reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja i rozliczanie rabatu cenowego w księgach dostawcy

Ewidencja i rozliczanie rabatu cenowego w księgach dostawcy

Spółka chce wprowadzić system wynagradzania w postaci rabatu cenowego dla stałych klientów oraz dla kontrahentów, którzy przekroczyli w danym miesiącu określony limit zakupów. W jaki sposób należy to udokumentować oraz rozliczyć w księgach?


RADA

Sposób dokumentowania rabatu uzależniony jest od momentu, w którym go udzielono. Może być więc wykazany na fakturze sprzedaży jako zmniejszenie należności lub poprzez wystawienie faktury korygującej. W księgach rachunkowych zmniejsza on przychody ze sprzedaży.

UZASADNIENIE

Rabat jest udzielany odbiorcy za spełnienie określonych warunków w momencie sprzedaży lub po jej dokonaniu. Zmniejsza on cenę sprzedaży, obniżając tym samym podstawę opodatkowania oraz przychód ze sprzedaży.

Schemat. Sposoby udokumentowania udzielonych rabatów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Cechą charakterystyczną rabatu udzielonego w momencie dostawy towarów lub wyrobów jest to, że wykazana na fakturze wartość sprzedanych towarów (wyrobów) w cenie sprzedaży netto, stanowiąca podstawę opodatkowania VAT, jest już pomniejszona o kwotę udzielonego rabatu. Najczęściej jest on wykazywany w oddzielnej pozycji faktury. Nie należy tego rodzaju rabatu ujmować w księgach rachunkowych odrębnym zapisem.

Przykład 1

Spółka sprzedała swojemu kontrahentowi towar o wartości netto 30 000 zł. Ze względu na stałą współpracę kontrahentowi przysługuje rabat w wysokości 10%. Wartość towaru w cenie nabycia wynosiła 24 000 zł.

Tabela 1. Elementy składowe i wartość faktury

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż towarów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 32 940

Ma „VAT należny” 5 940

Ma „Przychody ze sprzedaży” 27 000

2. Koszt własny sprzedaży:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 24 000

Ma „Towary” 24 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Udzielenie rabatu po dokonaniu dostawy skutkuje tym, że sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury korygującej, która zmniejsza przychód. Zmniejszenia należy dokonać w momencie realizacji rabatu.

Fakturę korygującą trzeba wysłać do kontrahenta. Po otrzymaniu potwierdzenia jej odbioru należy rozliczyć VAT wynikający z korekty.

Nie wymaga potwierdzenia odbioru faktura korygująca wystawiona w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą lub eksportem towarów (wyrobów).

UWAGA

Faktura korygująca wystawiona zagranicznemu odbiorcy w związku z udzielonym rabatem powinna być przeliczona na złote według tego samego kursu NBP, po jakim przeliczono fakturę pierwotną. Nie powstają więc w tym wypadku różnice kursowe.

Przykład 2

Po dokonaniu dostawy spółka udzieliła kontrahentowi rabatu w wysokości netto 2000 zł (5% od wartości dokonanych w danym miesiącu transakcji).

Wystawiono fakturę korygującą zawierającą następujące dane:

• wartość netto zmniejszenia - 2000 zł,

• VAT należny - 440 zł,

• wartość brutto korekty - 2440 zł.

Otrzymano potwierdzenie odbioru korekty.

Ewidencja księgowa

1. Faktura korygująca sprzedaż:

Wn „Przychody ze sprzedaży” 2 000

Wn „VAT należny” 440

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 2 440

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 3

Po dokonaniu dostawy spółka udzieliła kontrahentowi zagranicznemu rabatu w wysokości 13 050 euro, co stanowi 3% wartości zrealizowanych w danym miesiącu transakcji. Wystawiono fakturę korygującą, w której określono, jakich faktur sprzedaży rabat dotyczy.

Tabela 2. Informacje na temat udzielonego rabatu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa

1. Faktura korygująca dokumentująca udzielony rabat. Wartość korekty w złotych: (4500 euro × 3,5162 PLN/EUR) + (4950 euro × 3,5265 PLN/EUR) + (3600 euro × 3,4998 PLN/EUR) = 45 878,36 zł

Wn „Przychody ze sprzedaży” 45 878,36

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 45 878,36

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 144, poz. 900

• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama