REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w ewidencji księgowej ująć klimatyzatory

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować klimatyzator o wartości 2800 zł netto. Czy należy zaliczyć do środków trwałych czy też do niskocennych wartości majątku firmy?

Joanna Maćkowska biegły rewident, Ruciński i Wspólnicy Kancelarii Audytorów i Doradców

Autopromocja

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 (z zastrzeżeniem pkt 17) ustawy o rachunkowości za środki trwałe należy uznać rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, pod warunkiem że są one: kompletne, zdatne do użytku, przeznaczone na potrzeby jednostki, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok.

Okresowe zużycie środków trwałych odzwierciedla się przez dokonywanie odpisów umorzeniowych. Odpisy amortyzacyjne dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na okres ich ekonomicznej użyteczności. Od środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej ustawodawca daje również możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych jednorazowo, tj. poprzez odpis 100 proc. ich wartości w koszty w momencie przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Spółka korzystając z możliwości zastosowania uproszczonej zasady amortyzacji środków trwałych musi uwzględnić art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem jednostka w ramach przyjętych zasad może stosować uproszczenia. Nie mogą one jednak wywierać istotnie ujemnego wpływu na przedstawienie w księgach rachunkowych sytuacji majątkowej i finansowej spółki, w tym w szczególności wyniku finansowego za dany okres.

Ustawodawca nie sprecyzował w przepisach, co należy rozumieć jako niskocenne środki trwałe. Nie wskazał też dolnej granicy, od której środki trwałe można amortyzować w sposób uproszczony.

Swobodę w zakresie ewidencji i zasad amortyzacji niskocennych środków trwałych pozostawia podatnikom również ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3,5 tys. zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, że zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozostawiają w tym zakresie prawo wyboru spółce, zarząd powinien podjąć decyzję w tej kwestii. Decyzja ta powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przyjętej do stosowania polityce rachunkowości.

Od decyzji podjętej przez zarząd spółki zależy, czy określone składniki majątku o wartości poniżej 3,5 tys. zł ujmowane będą w ewidencji środków trwałych, czy też ich wartość będzie księgowana w koszty zużycia materiałów w momencie przekazania ich do użytkowania. Zarząd spółki decydując, iż zakupione składniki majątku pomimo niskiej wartości będą ujmowane w ewidencji środków trwałych, musi również podjąć decyzję dotyczącą sposobu amortyzacji.

W przypadku gdy zarząd spółki zadecyduje o ujmowaniu środków trwałych poniżej 3,5 tys. zł w ewidencji środków trwałych, należy ewidencję taką prowadzić w podziale na grupy środków trwałych wskazane w ustawie o rachunkowości. Taka ewidencja jest niezbędna do prawidłowej prezentacji składników majątku w sprawozdaniu finansowym.

Podsumowując, klimatyzator zakupiony przez spółkę o wartości 2,8 tys. zł netto, w zależności od stosowanych w spółce zasad rachunkowości, może stanowić: środek trwały amortyzowany przez okres jego ekonomicznej użyteczności, środek trwały amortyzowany jednorazowo, składnik majątku nieujęty w ewidencji bilansowej środków trwałych zaksięgowany w koszty zużycia materiałów w momencie przekazania go do użytkowania.

(AP)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA