reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Księgi rachunkowe

Jak utworzyć i rozliczyć rezerwę na nagrody jubileuszowe

Aktualizacja: 06.08.2010

Spółka chce utworzyć rezerwę na nagrody jubileuszowe. Będą one wypłacone w 2008 r. W jaki sposób przeprowadzić ewidencję księgową oraz dokonać rozliczenia wypłaconych nagród (rachunkowo i podatkowo)? »

Jak ujmować w księgach rachunkowych remont i modernizację maszyn i urządzeń

Aktualizacja: 18.10.2007

Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych firmy wydatki poniesione na remont i modernizację maszyny produkcyjnej? »

Weksel w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 17.10.2007

Jak ująć w księgach rachunkowych weksel własny? Jak zaewidencjonować otrzymany od kontrahenta weksel będący zapłatą za towar? Czym jest dyskonto weksla? Jak ewidencjonować weksle własne in blanco wydane jako zabezpieczenie spłaty kredytu? »

Jak ująć w księgach rachunkowych wdrażany program finansowo-księgowy

Aktualizacja: 15.10.2007

W naszej firmie wdrażany jest nowy program finansowo-księgowy. Poza kosztem samego programu spółka zostanie również obciążona fakturą za jego wdrożenie oraz przeszkolenie pracowników działu księgowości. Czy te dodatkowe wydatki zwiększą wartość początkową nabytego programu, czy też będą stanowić koszt w momencie poniesienia? Proszę o przedstawienie sposobu ujęcia operacji związanych z zakupem programu w księgach rachunkowych spółki. »

Jak ująć zysk oddany na działalność stowarzyszenia

Aktualizacja: 11.10.2007

Jeżeli dochody spółek przeznaczone są na działalność statutową stowarzyszeń, zwolnione są od podatku dochodowego. Fakt ten musi być odzwierciedlony w księgach rachunkowych. »

Jak ująć w księdze zapłaconą opłatę manipulacyjną

Aktualizacja: 08.10.2007

Osoba fizyczna prowadząca pkpir i rozliczająca się na zasadach ogólnych wzięła na firmę w leasing operacyjny samochód osobowy. Czy do pkpir można od razu zaksięgować opłatę manipulacyjną, czy trzeba ją rozbić na czas trwania umowy leasingowej? Czy trzeba do tego samochodu firmowego prowadzić książkę przebiegu pojazdu? »

Jak księgować wydatki socjalne dla pracowników

Aktualizacja: 05.10.2007

Nasza firma zakupiła szklanki, czajniki itp. na potrzeby socjalne pracowników. Czy te wydatki zaksięgować w księgach rachunkowych jako koszty reprezentacji czy artykuły bhp? »

Jak w księgach rachunkowych ująć ubezpieczenie należności handlowych kontrahentów

Aktualizacja: 02.10.2007

Wypłacone odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności handlowych w księgach rachunkowych będzie ewidencjonowane jako pozostałe przychody operacyjne. »

W jakim momencie zaksięgować koszty reklamy

Aktualizacja: 01.10.2007

Jak zaksięgować w koszty reklamę w Panoramie Firm na 2008 rok, gdy fakturę otrzymaliśmy w sierpniu 2007 r. Zasada istotności określa, że gdy koszt nie ma znaczącego wpływu na wynik, może zostać ujęty w okresie, w którym wystąpił wydatek. Czy ten przepis można zastosować w przypadku kosztów takiej reklamy? Jeżeli tak, to czy zaksięgować go w sierpniu 2007 r. czy styczniu 2008 r.? »

Rabaty w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 27.09.2007

Jak wykazać w księgach rachunkowych otrzymany rabat od kontrahenta? Kiedy rabat należy udokumentować fakturą korygującą, a kiedy można nie wystawiać tej faktury? Jakie są skutki podatkowe rabatów? »

W jakim momencie należy rozwiązać rezerwę na należności nieściągalne

Aktualizacja: 25.09.2007

Kiedy w księgach rachunkowych rozwiązać rezerwę na należności nieściągalne, jeżeli komornik wydał postanowienie o umorzeniu wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji? Czy należałoby to uczynić w momencie otrzymania postanowienia? »

Jak ująć w księgach rachunkowych wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego

Aktualizacja: 20.09.2007

W związku z kończącym się podstawowym okresem umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego planujemy skorzystać z przewidzianej w umowie opcji wykupu. »

Faktoring pełny przyspieszony w księgach rachunkowych faktora

Aktualizacja: 19.09.2007

Na czym polega faktoring pełny? Od czego zależy wysokość prowizji faktora? Czy dyskonto z umowy faktoringu księgowane jest jako przychód ze sprzedaży? W jakiej pozycji bilansu faktor ujawnia płatność należną od dłużnika? »

Jak zaksięgować koszt udzielonej gwarancji

Aktualizacja: 18.09.2007

Bank pobiera prowizję od wydanej gwarancji przetargowej. Czy koszt tej gwarancji księguje się na koncie 4 - „Usługi bankowe” czy koncie 7 - „Koszty finansowe”? »

Dostawa towarów w księgach komisanta

Aktualizacja: 21.11.2011

Rozliczenie i ewidencja sprzedaży dokonanej przez komis zależy m.in. od tego, czy przedmiotem obrotu są towary (produkty) nowe czy używane. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama