REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych

Maryla Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka kupiła samochód osobowy z 1987 r. za 2500 zł oraz dwa używane komputery o łącznej wartości 2500 zł. Przedmioty te będą używane przez spółkę dłużej niż jeden rok. Jak należy to zaksięgować i co z amortyzacją? Czy kupione środki trwałe można zamortyzować jednorazowo ze względu na ich wartość? Czy od kupionych używanych środków trwałych można odliczyć VAT?

rada

REKLAMA

Autopromocja

Sposób postępowania z niskocennymi składnikami majątku powinien wynikać z polityki rachunkowości spółki. Jeżeli określono w niej, że środki trwałe o wartości 2500 zł są umarzane jednorazowo, to wszystkie przedmioty nabyte poniżej tej wartości należy w ten sposób odpisać. VAT od kupionych komputerów podlega odliczeniu w całości, natomiast od samochodu osobowego spółka może odliczyć 60% kwoty podatku.

uzasadnienie

Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Ustawa o rachunkowości nie precyzuje pojęcia „środki trwałe o niskiej wartości”, w związku z tym powinno to być ustalone decyzją jednostki i uwzględnione w przyjętych zasadach rachunkowości, z uwzględnieniem zasady istotności. Można też odnieść się w tym przypadku do przepisów podatkowych, zgodnie z którymi składniki majątku należy zaliczyć do środków trwałych m.in. wtedy, gdy ich wartość początkowa w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3500 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym. Zalicza się go wówczas do niskocennych składników majątku.

Z pytania wynika, że spółka kupiła majątek trwały: samochód i komputery, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł. W przypadku zakupu niskocennych składników majątku spółki mają do wyboru trzy sposoby postępowania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wartość kupionych aktywów można odpisać bezpośrednio w koszty,

• można zaliczyć je do środków trwałych i umorzyć w miesiącu oddania do użytkowania,

• można zaliczyć je do środków trwałych i amortyzować na zasadach ogólnych, zgodnie z tabelą amortyzacyjną.

Sposób postępowania powinien wynikać z przyjętej polityki rachunkowości spółki. W omawianym przypadku najwłaściwsza byłaby amortyzacja jednorazowa. W takiej sytuacji kupione przedmioty należy objąć ewidencją bilansową i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania ich do użytkowania lub w miesiącu następnym.

Zmiana zasad ewidencji niskocennych składników majątku może nastąpić wyłącznie od pierwszego dnia roku obrotowego. Wprowadzenie zmian do zakładowego planu kont kierownik jednostki ustala w formie pisemnej, np. w postaci aneksu.

VAT od kupionych komputerów można odliczyć w całości, natomiast w przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł.

 

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko przy założeniu, że kupione środki trwałe będą służyły działalności opodatkowanej. Jeżeli kupione środki trwałe będą wykorzystywane do działalności zwolnionej z VAT, wówczas podatnikowi w ogóle nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Jeśli kupione składniki majątku związane są zarówno ze sprzedażą dającą prawo do odliczenia VAT, jak i ze sprzedażą zwolnioną, podatnik ma prawo do odliczenia jedynie części VAT naliczonego. W przypadku zakupu samochodu będzie to odpowiednia część z 60% kwoty VAT.

PRZYKŁAD

Spółka XYZ kupiła samochód osobowy za 2500 zł brutto i dwa komputery o łącznej wartości brutto 2500 zł. Wartość komputerów została oszacowana przez rzeczoznawcę: jeden został wyceniony na 1220 zł, a drugi na 1280 zł.

Spółka ewidencjonuje koszty na kontach zespołu 4.

W zakładowym planie kont określono, że wszystkie środki trwałe o wartości poniżej 3500 zł będą jednorazowo umarzane w miesiącu oddania do użycia.

1. Zakup komputerów:

Wn „Rozliczenie zakupu” 2 049,18

Wn „VAT naliczony” 450,82

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 2 500,00

2. Przyjęcie środka trwałego do używania:

Wn „Niskocenne środki trwałe”

- w analityce „Komputer A” 1 000,00

- w analityce „Komputer B” 1 049,18

Ma „Rozliczenie zakupu” 2 049,18

3. Jednorazowy odpis w miesiącu oddania środka trwałego do użytku:

Wn „Amortyzacja” 2 049,18

Ma „Umorzenie niskocennych środków trwałych”

- w analityce „Komputer A” 1 000,00

- w analityce „Komputer B” 1 049,18

4. Zakup samochodu:

Spółka może odliczyć jedynie 60% kwoty VAT określonego na fakturze.

Wartość VAT możliwa do odliczenia: 450,18 zł × 60% = 270,49 zł.

VAT niepodlegający odliczeniu zwiększa wartość środka trwałego:

Wn „Rozliczenie zakupu” 2 229,51

Wn „VAT naliczony” 270,49

Ma „Rozrachunki z dostawcami 2 500,00

5. Przyjęcie środka trwałego do używania:

Wn „Niskocenne środki trwałe” 2 229,51

- w analityce „Samochód”

Ma „Rozliczenie zakupu” 2 229,51

6. Jednorazowy odpis w miesiącu oddania środka trwałego do użytku:

Wn „Amortyzacja” 2 229,51

Ma „Umorzenie niskocennych środków trwałych” 2 229,51

- w analityce „Samochód”

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 4 ust. 4, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 2, art. 31, art. 32 ust. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 16a, art. 16b, art. 16g, art. 16h ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 86 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Maryla Piotrowska

główna księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA