REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w pkpir zakup towaru otrzymanego długo po fakturze

Grzegorz Ziółkowski
Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zakupiłam towar z importu. Faktura została wystawiona z datą 20 lutego 2009 r. Dokument SAD jest z 2 kwietnia 2009 r. Towar dostarczono 6 kwietnia 2009 r. W jakiej dacie ująć ten towar w księdze? Według jakiego kursu przeliczyć zakup tego towaru w pkpir?

RADA

Autopromocja

Zakup towaru powinien zostać ujęty w księdze w miesiącu jego otrzymania, tj. w kwietniu, ale w kolumnie 2 pkpir - data zdarzenia gospodarczego - powinna widnieć data wystawienia otrzymanej faktury, tj. 20 lutego 2009 r. Do przeliczenia tej faktury w księdze należy zastosować średni kurs NBP z 19 lutego 2009 r. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób ujęcia zakupu towarów handlowych w księdze jest taki sam dla obu metod jej prowadzenia, tj. kasowej i memoriałowej. Zakup towaru handlowego powinien być wpisany do księgi niezwłocznie po jego otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży (§ 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pkpir). Jeżeli towar został dostarczony przed otrzymaniem faktury, to zapisu w księdze należy dokonać na podstawie sporządzonego dowodu przyjęcia lub specyfikacji dostawcy (§ 16 rozporządzenia w sprawie pkpir). W przedstawionym przypadku faktura potwierdzająca zakup została wystawiona na długo przed dostawą towaru. Jak postąpić w takim przypadku?

Dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu dla podatników prowadzących pkpir jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w księdze (art. 22 ust. 6b updof). Od zasady tej są pewne wyjątki, np. wynagrodzenia pracownicze ujmowane w dacie wypłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W analizowanym przypadku zakup towaru powinien zostać ujęty w księdze w miesiącu jego otrzymania, tj. w kwietniu, ale w kolumnie 2 księgi - data zdarzenia gospodarczego - powinna widnieć data wystawienia otrzymanej faktury, tj. 20 lutego 2009 r. Ten sposób ujęcia towaru zgodny jest z:

• § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie pkpir - towar ujęty jest niezwłocznie po jego otrzymaniu,

• art. 22 ust. 6b updof - datą poniesienia kosztu jest data wystawienia faktury będącej podstawą zapisu w księdze,

• ust. 3 objaśnień do pkpir - w kolumnie 2 księgi wpisujemy dzień miesiąca, który wynika z dokumentu stanowiącego podstawę wpisu.

Podkreślmy jednak, że organy podatkowe w różny sposób podchodzą do tego zagadnienia. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w piśmie z 5 września 2007 r., nr PDP/415-25/Int 64/07, stwierdził bowiem:

Natomiast jeżeli podatnik najpierw otrzymał fakturę, a dopiero po pewnym czasie otrzymał zakupiony towar, to zdaniem tut. organu zakup ten również powinien zostać wpisany do księgi pod datą faktycznego otrzymania tego towaru.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 kwietnia 2009 r., nr ILPB1/415-104/09-2/AA, uznał natomiast:

W sytuacji kiedy faktura dokumentująca nabycie towaru handlowego została wystawiona przed dostawą towaru (np. w miesiącu poprzedzającym dostawę), to w kolumnie 2 podatkowej księgi przychodów i rozchodów „Data zdarzenia gospodarczego” należy wpisać datę wystawienia faktury. Data wystawienia faktury jest datą poniesienia kosztu uzyskania przychodów.

Przeliczenie kosztów w walucie obcej

Koszty poniesione w walutach obcych należy przeliczać na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 22 ust. 1 zdanie drugie updof). W przedstawionym przypadku dniem poniesienia kosztu jest 20 lutego 2009 r. (dzień wystawienia faktury). Do przeliczenia tej faktury w księdze należy więc zastosować średni kurs NBP z 19 lutego 2009 r. (czwartek, dzień roboczy). Przy zapłacie za fakturę należy rozliczyć jeszcze różnicę kursową.

PRZYKŁAD

Autopromocja

Podatnik zakupił w Chinach partię towaru w dniu 20 lutego 2009 r. Zakup potwierdza wystawiona w tym dniu faktura. Jego wartość wynosi 2500 USD. Podatnik otrzymał towar w dniu 6 kwietnia. Płatność za niego nastąpiła z konta podatnika w dniu 15 kwietnia br. Wartość zakupu przeliczono na złote według średniego kursu NBP dolara z 19 lutego 2009 r., który wynosił 3,6952. Wartość zakupu po przeliczeniu na złote wyniosła 9238 zł (2500 USD x 3,6952). Załóżmy, że cło wyniosło 300 zł. Cena zakupu towaru wynosi więc 9538 zł (9238 zł + 300 zł). Kwotę 9538 zł ujęto w kolumnie 10 pkpir - zakup towarów handlowych - w kwietniu, ale w kolumnie 2 księgi - data zdarzenia gospodarczego - wpisano 20 lutego 2009 r. W kolumnie 16 - uwagi - zaznaczono, że towar został otrzymany w kwietniu. W dacie 15 kwietnia rozliczono w pkpir różnicę kursową. Faktyczny kurs sprzedaży dolara zastosowany przez bank do przeliczenia płatności wynosił 3,3356. Po przeliczeniu wartość transakcji wyniosła 8339 zł (2500 USD x 3,3356). Oznacza to, że podatnik rozliczył na przychodzie dodatnią różnicę kursową, która wynosiła 899 zł (9238 zł - 8339 zł). Dodatnią różnicę podatnik zapisał w kolumnie 8 pkpir - pozostałe przychody - w dacie 15 kwietnia.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 22 ust. 1, art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800

• § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA