REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak w ewidencji księgowej ująć klimatyzatory

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować klimatyzator o wartości 2800 zł netto. Czy należy zaliczyć do środków trwałych czy też do niskocennych wartości majątku firmy?

Joanna Maćkowska biegły rewident, Ruciński i Wspólnicy Kancelarii Audytorów i Doradców

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 (z zastrzeżeniem pkt 17) ustawy o rachunkowości za środki trwałe należy uznać rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, pod warunkiem że są one: kompletne, zdatne do użytku, przeznaczone na potrzeby jednostki, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok.

Okresowe zużycie środków trwałych odzwierciedla się przez dokonywanie odpisów umorzeniowych. Odpisy amortyzacyjne dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na okres ich ekonomicznej użyteczności. Od środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej ustawodawca daje również możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych jednorazowo, tj. poprzez odpis 100 proc. ich wartości w koszty w momencie przyjęcia środka trwałego do użytkowania. Spółka korzystając z możliwości zastosowania uproszczonej zasady amortyzacji środków trwałych musi uwzględnić art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem jednostka w ramach przyjętych zasad może stosować uproszczenia. Nie mogą one jednak wywierać istotnie ujemnego wpływu na przedstawienie w księgach rachunkowych sytuacji majątkowej i finansowej spółki, w tym w szczególności wyniku finansowego za dany okres.

Ustawodawca nie sprecyzował w przepisach, co należy rozumieć jako niskocenne środki trwałe. Nie wskazał też dolnej granicy, od której środki trwałe można amortyzować w sposób uproszczony.

REKLAMA

Swobodę w zakresie ewidencji i zasad amortyzacji niskocennych środków trwałych pozostawia podatnikom również ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 3,5 tys. zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, że zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozostawiają w tym zakresie prawo wyboru spółce, zarząd powinien podjąć decyzję w tej kwestii. Decyzja ta powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przyjętej do stosowania polityce rachunkowości.

Od decyzji podjętej przez zarząd spółki zależy, czy określone składniki majątku o wartości poniżej 3,5 tys. zł ujmowane będą w ewidencji środków trwałych, czy też ich wartość będzie księgowana w koszty zużycia materiałów w momencie przekazania ich do użytkowania. Zarząd spółki decydując, iż zakupione składniki majątku pomimo niskiej wartości będą ujmowane w ewidencji środków trwałych, musi również podjąć decyzję dotyczącą sposobu amortyzacji.

W przypadku gdy zarząd spółki zadecyduje o ujmowaniu środków trwałych poniżej 3,5 tys. zł w ewidencji środków trwałych, należy ewidencję taką prowadzić w podziale na grupy środków trwałych wskazane w ustawie o rachunkowości. Taka ewidencja jest niezbędna do prawidłowej prezentacji składników majątku w sprawozdaniu finansowym.

Podsumowując, klimatyzator zakupiony przez spółkę o wartości 2,8 tys. zł netto, w zależności od stosowanych w spółce zasad rachunkowości, może stanowić: środek trwały amortyzowany przez okres jego ekonomicznej użyteczności, środek trwały amortyzowany jednorazowo, składnik majątku nieujęty w ewidencji bilansowej środków trwałych zaksięgowany w koszty zużycia materiałów w momencie przekazania go do użytkowania.

(AP)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA