Czy opłaty certyfikacyjne ISO należy rozliczać w czasie
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Wydatki związane z wdrożeniem systemu zarządzania jakością należy bezpośrednio ująć w kosztach w momencie ich poniesienia. Jeżeli jednak poniesione kwoty są bardzo wysokie, spółka może podjąć decyzję o ich rozliczaniu w czasie. Za okres rozliczenia tych kosztów należy wówczas przyjąć okres obowiązywania certyfikatów.
uzasadnienie
Normy ISO dotyczą systemów zarządzania. Na przykład ISO 9001 stanowi podstawę do opracowania, wdrożenia i certyfikacji systemów jakości. Normy ISO 14001 odnoszą się do systemu zarządzania środowiskowego.
Certyfikat ISO jest międzynarodowym standardem dla systemów zarządzania jakością. Odnosi się on do procesów decydujących o wytworzeniu produktów albo usług dostarczanych klientom. Określa zasady systematycznej kontroli nad poszczególnymi czynnościami, po to, aby uzyskać pewność, że potrzeby i oczekiwania klientów są spełnione. Wdrożenie systemu zarządzania jakością zwiększa wydajność pracy poprzez wyznaczenie poszczególnym pracownikom ich celów oraz odpowiedzialności. Redukcja kosztów jest możliwa nie tylko dzięki zwiększonej produktywności, ale również dzięki temu, że wady produktów albo usług są łatwiejsze do zidentyfikowania.
Certyfikat jakości jest więc dokumentem świadczącym o tym, że produkowane przez spółkę wyroby spełniają wymagania określone w międzynarodowych normach jakości. Nie jest on prawem majątkowym, co wyklucza możliwość zaliczenia go do wartości niematerialnych i prawnych.
Podmiotowe prawa majątkowe charakteryzują się tym, że posiadają wartość majątkową oraz mogą być przedmiotem obrotu. Certyfikat jakości ISO nie ma tych cech. Ma za zadanie przyczynić się do uzyskania przez jednostkę dodatkowych przychodów lub utrzymania ich na dotychczasowym poziomie.
Koszty pozyskania przez jednostkę certyfikatu są wydatkami związanymi z jej działalnością operacyjną. Dlatego są księgowane w koszty w momencie ich poniesienia. Jeśli jednak ich wysokość jest znacząca, jednostka może podjąć decyzję o rozliczaniu tych pozycji w czasie. Za okres rozliczenia tych kosztów należy wówczas przyjąć okres obowiązywania certyfikatów.
PRZYKŁAD
Spółka poniosła koszty związane z opłatami certyfikacyjnymi produkowanych wyrobów w wysokości 5000 zł za okres dwóch lat od momentu uzyskania certyfikatów. Spółka prowadzi ewidencję na kontach zespołu 4 i 5.
Wariant I
Spółka uznała tę kwotę za znaczącą, w związku z tym podjęto decyzję o rozliczaniu jej w czasie.
Ewidencja księgowa
1. Ujęcie kosztu opłat certyfikacyjnych:
Wn „Koszty według rodzajów” 5 000,00
Ma „Pozostałe rozrachunki” 5 000,00
2. Przeniesienie kosztów do rozliczania w czasie:
Wn „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 5 000,00
Ma „Rozliczenie kosztów” 5 000,00
3. Uregulowanie zobowiązania:
Wn „Pozostałe rozrachunki” 5 000,00
Ma „Rachunek bankowy” 5 000,00
4. Rozliczenie raty kosztów przypadających na dany miesiąc: 5000 zł : 24 miesiące = 208,33 zł
Wn odpowiednie konto zespołu 5 208,33
Ma „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 208,33
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Wariant II
Kwotę uznano za nieznaczącą.
Ewidencja księgowa
1. Ujęcie kosztu opłat certyfikacyjnych:
Wn „Koszty według rodzajów” 5 000,00
Ma „Pozostałe rozrachunki” 5 000,00
2. Uregulowanie zobowiązania:
Wn „Pozostałe rozrachunki” 5 000,00
Ma „Rachunek bankowy” 5 000,00
3. Przeniesienie kosztów na właściwe stanowiska w zespole 5:
Wn konto zespołu 5 5 000,00
Ma „Rozliczenie kosztów” 5 000,00
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
• art. 3 ust. 1 pkt 14, art. 39 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393
Elżbieta Kujawska
biegły rewident
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat