to przychód finansowy. W księgach rachunkowych zaś przychody z tytułu dywidendy zalicza się do przychodów finansowych jednostki i ujmuje w kwocie brutto tej dywidendy na koncie „Przychody finansowe”. Przyznaną dywidendę zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy. Zapisu tego należy dokonać na podstawie dowodu „PK – Polecenie księgowania”, sporządzonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Autopromocja

Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”.

Sprawozdanie finansowe

Oznacza to, iż dywidenda będzie przychodem tego roku, w którym została podjęta decyzja o jej przyznaniu, czyli w sytuacji wskazanej w pytaniu w marcu 2015 r.

Nie ma zatem potrzeby zmieniania bilansu, aby ująć „Pozostałe należności”, ani rachunku zysków i strat, aby ująć „Przychody finansowe” w 2014 r.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewentualnie jeśli kwota należnej dywidendy jest bardzo duża i istotna z punktu widzenia czytelników sprawozdania finansowego, można rozważyć umieszczenie takiej informacji w Dodatkowych notach i objaśnieniach – drugiej części Informacji dodatkowej. Jest to bowiem przykład, keidy po dniu bilansowym ma miejsce zdarzenie o charakterze jakościowym. Jeśli sprawozdanie finansowe jest już sporządzone, można nie dokonywać zmiany, a odbiorców sprawozdania poinformować w inny sposób o fakcie należnej dywidendy, np. poprzez list zarządu albo komunikat spółki.

CIT

Ponadto przypomnieć należy, że co do zasady dochody (przychody) z dywidend opodatkowane są 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (jeśli nie korzystają ze zwolnienia od podatku). Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku zobowiązana jest spółka wypłacająca dywidendę, będąca płatnikiem tego podatku.

Ewidencja

Na swój rachunek bankowy jednostka otrzyma dywidendę w jej wartości netto, tzn. po potrąceniu podatku dochodowego. Wpływ dywidendy na rachunek bankowy należy w maju zaksięgować zapisem: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Na podstawie informacji uzyskanej od płatnika podatku, spółka otrzymująca dywidendę uwzględnia w swoich księgach rachunkowych potrącony podatek zapisem: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Ewidencja bilansowa rezerw na świadczenia pracownicze

Pobrany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy powinna zarachować na konto „Podatek dochodowy od osób prawnych”, zapisem:

● strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”,

● strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.

PRZYKŁAD

Bez zwolnienia

W marcu 2015 r. spółka otrzymała informację o należnej jej dywidendzie za 2014 rok w kwocie 250 000 zł. Dywidenda nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego i w maju 2015 r. spółka otrzyma ją w kwocie pomniejszonej o 19-proc. podatek dochodowy. Księgowania w tej sytuacji będą następujące:

infoRgrafika

Objaśnienie do schematu:

1. Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto 250 000 zł spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”;

2. WB wpływ środków na rachunek bankowy spółki w kwocie 202 500 zł: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”;

3. Ujęcie podatku dochodowego na podstawie informacji od płatnika w kwocie 47 500 zł: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”;

4. Ujęcie podatku na koncie podatek dochodowy kwota 47 500 zł: strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”, strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.

infoRgrafika

dr Katarzyna Trzpioła

Katedra Finansów i Rachunkowości UW

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 1 i art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA