REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych

Maryla Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka kupiła samochód osobowy z 1987 r. za 2500 zł oraz dwa używane komputery o łącznej wartości 2500 zł. Przedmioty te będą używane przez spółkę dłużej niż jeden rok. Jak należy to zaksięgować i co z amortyzacją? Czy kupione środki trwałe można zamortyzować jednorazowo ze względu na ich wartość? Czy od kupionych używanych środków trwałych można odliczyć VAT?

rada

Autopromocja

Sposób postępowania z niskocennymi składnikami majątku powinien wynikać z polityki rachunkowości spółki. Jeżeli określono w niej, że środki trwałe o wartości 2500 zł są umarzane jednorazowo, to wszystkie przedmioty nabyte poniżej tej wartości należy w ten sposób odpisać. VAT od kupionych komputerów podlega odliczeniu w całości, natomiast od samochodu osobowego spółka może odliczyć 60% kwoty podatku.

uzasadnienie

Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Ustawa o rachunkowości nie precyzuje pojęcia „środki trwałe o niskiej wartości”, w związku z tym powinno to być ustalone decyzją jednostki i uwzględnione w przyjętych zasadach rachunkowości, z uwzględnieniem zasady istotności. Można też odnieść się w tym przypadku do przepisów podatkowych, zgodnie z którymi składniki majątku należy zaliczyć do środków trwałych m.in. wtedy, gdy ich wartość początkowa w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3500 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym. Zalicza się go wówczas do niskocennych składników majątku.

Z pytania wynika, że spółka kupiła majątek trwały: samochód i komputery, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł. W przypadku zakupu niskocennych składników majątku spółki mają do wyboru trzy sposoby postępowania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wartość kupionych aktywów można odpisać bezpośrednio w koszty,

• można zaliczyć je do środków trwałych i umorzyć w miesiącu oddania do użytkowania,

• można zaliczyć je do środków trwałych i amortyzować na zasadach ogólnych, zgodnie z tabelą amortyzacyjną.

Sposób postępowania powinien wynikać z przyjętej polityki rachunkowości spółki. W omawianym przypadku najwłaściwsza byłaby amortyzacja jednorazowa. W takiej sytuacji kupione przedmioty należy objąć ewidencją bilansową i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania ich do użytkowania lub w miesiącu następnym.

Zmiana zasad ewidencji niskocennych składników majątku może nastąpić wyłącznie od pierwszego dnia roku obrotowego. Wprowadzenie zmian do zakładowego planu kont kierownik jednostki ustala w formie pisemnej, np. w postaci aneksu.

VAT od kupionych komputerów można odliczyć w całości, natomiast w przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł.

 

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko przy założeniu, że kupione środki trwałe będą służyły działalności opodatkowanej. Jeżeli kupione środki trwałe będą wykorzystywane do działalności zwolnionej z VAT, wówczas podatnikowi w ogóle nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Jeśli kupione składniki majątku związane są zarówno ze sprzedażą dającą prawo do odliczenia VAT, jak i ze sprzedażą zwolnioną, podatnik ma prawo do odliczenia jedynie części VAT naliczonego. W przypadku zakupu samochodu będzie to odpowiednia część z 60% kwoty VAT.

PRZYKŁAD

Spółka XYZ kupiła samochód osobowy za 2500 zł brutto i dwa komputery o łącznej wartości brutto 2500 zł. Wartość komputerów została oszacowana przez rzeczoznawcę: jeden został wyceniony na 1220 zł, a drugi na 1280 zł.

Spółka ewidencjonuje koszty na kontach zespołu 4.

W zakładowym planie kont określono, że wszystkie środki trwałe o wartości poniżej 3500 zł będą jednorazowo umarzane w miesiącu oddania do użycia.

1. Zakup komputerów:

Wn „Rozliczenie zakupu” 2 049,18

Wn „VAT naliczony” 450,82

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 2 500,00

2. Przyjęcie środka trwałego do używania:

Wn „Niskocenne środki trwałe”

- w analityce „Komputer A” 1 000,00

- w analityce „Komputer B” 1 049,18

Ma „Rozliczenie zakupu” 2 049,18

3. Jednorazowy odpis w miesiącu oddania środka trwałego do użytku:

Wn „Amortyzacja” 2 049,18

Ma „Umorzenie niskocennych środków trwałych”

- w analityce „Komputer A” 1 000,00

- w analityce „Komputer B” 1 049,18

4. Zakup samochodu:

Spółka może odliczyć jedynie 60% kwoty VAT określonego na fakturze.

Wartość VAT możliwa do odliczenia: 450,18 zł × 60% = 270,49 zł.

VAT niepodlegający odliczeniu zwiększa wartość środka trwałego:

Wn „Rozliczenie zakupu” 2 229,51

Wn „VAT naliczony” 270,49

Ma „Rozrachunki z dostawcami 2 500,00

5. Przyjęcie środka trwałego do używania:

Wn „Niskocenne środki trwałe” 2 229,51

- w analityce „Samochód”

Ma „Rozliczenie zakupu” 2 229,51

6. Jednorazowy odpis w miesiącu oddania środka trwałego do użytku:

Wn „Amortyzacja” 2 229,51

Ma „Umorzenie niskocennych środków trwałych” 2 229,51

- w analityce „Samochód”

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 3 ust. 1 pkt 15, art. 4 ust. 4, art. 8 ust. 1, art. 10 ust. 2, art. 31, art. 32 ust. 6 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 16a, art. 16b, art. 16g, art. 16h ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 86 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Maryla Piotrowska

główna księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA