REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja i rozliczanie rabatu cenowego w księgach dostawcy

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka chce wprowadzić system wynagradzania w postaci rabatu cenowego dla stałych klientów oraz dla kontrahentów, którzy przekroczyli w danym miesiącu określony limit zakupów. W jaki sposób należy to udokumentować oraz rozliczyć w księgach?

RADA

Autopromocja

Sposób dokumentowania rabatu uzależniony jest od momentu, w którym go udzielono. Może być więc wykazany na fakturze sprzedaży jako zmniejszenie należności lub poprzez wystawienie faktury korygującej. W księgach rachunkowych zmniejsza on przychody ze sprzedaży.

UZASADNIENIE

Rabat jest udzielany odbiorcy za spełnienie określonych warunków w momencie sprzedaży lub po jej dokonaniu. Zmniejsza on cenę sprzedaży, obniżając tym samym podstawę opodatkowania oraz przychód ze sprzedaży.

Schemat. Sposoby udokumentowania udzielonych rabatów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rabat udzielony w momencie sprzedaży

Cechą charakterystyczną rabatu udzielonego w momencie dostawy towarów lub wyrobów jest to, że wykazana na fakturze wartość sprzedanych towarów (wyrobów) w cenie sprzedaży netto, stanowiąca podstawę opodatkowania VAT, jest już pomniejszona o kwotę udzielonego rabatu. Najczęściej jest on wykazywany w oddzielnej pozycji faktury. Nie należy tego rodzaju rabatu ujmować w księgach rachunkowych odrębnym zapisem.

Przykład 1

Spółka sprzedała swojemu kontrahentowi towar o wartości netto 30 000 zł. Ze względu na stałą współpracę kontrahentowi przysługuje rabat w wysokości 10%. Wartość towaru w cenie nabycia wynosiła 24 000 zł.

Tabela 1. Elementy składowe i wartość faktury

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż towarów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 32 940

Ma „VAT należny” 5 940

Ma „Przychody ze sprzedaży” 27 000

2. Koszt własny sprzedaży:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 24 000

Ma „Towary” 24 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rabat udzielony po dokonaniu dostawy

Udzielenie rabatu po dokonaniu dostawy skutkuje tym, że sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury korygującej, która zmniejsza przychód. Zmniejszenia należy dokonać w momencie realizacji rabatu.

Fakturę korygującą trzeba wysłać do kontrahenta. Po otrzymaniu potwierdzenia jej odbioru należy rozliczyć VAT wynikający z korekty.

Nie wymaga potwierdzenia odbioru faktura korygująca wystawiona w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą lub eksportem towarów (wyrobów).

UWAGA

Faktura korygująca wystawiona zagranicznemu odbiorcy w związku z udzielonym rabatem powinna być przeliczona na złote według tego samego kursu NBP, po jakim przeliczono fakturę pierwotną. Nie powstają więc w tym wypadku różnice kursowe.

Przykład 2

Po dokonaniu dostawy spółka udzieliła kontrahentowi rabatu w wysokości netto 2000 zł (5% od wartości dokonanych w danym miesiącu transakcji).

Wystawiono fakturę korygującą zawierającą następujące dane:

• wartość netto zmniejszenia - 2000 zł,

• VAT należny - 440 zł,

• wartość brutto korekty - 2440 zł.

Otrzymano potwierdzenie odbioru korekty.

Ewidencja księgowa

1. Faktura korygująca sprzedaż:

Wn „Przychody ze sprzedaży” 2 000

Wn „VAT należny” 440

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 2 440

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 3

Po dokonaniu dostawy spółka udzieliła kontrahentowi zagranicznemu rabatu w wysokości 13 050 euro, co stanowi 3% wartości zrealizowanych w danym miesiącu transakcji. Wystawiono fakturę korygującą, w której określono, jakich faktur sprzedaży rabat dotyczy.

Tabela 2. Informacje na temat udzielonego rabatu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa

1. Faktura korygująca dokumentująca udzielony rabat. Wartość korekty w złotych: (4500 euro × 3,5162 PLN/EUR) + (4950 euro × 3,5265 PLN/EUR) + (3600 euro × 3,4998 PLN/EUR) = 45 878,36 zł

Wn „Przychody ze sprzedaży” 45 878,36

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 45 878,36

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 144, poz. 900

• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA